A szakítás utáni barátság kérdése sokakat foglalkoztat. Vajon miért döntenek egyesek úgy, hogy az exükkel barátok maradnak, míg mások számára ez elképzelhetetlen? A pszichológia számos lehetséges magyarázatot kínál erre a komplex jelenségre. A motivációk sokfélék lehetnek, és gyakran egyéni tényezőktől függenek, de bizonyos mintázatok azért kirajzolódnak.
Egyik lehetséges ok a veszteség elkerülése. Egy hosszú távú kapcsolat során az emberek nem csupán szerelmi partnert, hanem egy bizalmas barátot, egy társat is elveszítenek a szakítással. A barátság fenntartása segíthet enyhíteni ezt a veszteséget, és megtartani egy fontos személyt az életben.
Egy másik fontos tényező a praktikusság. Ha a feleknek közös gyerekeik vannak, vagy közös üzleti érdekeltségeik, a barátság fenntartása elengedhetetlen lehet a harmonikus együttműködéshez. Ebben az esetben a barátság nem feltétlenül érzelmi alapú, hanem inkább racionális döntés.
Sokan azért maradnak barátok az exükkel, mert pozitív emlékeket őriznek a kapcsolatról. A szakítás nem feltétlenül jelenti azt, hogy a kapcsolat minden pillanata rossz volt. Ha a felek sok szép időt töltöttek együtt, és kölcsönösen tisztelik egymást, akkor a barátság fenntartása természetes folytatása lehet a kapcsolatnak.
A biztonság iránti igény is szerepet játszhat. Az ex partner ismerős, tudjuk, mire számíthatunk tőle. Ez a biztonságérzet vonzó lehet, különösen a szakítás utáni bizonytalan időszakban. A barátság fenntartása egyfajta komfortzónát jelenthet.
Az egyik legfontosabb pszichológiai magyarázat az, hogy a barátság fenntartása az ex-szel egyfajta önértékelés növelő stratégia lehet. Azzal, hogy az exünk a szakítás után is hajlandó barátkozni velünk, azt üzeni, hogy még mindig értékesek vagyunk számára, még ha nem is szerelmi értelemben.
Végül, nem szabad megfeledkezni a társadalmi elvárásokról sem. Manapság egyre elfogadottabb a szakítás utáni barátság, és sokan úgy érzik, hogy a barátság fenntartása a „felnőtt” és érett viselkedés jele. Ez a társadalmi nyomás is befolyásolhatja a döntést.
Fontos azonban megjegyezni, hogy a szakítás utáni barátság nem mindenkinek való. Ha a szakítás fájdalmas volt, vagy a felek nem tudnak túllépni a romantikus érzéseiken, akkor a barátság fenntartása többet árthat, mint használ. Ebben az esetben a távolságtartás és a gyász feldolgozása lehet a legjobb megoldás.
A szakítás utáni barátság különböző motivációi és típusai
A szakítás utáni barátság nem egy univerzális jelenség, és az emberek különböző okokból választják ezt az utat. A pszichológia rávilágít, hogy a motivációk és a barátság típusa nagymértékben befolyásolja a kapcsolat sikerességét. Azok, akik sikeresen barátok maradnak az exükkel, gyakran mutatnak bizonyos viselkedésformákat, melyek a motivációjukból erednek.
Az egyik leggyakoribb motiváció a praktikus okok. Például, ha közös gyermekeik vannak, vagy szorosan összefonódott az életük anyagi szempontból (közös vállalkozás, lakás), a barátság fenntartása elkerülhetetlennek tűnhet a gördülékeny együttműködés érdekében. Ebben az esetben a barátság inkább funkcionális, mint érzelmi alapon nyugszik.
Egy másik motiváció az érzelmi biztonság iránti vágy. Az egyik fél (vagy mindkettő) nem szeretné teljesen elveszíteni a másikat az életéből, és a barátság egyfajta „biztonsági hálóként” szolgál, csökkentve a veszteség érzését. Ez a típusú barátság azonban könnyen bonyolulttá válhat, ha az egyik fél titokban reménykedik a romantikus kapcsolat felélesztésében.
Vannak, akik a „maradjunk barátok” elvet vallják, mert valóban értékelik az exüket, mint embert, és nem szeretnék elveszíteni a kapcsolatot pusztán azért, mert a romantikus szálak megszakadtak. Ebben az esetben a barátság alapja a kölcsönös tisztelet és szeretet, de a romantikus érzelmek hiánya.
