A kérdés, hogy választani kell-e a barátok és a párkapcsolat között, sokunkat foglalkoztat. Az új szerelem gyakran intenzív érzelmekkel jár, ami természetes módon időbeli és érzelmi prioritásokat eredményezhet.
Sokan tapasztalják, hogy az első hetekben, hónapokban a párkapcsolat kerül a fókuszba, ami kevesebb időt hagy a barátokra. Ez önmagában nem feltétlenül probléma, de fontos tudatosítani, hogy a barátságok ápolása is elengedhetetlen a hosszú távú boldogsághoz. A kiegyensúlyozott élethez mindkettő hozzájárul.
A dilemmát tovább bonyolítja, hogy a párkapcsolat és a barátságok eltérő igényeket elégítenek ki. A párkapcsolatban a romantika, az intimitás, a közös jövő tervezése dominál, míg a barátságokban a kikapcsolódás, a hasonló érdeklődési kör, a régi emlékek felidézése kap nagyobb hangsúlyt.
A választás kényszere gyakran abból fakad, hogy nem találjuk meg a módját a két terület összeegyeztetésének, illetve a kommunikációs nehézségek is szerepet játszhatnak.
Tehát nem feltétlenül arról van szó, hogy választani kell, hanem arról, hogy megtanuljunk okosan gazdálkodni az időnkkel és energiáinkkal, figyelembe véve mind a saját, mind a szeretteink igényeit.
A barátság és a párkapcsolat pszichológiai alapjai
A barátság és a párkapcsolat gyökeresen különböző szükségleteket elégíthet ki, ami megmagyarázza, miért olyan nehéz néha a kettő között lavírozni. Pszichológiai szempontból a barátság gyakran a kölcsönös tiszteletre, a bizalomra, a megértésre és a közös érdeklődésre épül. Az érzelmi támogatás, a kikapcsolódás és a hovatartozás érzése kulcsfontosságú elemei.
Ezzel szemben a párkapcsolat mélyebb intimitást, fizikai vonzalmat, hosszú távú tervezést és a közös jövőbe vetett hitet foglal magában. A kötődés elmélete szerint a párkapcsolatainkban újraéljük a gyermekkori kötődési mintázatainkat, ami magyarázatot adhat arra, miért reagálunk bizonyos helyzetekben úgy, ahogy.
A probléma akkor kezdődik, amikor a párkapcsolatban az egyik fél elvárja, hogy a másik kizárólagosan elégítse ki az összes érzelmi és szociális szükségletét. Ez irreális elvárás, és gyakran vezet konfliktusokhoz. A barátságok fontosak a mentális egészségünk szempontjából, lehetővé teszik a perspektívaváltást, csökkentik a stresszt és növelik az önbecsülést. Ha egy párkapcsolat elszigetel a barátoktól, az hosszú távon káros lehet.
A pszichológiai kutatások azt mutatják, hogy a stabil és egészséges kapcsolatok alapja a kölcsönös autonómia tiszteletben tartása. Ez azt jelenti, hogy mindkét félnek meg kell engednie a másiknak, hogy megőrizze a barátságait és más szociális kapcsolatait.
Az önismeret kulcsfontosságú ebben a helyzetben. Tudnunk kell, mire van szükségünk egy kapcsolatban, és mi az, amit a barátainktól kapunk. Ha tisztában vagyunk a saját határainkkal és igényeinkkel, könnyebben tudunk egyensúlyt teremteni a barátságok és a párkapcsolat között. Fontos megjegyezni, hogy a minőségi idő a barátokkal és a partnerrel egyaránt elengedhetetlen.
A barátság fontossága az emberi életben
A barátságok az életünk alapkövei, különösen akkor, amikor párkapcsolatba kerülünk. Sokszor felmerül a kérdés, hogy a párkapcsolat miatt háttérbe kell-e szorítani a barátokat, de a válasz egyértelműen nem. A barátságok érzelmi támaszt nyújtanak, segítenek a nehéz időkben, és örömet hoznak a mindennapokba. Attól, hogy valakinek párja van, még szüksége van a barátaira, akik más szemszögből látják a dolgokat, és másfajta kapcsolatot kínálnak.
