Az önzőség olyan, mint egy láthatatlan méreg, lassan szivárog a kapcsolatba, és előbb-utóbb megbetegíti azt. Kezdetben talán apró figyelmetlenségeknek tűnik, de ha a partnerünk viselkedésében rendszeresen visszaköszön, az komoly problémát jelezhet. Fontos, hogy időben felismerjük ezeket a jeleket, mielőtt a helyzet visszafordíthatatlanná válik.
Az egészséges kapcsolat alapja a kölcsönösség és a kompromisszumkészség. Ha ez hiányzik, és az egyik fél folyamatosan a saját igényeit helyezi előtérbe, az a másik fél számára frusztráló és lealacsonyító lehet. Az önző viselkedés nem csak a boldogságot, de a bizalmat és a tiszteletet is aláássa a kapcsolatban.
Az önzőség a kapcsolatban nem egy egyszeri hiba, hanem egy mintázat, ami idővel egyre súlyosabbá válhat, és végső soron a kapcsolat végét is jelentheti.
Érdemes megvizsgálni, hogy a partnerünk mennyire empatikus, mennyire képes beleélni magát a mi helyzetünkbe, és mennyire hajlandó áldozatot hozni a kapcsolatért. Ha a válaszok negatívak, akkor ideje elgondolkodni azon, hogy vajon érdemes-e továbbra is energiát fektetni egy ilyen kapcsolatba.
A következő pontokban konkrét példákat mutatunk be, amelyek arra utalnak, hogy a partnered önző a kapcsolatban. Ezek a viselkedések nem feltétlenül jelentenek azonnali szakítást, de mindenképpen figyelmeztető jelek, amelyekkel foglalkozni kell.
Mi az önzőség egy párkapcsolatban? Definíciók és árnyalatok
Az önzőség a párkapcsolatban nem feltétlenül egyértelműen gonosz szándék. Gyakran a figyelmetlenség, az empátia hiánya, vagy a kommunikációs nehézségek állnak a hátterében. Fontos megérteni, hogy az önző viselkedés néha tudattalan, és a partner saját bizonytalanságából, félelmeiből fakad.
Az önzőség sokféle formát ölthet. Lehet érzelmi önzőség, amikor valaki képtelen a másik érzelmeit figyelembe venni, vagy anyagi önzőség, amikor a közös erőforrásokat kizárólag a saját javára használja. De ide tartozik az is, amikor a partner folyamatosan a saját igényeit helyezi előtérbe, figyelmen kívül hagyva a tiédet.
Az önzőség a párkapcsolatban alapvetően azt jelenti, hogy a partner rendszeresen a saját érdekeit helyezi a te érdekeid elé, anélkül, hogy komolyan figyelembe venné a te érzéseidet, igényeidet vagy szükségleteidet. Ez hosszú távon aláássa a bizalmat és a kölcsönös tiszteletet, ami a kapcsolat alapja.
Fontos különbséget tenni az alkalmi, véletlenszerű önző viselkedés és a rendszeres, mintázatos önzőség között. Mindenki követhet el hibákat, de ha a partner viselkedése következetesen önző, az már komoly problémát jelez.
Az önzőség megnyilvánulhat abban is, hogy a partnered nem hajlandó kompromisszumot kötni, vagy mindig az ő akarata érvényesül. Esetleg nem hallgat rád, nem kérdezi meg a véleményedet fontos döntésekben, vagy egyszerűen nem mutat érdeklődést irántad és az életed iránt.
Az önző viselkedés hátterében gyakran a kommunikáció hiánya áll. Ha a partnered nem tudja kifejezni az igényeit, vagy nem hajlandó meghallgatni a tiedet, az könnyen önző viselkedéshez vezethet. Ezért a nyílt és őszinte kommunikáció elengedhetetlen a probléma megoldásához.
1. Jelek, hogy a partnered önző a kapcsolatban: Teljesen figyelmen kívül hagyja az igényeidet
Teljesen figyelmen kívül hagyja az igényeidet? Ez az önzőség egyik legszembetűnőbb jele egy kapcsolatban. Nem arról van szó, hogy néha elfelejti a születésnapodat, vagy nem veszi észre, hogy fáradt vagy. Hanem arról, hogy szisztematikusan és következetesen nem törődik azzal, amire szükséged van, akár fizikailag, akár érzelmileg.