Azonban fontos megjegyezni, hogy a szakítás utáni barátság sikeressége nagyban függ attól, hogy mindkét fél őszinte-e a motivációit illetően, és hogy képesek-e tiszteletben tartani a határokat.
Létezik továbbá az a motiváció, amikor valaki manipulatív okokból szeretne barát maradni. Például azért, hogy továbbra is befolyásolja az exét, vagy hogy megakadályozza, hogy továbblépjen az életében. Ez a fajta barátság rendkívül káros és mérgező lehet.
Végül, a barátság kialakulhat közös érdeklődési körök mentén is. Ha a felek hasonló hobbit űznek, vagy közös baráti társaságuk van, természetes lehet, hogy a szakítás után is tartják a kapcsolatot, de ez a barátság általában felületesebb, mint a mély érzelmi köteléken alapuló kapcsolat.
1. Viselkedés: Érett érzelmi intelligencia és kommunikációs készségek
Az érett érzelmi intelligencia és a fejlett kommunikációs készségek képezik a barátság fenntartásának alapját egy korábbi partnerrel. Ez nem csupán azt jelenti, hogy képesek vagyunk megfelelően kifejezni az érzéseinket, hanem azt is, hogy tudatosan kezeljük azokat, és empátiával fordulunk a másik felé. Akik barátok maradnak az exükkel, általában magas szintű önismerettel rendelkeznek, tisztában vannak a saját érzelmi szükségleteikkel és azzal, hogy ezek hogyan befolyásolják a kapcsolataikat.
A kommunikáció terén ez azt jelenti, hogy képesek őszintén és nyíltan beszélni a múltbeli problémákról, anélkül, hogy vádaskodnának vagy hibáztatnának. Képesek a másik szemszögéből is látni a dolgokat, és megérteni az ő érzéseit. Ez a fajta kommunikáció elengedhetetlen a bizalom fenntartásához, ami egy baráti kapcsolat alapköve.
Fontos megjegyezni, hogy az érett érzelmi intelligencia nem azt jelenti, hogy sosem lesznek konfliktusok. A különbség az, hogy ezek az emberek képesek konstruktívan kezelni a konfliktusokat, anélkül, hogy a régi minták visszatérnének. Tudják, mikor kell bocsánatot kérni, és mikor kell elfogadni a másik bocsánatkérését. Nem ragaszkodnak a sérelmekhez, hanem a megoldásra koncentrálnak.
A barátságban maradás kulcsa az, hogy a felek képesek legyenek a kapcsolatot egy új keretbe helyezni, ahol a romantikus érzelmek helyett a kölcsönös tisztelet és a baráti szeretet dominál. Ez nagyfokú érzelmi érettséget igényel.
Például, ha egy korábbi pár barátok marad, és az egyik fél új kapcsolatba kezd, az érett kommunikáció lehetővé teszi, hogy nyíltan beszéljenek az érzéseikről, a félelmeikről és a határaikról. Ez segít elkerülni a félreértéseket és a konfliktusokat, és biztosítja, hogy a barátság ne sérüljön az új kapcsolat miatt.
Az érett érzelmi intelligencia abban is megnyilvánul, hogy képesek elengedni a múltat, és a jelenre koncentrálni. Nem rágódnak a régi sérelmeken, és nem táplálnak romantikus reményeket. Elfogadják a valóságot, és a barátság pozitív aspektusaira fókuszálnak.
A magas szintű kommunikációs készségek közé tartozik az is, hogy képesek aktívan figyelni a másikra, és megérteni az ő mondanivalóját. Nem szakítják félbe, nem ítélkeznek, hanem valódi érdeklődést mutatnak a másik iránt. Ez a fajta odafigyelés erősíti a kapcsolatot, és segít megőrizni a bizalmat.
2. Viselkedés: Egyértelmű határok meghúzása és tiszteletben tartása

A barátság fenntartása az exszel nem jelenti azt, hogy a korábbi kapcsolat mintáit ismételjük. Épp ellenkezőleg, az egészséges barátság alapja a világos és tiszteletben tartott határok meghúzása. Ez a viselkedés elengedhetetlen ahhoz, hogy a barátság ne váljon a régi, esetleg diszfunkcionális kapcsolat árnyékává.