A barátok nem versenyeznek a párkapcsolattal. Kiegészítik azt. Egy jó baráti kör segít megőrizni az egyéniségedet és a saját identitásodat, ami elengedhetetlen egy egészséges párkapcsolathoz. Ha a barátok iránti igényedet elnyomod, az hosszú távon frusztrációhoz és elégedetlenséghez vezethet.
A barátságok stabilitást és biztonságot adnak az életben, függetlenül a párkapcsolati státuszunktól.
Fontos, hogy a párkapcsolatod mellett időt szánj a barátaidra is. Ez lehet egy közös kávézás, egy sportolás, vagy akár egy egyszerű beszélgetés. A lényeg, hogy ápolni kell a baráti kapcsolatokat, mert ők azok, akik akkor is melletted állnak, ha éppen nincs párkapcsolatod, vagy ha a párkapcsolatod éppen nehéz időszakon megy keresztül. A barátságok tehát nem luxus, hanem szükséglet.
A párkapcsolat szerepe a boldogságban és a stabilitásban

A párkapcsolat egyedi módon járul hozzá a boldogságunkhoz és stabilitásunkhoz. Míg a barátok a szociális hálónk fontos részét képezik, és támogatást nyújtanak, egy mély, romantikus kapcsolat más szintű intimitást és elkötelezettséget kínál.
A párkapcsolatban megélhetjük a bizalmat, a biztonságot és a feltétel nélküli szeretetet, ami alapvető fontosságú a mentális egészségünk szempontjából. Egy stabil párkapcsolat erős érzelmi bázist jelent, amelyből kiindulva könnyebben megbirkózunk a mindennapi kihívásokkal és stresszel.
Azonban fontos megérteni, hogy a párkapcsolat nem helyettesítheti a baráti kapcsolatokat, és fordítva. Mindkettő más-más igényeket elégít ki. Egy egészséges párkapcsolatban a felek támogatják egymást abban, hogy ápolják a baráti kapcsolataikat is. Ezáltal a párkapcsolat még erősebbé és kiegyensúlyozottabbá válik.
A boldogság és stabilitás szempontjából a párkapcsolatban rejlő lehetőség a mély érzelmi kötődés és a közös jövőkép megteremtése. Ez egy olyan intimitás, amit a barátság nem feltétlenül tud nyújtani.
Azonban fontos szem előtt tartani, hogy a párkapcsolat önmagában nem garancia a boldogságra. A kommunikáció, a kompromisszumkészség és a kölcsönös tisztelet elengedhetetlen ahhoz, hogy egy párkapcsolat hosszú távon is működőképes és örömteli legyen.
A prioritások változása a párkapcsolat kezdetén
Amikor egy új párkapcsolat kezdődik, szinte elkerülhetetlen, hogy a prioritásaink átrendeződjenek. Ez természetes folyamat, hiszen az időnk és energiánk egy jelentős részét most már a párunknak szenteljük. Az új kapcsolat izgalma, a közös programok, a mélyebb beszélgetések mind-mind lekötik a figyelmünket. Az időbeosztásunk megváltozik, és gyakran kevesebb idő jut a barátokra.
Fontos megérteni, hogy ez nem feltétlenül jelenti azt, hogy elhanyagoljuk a barátainkat, hanem inkább azt, hogy az életünk egy új szakaszba lépett. A kezdeti időszakban a párkapcsolat építése van a fókuszban, ami érthető. Azonban érdemes tudatosan figyelni arra, hogy ez a fókusz ne menjen a barátságaink rovására.