Például, ha elmondod neki, hogy stresszes vagy a munkában, és szükséged lenne egy kis támogatásra, ő egyszerűen legyint, és elkezdi a saját problémáiról beszélni. Vagy ha megkéred, hogy segítsen a házimunkában, mert túlterhelt vagy, azt mondja, hogy ő is fáradt, és inkább pihenni szeretne. Ezek a viselkedések azt mutatják, hogy a te igényeid nem számítanak neki.
Fontos megérteni, hogy az igények figyelmen kívül hagyása sokféle formát ölthet. Lehet szó arról, hogy:
- Nem hallgat rád, amikor beszélsz.
- Nem veszi figyelembe a véleményedet a közös döntések során.
- Nem ad érzelmi támogatást, amikor szükséged van rá.
- Nem segít a házimunkában, vagy a gyereknevelésben (ha van).
- Nem szán időt a veled való minőségi időtöltésre.
Ha ezek a dolgok rendszeresen előfordulnak, az azt jelenti, hogy a partnered valószínűleg önző a kapcsolatban. Ez nem azt jelenti, hogy rossz ember, de azt igen, hogy a viselkedése káros a kapcsolatotokra.
A legfontosabb: ha a partnered folyamatosan figyelmen kívül hagyja az igényeidet, az azt üzeni, hogy nem tart tiszteletben téged, és nem tartja fontosnak a te jólétedet. Ez pedig egy egészséges kapcsolat alapvető feltételeit ássa alá.
Ne feledd, hogy egy egészséges kapcsolatban a felek kölcsönösen figyelnek egymás igényeire, és igyekeznek azokat kielégíteni. Ha úgy érzed, hogy a te igényeid folyamatosan háttérbe szorulnak, akkor ideje beszélni a partnereddel erről, és megpróbálni megoldást találni. Ha ez nem sikerül, akkor érdemes elgondolkodni azon, hogy ez a kapcsolat valóban jó-e neked.
2. Jelek, hogy a partnered önző a kapcsolatban: Mindig neki van igaza, és nem hajlandó kompromisszumot kötni

Az egyik legárulkodóbb jele annak, hogy a partnered önző a kapcsolatban, ha sosem hajlandó kompromisszumot kötni. Ez nem azt jelenti, hogy minden egyes vitában neked kell engedned, hanem azt, hogy a közös megegyezés szinte sosem valósul meg, mert mindig az ő akarata érvényesül.
Gondolj bele: mikor fordult elő utoljára, hogy egy fontos kérdésben végül a te elképzeléseid valósultak meg, és nem az övéi? Ha a válasz az, hogy „soha” vagy „szinte soha”, akkor itt komoly probléma van. Az önző partner ugyanis úgy gondolja, hogy az ő véleménye, az ő igényei mindig elsőbbséget élveznek a tieiddel szemben. Ez nem egyenlő partnerség, hanem egy egyoldalú függőség.
Az ilyen helyzetekben gyakran azt tapasztalhatod, hogy a partnered manipulatív taktikákhoz folyamodik, hogy elérje, amit akar. Például zsarolhat érzelmileg („Ha szeretsz, megteszed”), vagy bagatellizálhatja a te érzéseidet („Miért csinálsz ebből ekkora ügyet?”). Ezek mind arra szolgálnak, hogy elhallgattasson, és rávegyen arra, hogy feladd a saját igényeidet.
Egy másik árulkodó jel, hogy a partnered nem hallgat rád figyelmesen. Lehet, hogy látszólag ott van, de valójában nem hallja meg, amit mondasz. Nem érdekli a te szemszögöd, mert meg van győződve arról, hogy neki van igaza, és nincs szüksége a te véleményedre. Ez nem csak frusztráló, de hosszú távon rombolja az önbecsülésedet is, mert elkezded azt hinni, hogy a te véleményed nem számít.