Mit is jelent ez a gyakorlatban? Először is, tisztázni kell, hogy milyen típusú kapcsolatot szeretnétek. Ez magában foglalja azt is, hogy nincsenek romantikus elvárások, szexuális kapcsolatok, vagy bármilyen olyan viselkedés, ami egy párkapcsolatra emlékeztet. Fontos, hogy mindketten ugyanazt értsétek a „barátság” fogalma alatt.
Másodszor, a határok kiterjedhetnek a kommunikáció gyakoriságára és módjára is. Például, megegyezhettek abban, hogy csak bizonyos témákról beszéltek, vagy hogy nem hívjátok egymást késő este. Az is fontos, hogy tiszteletben tartsátok egymás új kapcsolatait, és ne próbáljatok beleszólni a másik életébe.
A legfontosabb dolog, hogy a határok egyértelműek legyenek, és mindketten következetesen betartsátok azokat. Ez biztosítja, hogy a barátság ne okozzon fájdalmat vagy zavart, és hogy mindketten továbbléphessetek az életetekben.
Harmadszor, a határok megsértése esetén fontos, hogy azonnal jelezzétek a másik félnek. Ne hallgassátok el, ha valami kényelmetlen vagy sértő. A nyílt és őszinte kommunikáció segít abban, hogy a határok ne sérüljenek, és hogy a barátság továbbra is egészséges maradjon.
Végül, ne féljetek újradefiniálni a határokat, ha szükséges. Ahogy az életetek változik, úgy változhatnak az igényeitek és elvárásaitok is. Legyetek rugalmasak és alkalmazkodjatok a helyzethez, hogy a barátság továbbra is mindkettőtök számára pozitív élmény legyen. A határok meghúzása és tiszteletben tartása nem a ridegség jele, hanem a felelősségteljes és érett viselkedésé.
3. Viselkedés: A múltbeli kapcsolat feldolgozása és lezárása
A múltbeli kapcsolat feldolgozása és lezárása kulcsfontosságú lépés ahhoz, hogy valaki barátságot tudjon kialakítani az exével. Ez nem jelenti azt, hogy elfelejtjük a közös múltat, hanem azt, hogy egészséges perspektívából tudunk rá tekinteni, és levonjuk a tanulságokat anélkül, hogy a negatív érzelmek uralnák a jelenlegi kapcsolatunkat.
Sokan azért buknak el ezen a ponton, mert még mindig dédelgetnek reményeket a romantikus kapcsolat felélesztésére, vagy éppen haragot, sérelmet táplálnak a másik iránt. Ez a fajta érzelmi teher pedig megmérgezi a barátságot, és hosszú távon ellehetetleníti azt.
A sikeres feldolgozás magában foglalja a saját szerepünk megértését a kapcsolatban, a hibáink beismerését, és a másik félnek való megbocsátást (beleértve önmagunknak való megbocsátást is). Ez nem azt jelenti, hogy helyeseljük a másik fél viselkedését, hanem azt, hogy elengedjük a múltat, és nem hagyjuk, hogy az befolyásolja a jövőnket.
Gyakran előfordul, hogy a feldolgozás folyamata terápiát, önismereti munkát vagy a barátokkal való beszélgetést igényel. Fontos, hogy időt szánjunk magunkra, és ne siettessük a folyamatot. Ha még mindig erős érzelmeket érzünk az exünk iránt (például féltékenységet, haragot vagy szomorúságot), akkor valószínűleg még nem állunk készen a barátságra.
A valódi feldolgozás azt jelenti, hogy őszintén tudunk örülni az exünk boldogságának, még akkor is, ha az nem velünk találja meg.
Azok, akik képesek feldolgozni és lezárni a múltbeli kapcsolatot, általában jobban tudnak kommunikálni az exükkel, képesek meghúzni a határokat, és elkerülni azokat a helyzeteket, amelyek felesleges feszültséget okoznának. Például, nem beszélnek a múltbeli kapcsolat részleteiről, nem kritizálják a másik fél új párját, és nem próbálják féltékennyé tenni egymást.
Fontos megjegyezni, hogy a feldolgozás nem egy egyszeri esemény, hanem egy folyamat, amely idővel változhat. Előfordulhat, hogy bizonyos helyzetek vagy események újra felszínre hozzák a régi érzelmeket. Ilyenkor fontos, hogy őszintén beszéljünk az exünkkel, és közösen találjunk megoldást a problémára.
Végső soron a múltbeli kapcsolat feldolgozása és lezárása elengedhetetlen ahhoz, hogy egy egészséges és tartós barátságot tudjunk kialakítani az exünkkel. Ez a folyamat nem könnyű, de megéri a befektetést, ha mindketten szeretnénk megőrizni a kapcsolatunkat egy új formában.