A barátok szerepe ebben az időszakban is kulcsfontosságú. Ők azok, akik objektíven látják a helyzetet, akikre támaszkodhatunk, ha tanácsra van szükségünk, és akik emlékeztetnek minket arra, hogy kik is vagyunk valójában. A barátságaink megőrzése segít abban, hogy megőrizzük az egyensúlyt az életünkben.
Az új párkapcsolat kezdetén a legfontosabb, hogy tudatosan figyeljünk a barátainkra, és ne engedjük, hogy a prioritások átrendeződése a kapcsolataink rovására menjen.
A prioritások megváltozása nem azt jelenti, hogy választanunk kell a barátok és a párkapcsolat között. Inkább arról van szó, hogy megtaláljuk a módját, hogyan tudjuk mindkét területet ápolni, és hogyan tudjuk az időnket úgy beosztani, hogy mindenkire jusson belőle. Ez egy folyamatos egyensúlykeresés, amihez rugalmasság és kommunikáció szükséges.
A barátok elhanyagolásának jelei és következményei
Amikor a párkapcsolat intenzívebbé válik, könnyen előfordulhat, hogy a barátokra kevesebb idő jut. Ez nem feltétlenül tudatos döntés, hanem inkább a prioritások átrendeződésének a következménye. A barátok elhanyagolásának első jelei közé tartozik, hogy ritkábban hívod őket, kevesebbet válaszolsz az üzeneteikre, és lemondod a közös programokat.
További figyelmeztető jel lehet, ha már nem osztod meg velük a fontos dolgokat az életedből, inkább a partnereddel beszéled meg azokat. Esetleg azt veszed észre, hogy a barátaid már nem keresnek annyit, mint régen, mert érzik, hogy nem vagy elérhető, vagy hogy nem szeretnél velük időt tölteni.
A következmények súlyosak lehetnek. A baráti kapcsolatok elhidegülhetnek, sőt, akár meg is szakadhatnak. Fontos megérteni, hogy a barátok nem helyettesíthetők, és sokszor olyan támogatást tudnak nyújtani, amit a partner nem. Egy hosszú távú kapcsolatnak is jót tesz, ha mindkét félnek vannak saját barátai és hobbijai.
A barátok elhanyagolása hosszú távon magányhoz és elszigeteltséghez vezethet, különösen akkor, ha a párkapcsolat véget ér.
A baráti kapcsolatok ápolása befektetés. Időt és energiát igényel, de a hozama felbecsülhetetlen. Ha észreveszed a figyelmeztető jeleket, próbálj tudatosan időt szakítani a barátaidra. Szervezz közös programokat, beszélgess velük, és mutasd ki, hogy fontosak számodra.
Ne feledd, hogy a kiegyensúlyozott élethez szükség van mind a párkapcsolatra, mind a barátokra. Az, hogy melyikre mennyi időt szánsz, az egyéni preferencia kérdése, de egyiket sem szabad teljesen elhanyagolni.
A féltékenység szerepe a baráti és párkapcsolati viszonyokban
A féltékenység mind a baráti, mind a párkapcsolati viszonyokban felütheti a fejét, és komoly konfliktusok forrása lehet. A barátságokban a féltékenység gyakran amiatt alakul ki, hogy az egyik fél úgy érzi, a barátja többet foglalkozik a párjával, mint vele. Ez különösen igaz lehet a régi, mély barátságokra, ahol a felek megszokták, hogy ők a legfontosabbak egymás életében.
Párkapcsolatban a féltékenység sokkal komplexebb lehet. Gyökerezhet bizonytalanságban, önértékelési problémákban, vagy akár korábbi negatív tapasztalatokban. A féltékenység nem feltétlenül jelenti azt, hogy a párkapcsolat eleve kudarcra van ítélve, de mindenképpen foglalkozni kell vele. Fontos a nyílt kommunikáció, az őszinteség és a bizalom építése.