Ahol nincs kompromisszum, ott nincs valódi kapcsolat. Csak egy alá-fölé rendeltségi viszony, ahol az egyik fél mindig a másik felett áll.
Fontos megérteni, hogy a kompromisszum nem egyenlő azzal, hogy mindig engedsz. A kompromisszum arról szól, hogy mindketten engedtek valamennyit, hogy közös nevezőre jussatok. Ez az egészséges kapcsolatok alapja, mert azt mutatja, hogy mindkét fél tiszteletben tartja a másik igényeit és véleményét.
Ha a partnered sosem hajlandó kompromisszumot kötni, akkor itt az ideje, hogy elgondolkodj azon, hogy ez a kapcsolat valóban jót tesz-e neked. Lehet, hogy ideje konfrontálódni vele, és elmondani neki, hogy ez így nem működik. Ha nem változik a viselkedése, akkor lehet, hogy a legjobb megoldás az, ha elengeded őt.
Ne feledd: megérdemled, hogy egy olyan kapcsolatban legyél, ahol a te véleményed is számít!
3. Jelek, hogy a partnered önző a kapcsolatban: A te sikereid árnyékba szorulnak az ő sikerei mellett
Az egyik legárulkodóbb jele annak, hogy a partnered önző a kapcsolatban, ha a te sikereid rendszeresen eltörpülnek az ő sikerei mellett. Ez nem csupán arról szól, hogy ő büszke magára (ami teljesen rendben van), hanem arról, hogy képtelen igazán örülni a te eredményeidnek, vagy ami még rosszabb, leértékeli azokat.
Vegyük példaként, hogy keményen dolgoztál egy projekten a munkahelyeden, és végre előléptettek. Egy támogató partner ilyenkor örömtáncot járna veled, és büszkén mesélné mindenkinek. Ezzel szemben, egy önző partner vagy lebecsüli a sikered („Ez csak szerencse volt.”), vagy azonnal a saját eredményeiről kezd el beszélni, mintha verseny lenne köztetek.
Gyakran előfordul, hogy a te sikereidre adott reakciója valamilyen módon visszakanyarodik hozzá. Például, ha megemlíted, hogy beválasztottak egy fontos konferenciára, ő azonnal előjön azzal, hogy őt már régen hívták volna, ha akarnák. Vagy elkezdi magyarázni, hogy az ő munkája sokkal fontosabb, és ezért neki nincs ideje ilyen „jelentéktelen” dolgokra.
Ez a viselkedés hosszú távon rendkívül romboló hatású lehet. Érezheted, hogy nem vagy elég jó, vagy hogy nem érdemled meg a sikert. Az is előfordulhat, hogy elkezded elrejteni a sikereidet, csak hogy elkerüld a kellemetlen reakciókat.
A lényeg, hogy egy egészséges kapcsolatban a partnerek kölcsönösen ünneplik egymás sikereit, és nem érzik szükségét annak, hogy versengjenek vagy elhalványítsák a másik eredményeit.
Figyeld meg, hogyan reagál a partnered, amikor valami jót érsz el. Ha rendszeresen azt tapasztalod, hogy a te sikereid árnyékba szorulnak az ő sikerei mellett, az komoly intő jel lehet. Beszélj vele erről, és próbáljátok meg közösen megoldani a problémát. Ha viszont a helyzet nem javul, érdemes elgondolkodni azon, hogy ez a kapcsolat valóban jót tesz-e neked.
Ne feledd, a te sikereid ugyanolyan fontosak, mint az övéi, és megérdemled, hogy valaki igazán örüljön neked!
4. Jelek, hogy a partnered önző a kapcsolatban: A pénzügyek kezelése egyoldalú, csak az ő érdekeit szolgálja
A pénzügyek közös kezelése egy kapcsolatban bizalmon és kompromisszumkészségen alapul. Ha a partnered következetesen egyoldalú döntéseket hoz a pénzügyek terén, figyelmen kívül hagyva a te igényeidet és véleményedet, az komoly intő jel lehet az önzőségre.