4. Viselkedés: Közös értékek és érdeklődési körök megőrzése
A barátság az exekkel nem mindig egyszerű, de azok, akik sikeresen ápolják ezt a kapcsolatot, gyakran mutatnak egy közös viselkedést: megőrzik a közös értékeket és érdeklődési köröket. Ez nem azt jelenti, hogy ugyanazokat a dolgokat csinálják, mint a kapcsolatuk alatt, hanem inkább azt, hogy továbbra is értékelik azokat a dolgokat, amik összekötötték őket.
Például, ha mindketten szenvedélyes természetvédők, akkor a szakítás után is támogathatják egymást környezetvédelmi projektekben, vagy részt vehetnek közös eseményeken. Ha szerették a művészetet, akkor megoszthatják egymással az új felfedezéseiket, vagy meglátogathatnak kiállításokat külön-külön, majd megvitathatják a tapasztalataikat. A lényeg, hogy ne veszítsék el a kapcsolatot azokkal a dolgokkal, amik értelmet adtak a kapcsolatuknak.
Ez a viselkedés azért is fontos, mert segít fenntartani a tiszteletet és a kölcsönös megbecsülést. Emlékezteti mindkét felet arra, hogy miért is voltak egyáltalán együtt, és hogy a kapcsolatuknak voltak pozitív aspektusai is. Ezenkívül, a közös értékek és érdeklődési körök megőrzése lehetőséget teremt a közös élmények megosztására, ami erősítheti a barátságot.
Azok, akik képesek továbbra is értékelni és gyakorolni a közös értékeket és érdeklődési köröket az exükkel, nagyobb valószínűséggel tudnak egészséges és támogató barátságot kialakítani.
Fontos azonban megjegyezni, hogy ez a viselkedés csak akkor működik, ha mindkét fél őszintén elkötelezett a barátság mellett, és képesek elszakadni a romantikus érzelmektől. Ha az egyik fél még mindig reménykedik a kapcsolat felélesztésében, akkor a közös értékek és érdeklődési körök megőrzése inkább fájdalmas emlékeztető lehet a múltra, mintsem a barátság alapja.
Tehát, ha barátok szeretnénk maradni az exünkkel, akkor érdemes átgondolni, hogy milyen közös értékek és érdeklődési körök kötöttek össze minket, és hogy ezeket hogyan tudjuk továbbra is ápolni a barátságunkban. Ez segíthet abban, hogy a kapcsolatunk egy új, de továbbra is értékes formában folytatódjon.
5. Viselkedés: Kölcsönös tisztelet és megbecsülés a másik iránt
A kölcsönös tisztelet és megbecsülés az egyik legfontosabb alapköve annak, hogy valaki baráti kapcsolatot tudjon fenntartani az exével. Ez nem csupán egy udvariassági forma, hanem egy mélyebb, a másik ember iránt érzett őszinte pozitív érzés. Ez a viselkedés azt jelenti, hogy még a szakítás után is elismerjük a másik értékét, a vele töltött időt, és azokat a dolgokat, amiket a kapcsolatba hozott.
Sokan nehezen tudják megkülönböztetni a tiszteletet a szerelemtől, pedig a kettő nem feltétlenül jár kéz a kézben. Lehet, hogy a romantikus érzések elmúltak, de a tisztelet megmaradhat, ha a kapcsolat alapja eleve erős volt. Ez megnyilvánulhat abban, ahogyan beszélünk az exünkről másoknak, vagy ahogyan viselkedünk vele a személyes találkozások alkalmával. Kerüljük a bántó megjegyzéseket, a lekicsinylő gesztusokat, és igyekszünk a pozitívumokra koncentrálni.
A kölcsönös tisztelet és megbecsülés azt jelenti, hogy elismerjük az exünk jogát a saját érzéseire, gondolataira és döntéseire, még akkor is, ha azokkal nem értünk egyet. Ez nem egyetértés, hanem elfogadás.
Ez a viselkedés magában foglalja a határok tiszteletben tartását is. Tudomásul vesszük, hogy a kapcsolat dinamikája megváltozott, és ennek megfelelően viselkedünk. Nem tolakodunk, nem próbálunk irányítani, és nem próbáljuk visszaszerezni a másikat. Elfogadjuk, hogy az exünknek új kapcsolatai lehetnek, és ezt tiszteletben tartjuk.