A féltékenység megjelenése a baráti körben is hasonló dinamikát mutathat. Például, ha a barátunk új párkapcsolatba kezd, és úgy érezzük, hogy kevesebb időt szentel ránk, féltékenység ébredhet bennünk. Fontos megértenünk, hogy ez egy természetes folyamat, és a barátunknak szüksége van arra, hogy a párkapcsolatára is figyelmet fordítson.
A kulcs a megfelelő egyensúly megtalálása. Fontos, hogy a barátaink és a párunk is érezzék, hogy fontosak számunkra, és hogy nem hanyagoljuk el őket egyik kapcsolat javára sem.
A megoldás a legtöbb esetben az, ha őszintén beszélünk az érzéseinkről. Ha úgy érezzük, hogy elhanyagolnak minket, mondjuk el ezt a barátunknak vagy a párunknak. Fontos, hogy ne támadjunk, hanem inkább a saját érzéseinket fogalmazzuk meg. Például: „Én úgy érzem, hogy mostanában kevesebbet találkozunk, és hiányzik a közös időtöltés.” Ezzel elkerülhetjük a vádaskodást, és nagyobb eséllyel érhetünk el pozitív változást.
Végső soron, a féltékenység egy jelzés. Jelzi, hogy valami nincs rendben a kapcsolatainkban. Ha figyelünk erre a jelzésre, és teszünk a helyzet javításáért, elkerülhetjük a komolyabb konfliktusokat, és megőrizhetjük a barátságainkat és a párkapcsolatunkat is.
Kommunikáció: a kulcs a harmonikus kapcsolatokhoz

A barátok és a párkapcsolat közötti egyensúly megteremtésének alapja a nyílt és őszinte kommunikáció. Ha nem beszélünk a szükségleteinkről, érzéseinkről, és a félelmeinkről, könnyen alakulhat ki feszültség, ami mind a baráti, mind a párkapcsolati viszonyainkat károsíthatja. A kommunikáció nem csak a szavakról szól, hanem a nonverbális jelzésekről is. Figyeljünk a testbeszédre, a hangszínre, és próbáljunk meg empatikusan reagálni a másik félre.
Például, ha a partnered úgy érzi, hogy elhanyagolod a barátaid miatt, ne védekezz azonnal. Hallgasd meg figyelmesen, próbáld megérteni az ő szemszögét, és magyarázd el neki, hogy a barátaid fontosak számodra, de ez nem jelenti azt, hogy ő kevésbé fontos. Ugyanez érvényes fordítva is: ha a barátaid érzik úgy, hogy elhanyagolod őket a párkapcsolatod miatt, szánj időt arra, hogy beszélgess velük, és biztosítsd őket arról, hogy továbbra is számíthatnak rád.
A kommunikáció során fontos a kompromisszumkészség is. Nem várhatjuk el, hogy a másik fél mindig a mi igényeinkhez alkalmazkodjon. Keressünk közös nevezőt, és próbáljunk olyan megoldásokat találni, amelyek mindkét fél számára elfogadhatók. Például, ha a partnered nem szereti, ha a barátaiddal töltöd az összes hétvégét, tervezzetek közös programokat is, vagy tartsatok egy baráti estét otthon, ahol ő is bekapcsolódhat.
A legfontosabb, hogy a kommunikáció őszinte, tiszteletteljes és folyamatos legyen. Ne halogassuk a problémák megbeszélését, mert a felgyülemlett feszültség később robbanáshoz vezethet.
Néhány tipp a hatékony kommunikációhoz:
- Hallgassunk figyelmesen, és ne szakítsuk félbe a másikat.
- Fogalmazzunk világosan és érthetően.
- Kerüljük a vádaskodást és a kritizálást.
- Fejezzük ki az érzéseinket „én” üzenetekkel (pl. „Én úgy érzem…”, ahelyett, hogy „Te mindig…”).
- Legyünk nyitottak a másik fél véleményére.
Időgazdálkodás: hogyan teremtsünk időt mindenre és mindenkire?