Ilyen helyzetekben a pénzforrások kizárólag az ő céljait szolgálják, legyen szó drága hobbikról, luxus vásárlásokról, vagy befektetésekről, amikből te nem profitálsz. A közös kassza helyett inkább egy „én pénzem, a te pénzed” mentalitás uralkodik, még akkor is, ha anyagilag te is hozzájárulsz a háztartáshoz.
Fontos figyelni a következő jelekre:
- Nem von be a pénzügyi tervezésbe, titkolja a bevételeit és kiadásait.
- Kritizálja a te költekezésedet, miközben ő felelőtlenül bánik a pénzzel.
- Követeli, hogy te fizess bizonyos dolgokat, miközben ő megtartja a pénzét magának.
- Nem hajlandó közös megtakarításokba fektetni, például lakásvásárlásra vagy nyugdíjra.
- Elvárja, hogy te támogasd anyagilag, de nem viszonozza ezt.
Ha rendszeresen tapasztalod ezeket a viselkedésformákat, az azt jelzi, hogy a partnered nem tekinti a pénzügyeket közös felelősségnek, hanem kihasználja a kapcsolatot a saját anyagi előnyei érdekében.
A pénzügyi önzőség a kapcsolat alapjait áshatja alá, mivel bizalmatlanságot és sértettséget szül.
Ez a fajta viselkedés hosszú távon komoly problémákhoz vezethet, és elengedhetetlen, hogy nyíltan és őszintén beszélj a partnereddel a pénzügyi aggodalmaidról. Ha nem hajlandó kompromisszumot kötni és figyelembe venni a te szempontjaidat, érdemes elgondolkodni a kapcsolat jövőjéről.
5. Jelek, hogy a partnered önző a kapcsolatban: Nem vállal felelősséget a tetteiért, mindig más a hibás
Az önző partner egyik legszembetűnőbb jele, hogy sosem vállalja a felelősséget a tetteiért. Mindig talál valakit vagy valamit, ami/aki hibás. Legyen szó egy elszalasztott találkozóról, egy félresikerült vacsoráról, vagy egy komolyabb konfliktusról, a hiba sosem az övé.
Ez a viselkedés rendkívül frusztráló lehet, hiszen azt sugallja, hogy a te érzéseid, a te szempontjaid nem számítanak. Ha a partnered rendszeresen másokat hibáztat, az azt jelzi, hogy nem hajlandó szembenézni a saját hibáival, és nem képes a fejlődésre a kapcsolatban.
Például, ha elfelejtette a te szülinapodat, nem azt mondja, hogy „Sajnálom, elfelejtettem, figyelmesebb leszek”, hanem inkább azt, hogy „Annyi dolgom volt a munkahelyen, hogy teljesen kiesett a fejemből”, vagy „Te sem emlékeztettél!”. Ez a hárítási technika hosszú távon aláássa a bizalmat és a kölcsönös tiszteletet.
A felelősségvállalás hiánya egyértelmű jele az önzőségnek, mert azt mutatja, hogy a partnered fontosabbnak tartja a saját imázsát és kényelmét, mint a te érzéseidet és a kapcsolat jólétét.
Fontos megérteni, hogy ez a viselkedés nem csak ideiglenes probléma. Gyakran mélyen gyökerező önértékelési problémák és a sebezhetőségtől való félelem áll a hátterében. Azonban ez nem menti fel a partneredet a felelősség alól, hogy dolgozzon ezen a problémán. Ha a partnered nem hajlandó elismerni a hibáit és vállalni a felelősséget a tetteiért, a kapcsolat hosszú távon nem fog működni.
6. Jelek, hogy a partnered önző a kapcsolatban: A te időd és energiád természetesnek veszi, az övét viszont szentnek

Az egyik legárulkodóbb jel, hogy a partnered önző a kapcsolatban, ha a te idődet és energiádat természetesnek veszi, mintha az járna neki alanyi jogon. Ezzel szemben az ő ideje és energiája szent és sérthetetlen, amit senki nem háborgathat. Figyeld meg, hogyan reagál, ha te kérsz tőle segítséget, vagy ha a te terveid kerülnek előtérbe.