A megbecsülés része az is, hogy elismerjük a másik erőfeszítéseit a barátság fenntartásában. Ha az exünk tesz azért, hogy a kapcsolat továbbra is pozitív maradjon, azt értékeljük és viszonozzuk. Ez nem azt jelenti, hogy kötelező jelleggel kell találkozni vagy beszélgetni, hanem azt, hogy tudatában vagyunk a másik erőfeszítéseinek, és hálásak vagyunk érte.
A kölcsönös tisztelet és megbecsülés hiánya a barátság gyors elmúlásához vezethet, hiszen az alapvető bizalom és a jóindulat nélkül nem lehet tartós kapcsolatot fenntartani, legyen az romantikus vagy baráti.
6. Viselkedés: A romantikus érzések teljes hiánya vagy sikeres leküzdése

A barátság exekkel való fenntartásának egyik legfontosabb feltétele a romantikus érzések teljes hiánya vagy azok sikeres leküzdése. Ez nem azt jelenti, hogy soha nem volt vonzalom, hanem azt, hogy a vonzalom már nem létezik, vagy hatékonyan kezelték azt. Azok, akik képesek barátként tekinteni az exükre, általában már túlléptek a kapcsolat romantikus aspektusain.
Ez a viselkedés sokféleképpen megnyilvánulhat. Például, nem éreznek féltékenységet, ha az exük új kapcsolatba kezd. Nem próbálják visszaszerezni őket, és nem álmodoznak a régi szép időkről. A kapcsolatuk alapja a kölcsönös tisztelet és a közös élmények emléke, nem pedig a vágy vagy a romantikus remény.
A romantikus érzések leküzdése nem mindig egyszerű. Ez egy folyamat, ami időt és erőfeszítést igényelhet. Néhány ember számára könnyebb, míg másoknak nehezebb ez a feladat. Fontos, hogy legyünk őszinték magunkkal és a saját érzéseinkkel kapcsolatban. Ha még mindig romantikus érzéseink vannak, akkor a barátság fenntartása káros lehet mindkét fél számára.
A legfontosabb, hogy őszintén felmérjük, képesek vagyunk-e barátként tekinteni az exünkre anélkül, hogy romantikus elvárásaink lennének. Ha a válasz nem, akkor a barátság helyett a távolságtartás lehet a legbölcsebb döntés.
Az alábbi jelek utalhatnak arra, hogy sikerült leküzdenünk a romantikus érzéseket:
- Nem érezzük a kényszert, hogy folyamatosan kapcsolatban legyünk velük.
- Nem féltékenykedünk, ha másokkal randevúznak.
- Képesek vagyunk objektíven értékelni a kapcsolatunkat, és a szakítás okait.
- Nem idealizáljuk a múltat.
- Őszintén örülünk a sikereiknek és boldogságuknak.
Fontos megjegyezni, hogy minden kapcsolat egyedi, és nincs egyetlen helyes módja a szakítás utáni viselkedésnek. Ha a barátság fenntartása mindkét fél számára egészséges és kielégítő, akkor az egy nagyszerű dolog lehet. Azonban, ha a romantikus érzések még mindig jelen vannak, akkor érdemes átgondolni a helyzetet és a saját érdekünkben dönteni.
Sok esetben a barátság kialakulásához idő kell. Lehet, hogy először távol kell tartanunk magunkat az exünktől, hogy feldolgozzuk a szakítást és leküzdjük a romantikus érzéseket. Amikor már képesek vagyunk objektíven és érzelmileg függetlenül tekinteni rájuk, akkor jöhet létre egy valódi, plátói barátság.
7. Viselkedés: Képesek az exüket kívülállóként, objektíven kezelni
Az, hogy képesek vagyunk az exünket egy kívülállóként, objektíven kezelni, kritikus pont a barátság fenntartásában. Ez azt jelenti, hogy le tudjuk választani a korábbi romantikus érzéseket, elvárásokat és sérelmeket a jelenlegi kapcsolatunkról. Nem a múltbeli hibákon rágódunk, hanem a jelenlegi interakciókra fókuszálunk.
Ez a viselkedés magas fokú érzelmi intelligenciát és önismeretet feltételez. Képesnek kell lennünk felismerni és elismerni a saját érzelmeinket, anélkül, hogy azok befolyásolnák a viselkedésünket az exünkkel szemben. Például, ha féltékenyek vagyunk az exünk új kapcsolatára, képesnek kell lennünk ezt az érzést kezelni, anélkül, hogy negatívan reagálnánk rá. Ez azt jelenti, hogy nem fogunk passzív-agresszív megjegyzéseket tenni, vagy megpróbálni szabotálni a kapcsolatukat.