A barátok és a párkapcsolat közötti egyensúly megtalálása gyakran az időgazdálkodás művészetén múlik. Nem feltétlenül kell választani, inkább meg kell tanulni okosan beosztani az időt, hogy minden fontos emberre jusson belőle. Ehhez elengedhetetlen a prioritások tisztázása. Mi az, ami igazán fontos számodra? A barátaiddal töltött idő feltölt, segít kikapcsolódni? A partnereddel való minőségi idő erősíti a kapcsolatotokat?
Készíts egy időbeosztást! Nem kell szigorú napirendre gondolni, inkább egy vázlatra, ami segít átlátni, mire mennyi időd jut. Használd ki a „holt időt”! Például a buszon utazva felhívhatod egy barátodat, vagy ebéd közben megbeszélhetsz valamit a partnereddel. A lényeg a tudatosság.
Fontos, hogy ne csak a mennyiségre, hanem a minőségre is figyelj. Egy rövid, de figyelmes beszélgetés többet érhet, mint egy hosszú, de felületes találkozás. Ha a partnereddel töltöd az időt, kapcsold ki a telefont és figyelj rá. Ha a barátaiddal vagy, ne a munkán járjon az eszed.
A hatékony időgazdálkodás kulcsa a tudatos tervezés, a rugalmasság és a kompromisszumkészség.
Ne feledkezz meg a saját idődről sem! Ha kimerült vagy, nem tudsz másokra sem figyelni. Szánj időt a hobbidra, a sportra, vagy egyszerűen csak a pihenésre. Ez nem önzőség, hanem befektetés a kapcsolataidba.
Íme néhány tipp a gyakorlathoz:
- Közös programok szervezése: Hívjátok meg a barátaidat vacsorára, vagy menjetek el együtt kirándulni.
- Célzott időpontok: Beszéljétek meg a partnereddel, mikor van „randi este”, és tartsátok magatokat hozzá.
- Rugalmasság: Néha előfordul, hogy valami közbejön. Ne ess kétségbe, csak próbáld meg átszervezni a programot.
Ne felejtsd el, hogy a barátaid és a partnered is megértik, ha néha nem tudsz azonnal rendelkezésükre állni. A lényeg, hogy érezzék, fontosak számodra, és igyekszel minél több időt szánni rájuk.
A határok meghúzása: mit osszunk meg a barátokkal és a partnerrel?
A barátok és a partner közötti egyensúly megteremtésének egyik kulcseleme a határok meghúzása. Nem minden információ egyformán alkalmas arra, hogy megosszuk mindkét féllel. Fontos átgondolni, hogy kinek mit mondunk el, és mi az, ami a kettőnk között marad.
Általánosságban elmondható, hogy a párkapcsolati problémákat elsősorban a partnerünkkel kell megbeszélnünk. Persze, néha jól esik kibeszélni a barátokkal is, de vigyázzunk, nehogy ez rendszeressé váljon, mert alááshatja a partnerünk iránti bizalmat és a kapcsolatunkat.
Ugyanakkor a személyes sikereinket, örömeinket nyugodtan megoszthatjuk mindenkivel. A barátok is örülnek a jó híreknek, és a partnerünk is büszke lehet ránk.
Ami a partnerünkkel kapcsolatos intim információkat illeti, itt különösen óvatosnak kell lennünk. Amit ő bizalmasan megoszt velünk, azt nem illik továbbadni a barátoknak, még akkor sem, ha nagyon közeli barátról van szó. Ez sérti a bizalmat és a partnerünk intimitását.
A legfontosabb, hogy tiszteljük a partnerünk és a barátaink érzéseit. Gondoljuk át, hogy mit mondunk, és kinek mondjuk, mielőtt megszólalunk. A kommunikáció legyen őszinte és nyílt, de mindig tartsuk szem előtt a határokat.