Gyakran előfordul, hogy amikor te szívességet teszel neki, az teljesen természetes számára, szinte elvárja. Nincs különösebb köszönet, sem pedig viszonzás. Viszont ha ő tesz valami apróságot, azt azonnal felnagyítja, és elvárja, hogy hálával tartozol érte. Ez a kettős mérce egyértelmű jele az önzőségnek.
Nézzük meg néhány konkrét példát:
- Te mindig elhozod a száraz ruhát a tisztítóból, de ha ő egyszer megteszi, napokig hallgatod, milyen fáradságos volt.
- Te főzöl vacsorát minden este, de ha ő egyszer rendel pizzát, azt úgy tálalja, mintha megmentett volna a világtól.
- Te viszed a gyerekeket az edzésre, mert az ő munkaideje szent, de ha neked van fontos dolgod, akkor az mindig megoldható másképp.
Ha a partnered rendszeresen lemondja a találkozókat, mert „elfoglalt”, de a saját hobbijaira mindig szakít időt, az egyértelműen arra utal, hogy a te időd kevésbé fontos számára.
Fontos, hogy különbséget tegyünk a között, ha valakinek valóban sűrű az élete, és aközött, ha valaki szándékosan hanyagol. Ha a partnered rendszeresen, indoklás nélkül hagy cserben, és a te szükségleteidet nem veszi figyelembe, akkor valószínűleg önző a kapcsolatban. Az egészséges kapcsolatban a felek kölcsönösen tisztelik egymás idejét és energiáját.
Ne hagyd, hogy a partnered természetesnek vegye a te erőfeszítéseidet! Beszélj vele erről, és próbálj meg változást elérni. Ha nem hajlandó kompromisszumot kötni, akkor érdemes elgondolkodni a kapcsolat jövőjén.
7. Jelek, hogy a partnered önző a kapcsolatban: Érzelmi zsarolással próbál manipulálni
Az érzelmi zsarolás egy alattomos, manipulatív technika, amivel az önző partnered megpróbálhat téged irányítani és a saját érdekeit érvényesíteni a kapcsolatban. Észrevétlenül szövi be a hétköznapokba, ezért nehéz felismerni, de a hatása romboló lehet a mentális egészségedre és a kapcsolatotokra is.
Hogyan is néz ez ki a gyakorlatban? Például, ha nem teszed azt, amit ő akar, azzal fenyeget, hogy elhagy, megszakítja a kapcsolatot a barátaiddal, vagy éppen önmagának árt. Ezek a fenyegetések célja, hogy félelmet keltsen benned és engedelmességre kényszerítsen.
Gyakori mondatok, amiket használhat:
- „Ha igazán szeretnél, megtennéd ezt értem.”
- „Miattam fogsz boldogtalan lenni.”
- „Én mindent megteszek érted, te meg ezt adod cserébe?”
- „Ha nem engedsz, soha többé nem fogok veled beszélni.”
Az érzelmi zsarolás nem csak fenyegetés lehet. Az önző partnered a bűntudatot is felhasználhatja. Emlékeztethet a múltbeli hibáidra, vagy arra, hogy mennyit áldozott érted, hogy rávegyen valamire. Sajnálatot próbál ébreszteni benned, hogy engedékenyebb legyél.
Figyelj oda a viselkedésére is. Ha azt veszed észre, hogy:
- Folyamatosan a saját igényeit helyezi előtérbe.
- Nem veszi figyelembe a te érzéseidet és szükségleteidet.
- Megpróbál téged hibáztatni mindenért, ami rossz a kapcsolatban.
- Manipulál, hogy engedelmeskedj neki.
…akkor nagy a valószínűsége, hogy érzelmileg zsarol.
A legfontosabb, hogy felismerd, ha érzelmi zsarolás áldozata vagy. Ez az első lépés ahhoz, hogy megvédd magad és a mentális egészségedet.
Ne feledd, nem vagy köteles engedelmeskedni a manipulációjának. Határozottan állj ki magadért és a saját szükségleteidért. Ha szükséges, kérj segítséget egy terapeutától vagy egy megbízható baráttól.