Az objektivitás azt is jelenti, hogy elfogadjuk az exünket olyannak, amilyen, ahelyett, hogy megpróbálnánk megváltoztatni. Tudomásul vesszük a hibáikat és a gyengeségeiket, de nem hagyjuk, hogy ezek határozzák meg a velük való kapcsolatunkat. Ehelyett a pozitív tulajdonságaikra és a közös élményeinkre fókuszálunk.
Ez a fajta távolságtartás nem azt jelenti, hogy nem törődünk az exünkkel. Épp ellenkezőleg, azt mutatja, hogy tiszteletben tartjuk a határaikat és a sajátjainkat is. Tudjuk, hogy már nem vagyunk romantikus kapcsolatban, és ennek megfelelően viselkedünk. Nem próbálunk újraéleszteni a régi lángot, és nem várunk el tőlük romantikus gesztusokat.
A valódi objektivitás azt jelenti, hogy az exünket egy másik emberként látjuk, akinek jogai és érzései vannak, függetlenül attól, hogy korábban mi történt közöttünk.
Azok, akik képtelenek objektíven kezelni az exüket, gyakran beleesnek a manipuláció, a dráma és a folyamatos konfliktusok csapdájába. Ezzel szemben, akik képesek erre a viselkedésre, sokkal kiegyensúlyozottabb és egészségesebb barátságot tudnak fenntartani.
Ez a viselkedés hosszú távon is kulcsfontosságú a barátság sikeréhez. Idővel a korábbi romantikus érzések elhalványulhatnak, és a barátság egyre inkább a kölcsönös tiszteleten és a közös érdeklődésen alapulhat. Azonban, ha a múltbeli sérelmek nem kerültek feldolgozásra, azok bármikor felbukkanhatnak és tönkretehetik a kapcsolatot.
8. Viselkedés: Mindketten tisztában vannak a barátság korlátaival és lehetőségeivel
A sikeres ex-barátságok alapja a realitás talaján álló elvárások. Mindkét félnek kristálytisztán kell látnia, hogy ez a kapcsolat már nem az, ami volt, és soha nem is lesz az. Ez azt jelenti, hogy elfogadják a barátság kereteit, és nem próbálják meg visszahozni a múltat, vagy titokban reménykedni valami többben.
Ez a tisztánlátás kiterjed a lehetőségekre és a korlátokra is. Lehetőségek közé tartozik a kölcsönös támogatás, a régi emlékek felidézése, a humor megosztása, és az, hogy valaki továbbra is ismerős arc marad az életükben. Korlátok közé sorolható például a fizikai intimitás hiánya, a romantikus elvárások elengedése, és annak tudatosítása, hogy új párkapcsolatok esetén a prioritások megváltoznak.
A legfontosabb, hogy mindketten megértsék: ez már egy új kapcsolat, amelynek új szabályai vannak.
Ha az egyik fél titokban még mindig romantikus érzelmeket táplál, vagy nehezen fogadja el az új korlátokat, az alááshatja a barátságot. Ezért rendkívül fontos a nyílt kommunikáció. Beszélni kell az érzésekről, a félelmekről és a bizonytalanságokról, de mindezt úgy, hogy közben tiszteletben tartják a másik fél határait.
Például, ha az egyik fél új párkapcsolatba kezd, a másiknak el kell fogadnia, hogy kevesebb időt tudnak majd együtt tölteni, és hogy a barátjuk prioritásai megváltoznak. Ez fájdalmas lehet, de a barátság fenntartása érdekében elengedhetetlen a rugalmasság és az alkalmazkodóképesség.
Az is fontos, hogy tudják, hol a határ a barátságban. Nem kell mindent megbeszélniük egymással, mint a párkapcsolatban tették. Bizonyos témák tabunak számíthatnak, különösen a jelenlegi párkapcsolataikkal kapcsolatban. A túlzott intimitás ugyanis könnyen félreértésekhez és konfliktusokhoz vezethet.
Végül, mindkét félnek önmagával is őszintének kell lennie. Ha valaki úgy érzi, hogy nem tudja elfogadni a barátság korlátait, vagy hogy ez a helyzet árt neki, akkor jobb, ha elengedi ezt a kapcsolatot, legalábbis egy időre.