Például, ha a partnerünk nem szereti, ha a barátaink előtt a hibáiról beszélünk, akkor ezt tartsuk tiszteletben. Ugyanígy, ha a barátaink nem szeretnek hallgatni a párkapcsolati vitáinkról, akkor ne terheljük őket ezzel.
A határok meghúzása dinamikus folyamat. Idővel változhatnak, ahogy a kapcsolataink mélyülnek. A lényeg, hogy folyamatosan kommunikáljunk a partnerünkkel és a barátainkkal arról, hogy mi az, ami számunkra kényelmes, és mi az, ami nem.
A közös programok szervezése: barátok és partner integrálása
A barátok és a partner integrálása a közös programokba kulcsfontosságú lehet a kiegyensúlyozott élethez. Sokan elkövetik azt a hibát, hogy a párkapcsolat kezdetén háttérbe szorítják a barátaikat, ami hosszú távon komoly feszültségekhez vezethet. Fontos megtalálni az arany középutat.
Hogyan szervezzünk közös programokat úgy, hogy mindenki jól érezze magát? Először is, a kommunikáció elengedhetetlen. Beszéljük meg a partnerünkkel, hogy mennyire fontosak számunkra a barátaink, és fordítva. Értsük meg egymás igényeit és határait.
- Változatosság: Ne mindig ugyanazokat a programokat szervezzétek. Legyen benne olyan, ami a barátoknak, a partnernek, és ami mindkettőjüknek tetszik.
- Kompromisszum: Nem kell minden programon ott lenni. Ha a barátok egy „csak fiúk/lányok” estét terveznek, akkor legyünk megértőek.
- Új barátságok: Bátorítsuk a partnerünket, hogy ismerkedjen meg a barátainkkal, és mi is tegyünk erőfeszítéseket, hogy megismerjük az ő barátait.
Fontos, hogy a közös programok ne érezzék kötelezőnek. Ha valaki fáradt, vagy nincs kedve menni, ne erőltessük. A lényeg, hogy mindenki jól érezze magát, és a barátságok, illetve a párkapcsolat erősödjön.
A közös programok szervezésénél a kulcs a rugalmasság és a nyitottság. Ne ragaszkodjunk mereven a saját elképzeléseinkhez, hanem legyünk készek kompromisszumot kötni és alkalmazkodni a többiek igényeihez.
Egy jó megoldás lehet, ha időnként kisebb csoportokban találkozunk. Például, egy kávézás egy-két baráttal, vagy egy közös vacsora a partnerünkkel és egy másik párral. Ez lehetővé teszi, hogy mélyebb beszélgetéseket folytassunk, és jobban megismerjük egymást.
Végső soron, a cél az, hogy a barátaink és a partnerünk egyaránt fontos részei legyenek az életünknek, és ne kelljen választanunk közülük. A közös programok szervezése remek lehetőség arra, hogy ezt az egyensúlyt megteremtsük.
Amikor a barátok nem kedvelik a párunkat: lehetséges megoldások

Amikor a barátaid nem kedvelik a párodat, az egy rendkívül kellemetlen helyzet. Nem kell feltétlenül választani, de a helyzet kezelése kulcsfontosságú. Először is, próbáld meg megérteni, miért nem kedvelik a párodat. Konkrét okok állnak a háttérben, vagy csak szimpátia kérdése?
Ha konkrét okok vannak, például úgy gondolják, hogy a párod rosszul bánik veled, vagy nem támogat a céljaidban, akkor érdemes alaposan átgondolni a helyzetet. Ebben az esetben a barátaid aggodalmai jogosak lehetnek, és érdemes komolyan venni a véleményüket. Beszélj a pároddal az aggodalmakról, és nézzétek meg, tudtok-e változtatni a dinamikán.
Ha a probléma inkább szimpátia kérdése, vagy a párod és a barátaid személyisége ütközik, a helyzet bonyolultabb. Ebben az esetben nem feltétlenül kell a barátaidat vagy a párodat hibáztatnod. Próbáld meg elkülöníteni a két társaságot. Nem muszáj, hogy a párod és a barátaid állandóan együtt legyenek. Szervezz programokat külön-külön, hogy mindenki jól érezze magát.
Fontos, hogy ne kényszerítsd a barátaidat arra, hogy kedveljék a párodat, és fordítva. Az erőszakos próbálkozások csak rontanak a helyzeten. Inkább arra koncentrálj, hogy mindenki tisztelje a másikat.
Ha a helyzet továbbra sem javul, érdemes lehet egy semleges fél segítségét kérni. Egy közös barát, egy családtag, vagy akár egy terapeuta is segíthet a kommunikációban és a konfliktusok megoldásában. Ne feledd, a cél az, hogy megtaláld a kompromisszumot, és mind a barátságaidat, mind a párkapcsolatodat megőrizd.
Végül, ne feledd: a te életed, a te döntésed. Ha a barátaid nem tudják elfogadni a párodat, és ez folyamatos feszültséget okoz, akkor neked kell eldöntened, mi a legfontosabb számodra. De ez egy végső megoldás, előtte mindenképpen próbálj meg mindent megtenni a helyzet javítása érdekében.
A párkapcsolat vége és a barátságok újraépítése
Amikor egy párkapcsolat véget ér, gyakran szembesülünk azzal a fájdalmas ténnyel, hogy a barátságaink is átalakulnak. A párkapcsolat alatt sok időt töltöttünk a partnerünkkel, ami miatt a barátaink háttérbe szorulhattak. Most, hogy egyedül vagyunk, újra kell építenünk ezeket a kapcsolatokat.
Az első lépés a tudatosítás. Ismerjük fel, hogy a barátaink fontosak, és szükségünk van rájuk ebben a nehéz időszakban. Ne várjuk el, hogy ők lépjenek először, hanem mi magunk kezdeményezzünk találkozókat, beszélgetéseket. Hívjuk el őket egy kávéra, moziba, vagy csak sétáljunk egyet a parkban.
Fontos, hogy a barátaink ne érezzék azt, hogy csak azért keressük őket, mert most egyedül vagyunk. Mutassuk ki, hogy őszintén érdeklődünk irántuk, a problémáik, örömeik iránt. Hallgassuk meg őket figyelmesen, és adjunk tanácsot, ha kérik. Ne csak a saját problémáinkról beszéljünk, hanem legyünk aktív résztvevői a baráti kapcsolatunknak.
Előfordulhat, hogy egyes barátok a szakítás után eltávolodnak tőlünk. Ennek több oka is lehet: talán nehezen viselik a változást, vagy esetleg a volt partnerünkkel is jó kapcsolatot ápolnak. Ne vegyük ezt személyes sértésnek, hanem próbáljuk megérteni az ő helyzetüket is. Nem minden barátság menthető meg, és ez néha fájdalmas lehet, de el kell fogadnunk.
Ne felejtsük el, hogy a barátságok ápolása időt és energiát igényel. Legyünk türelmesek és kitartóak, és ne adjuk fel, ha nem látunk azonnali eredményeket. Az igaz barátok mindig ott lesznek nekünk, még akkor is, ha egy ideig távol voltunk egymástól.
Ne féljünk segítséget kérni a barátainktól. Osszuk meg velük az érzéseinket, a gondolatainkat, de ne terheljük túl őket a problémáinkkal. Keressünk egyensúlyt a segítségkérés és a saját problémáink megoldása között.
Végül, de nem utolsósorban: legyünk nyitottak új barátságokra is. A szakítás egy új fejezet kezdete az életünkben, és ez egy remek alkalom arra, hogy új embereket ismerjünk meg, akikkel közös érdeklődési körünk van. Csatlakozzunk klubokhoz, csoportokhoz, vagy vegyünk részt önkéntes munkában. Ki tudja, talán ott találjuk meg a következő legjobb barátunkat.