8. Jelek, hogy a partnered önző a kapcsolatban: Ritkán mutat empátiát, és nem érti meg az érzéseidet
Az empátia a kapcsolatok alapköve. Ha a partnered rendszeresen képtelen beleélni magát a helyzetedbe, és nem érti meg az érzéseidet, az komoly probléma. Figyeld meg, hogyan reagál, amikor valami bánt téged. Érdeklődik, támogat, vagy elbagatellizálja a dolgot? Az önző partner gyakran nem látja a sajátján kívül a világot, és nem képes azonosulni a te érzelmi állapotoddal.
Gondold végig a következőket:
- Ha szomorú vagy, megpróbál felvidítani, vagy inkább a saját problémáiról kezd beszélni?
- Amikor elmeséled a napodat, figyel rád, vagy láthatóan unatkozik?
- Ha vitatkoztok, hajlandó a te szemszögedből is megvizsgálni a helyzetet, vagy csak a saját igazát hajtogatja?
Az empátia hiánya nem csak a nagy dolgokban mutatkozik meg. Apró jelek is árulkodóak lehetnek. Például, ha elmondod, hogy fáradt vagy, ahelyett, hogy megkérdezné, hogyan segíthet, inkább arra panaszkodik, hogy neki is sok dolga van. Az empátia nem egyenlő a tökéletes megértéssel, hanem a szándékkal, hogy megértsen.
Ha a partnered rendszeresen figyelmen kívül hagyja az érzéseidet, vagy lekicsinyli azokat, az azt jelzi, hogy nem tart téged egyenrangú félnek a kapcsolatban.
Fontos, hogy megbeszéld a partnereddel, ha úgy érzed, hogy nem kapsz elég empátiát. Próbáld meg konkrét példákkal alátámasztani az állításaidat, és hangsúlyozd, hogy ez a probléma hogyan hat a kapcsolatotokra. Ha a partnered hajlandó változtatni, az jó jel. Ha viszont továbbra is figyelmen kívül hagyja az igényeidet, érdemes elgondolkodni azon, hogy ez a kapcsolat valóban egészséges-e számodra.
Hogyan kezeljük az önzőséget egy kapcsolatban? Kommunikáció és határok
Ha felismered a partnerednél a fent említett önző viselkedéseket, fontos, hogy azonnal cselekedj. A hallgatás csak ront a helyzeten és táptalajt ad az önzőségnek.
A legfontosabb lépés a kommunikáció. Ülj le a partnereddel, amikor nyugodtak vagytok, és beszélj nyíltan az érzéseidről. Fogalmazz „én” üzenetekben, például: „Én úgy érzem, hogy…” ahelyett, hogy vádaskodnál: „Te mindig…”. Mondd el, milyen hatással van rád a viselkedése, és mit szeretnél, ha másképp csinálna.
Például, ha sosem kérdezi meg, hogy vagy, mondd el neki, hogy fontos számodra, hogy érdeklődjön irántad, és hogy hiányzik ez a figyelem. Ha mindig a saját tervei szerint alakítja a programokat, mondd el, hogy szeretnél, ha közösen hoznátok meg a döntéseket.
A határok meghúzása elengedhetetlen. Határozd meg, mit vagy hajlandó elfogadni, és mit nem. Ha a partnered átlépi a határaidat, emlékeztesd rá, és mondd el, milyen következményei lesznek ennek.
Fontos, hogy következetes legyél. Ha egyszer meghoztál egy döntést, tartsd magad hozzá. Ha a partnered látja, hogy komolyan gondolod a határaidat, nagyobb valószínűséggel fogja tiszteletben tartani őket.
Ne félj segítséget kérni! Ha a kommunikáció nem segít, fontold meg párterápiát. Egy szakember segíthet nektek abban, hogy hatékonyabban kommunikáljatok, és megtanuljátok, hogyan kezeljétek az önzőséget a kapcsolatban.
Ne feledd, a te jólléted is számít. Ha a kapcsolat hosszú távon is mérgező, és a partnered nem hajlandó változni, lehet, hogy el kell gondolkodnod azon, hogy érdemes-e folytatni. Senki sem érdemli meg, hogy egy önző kapcsolatban éljen.
Mikor érdemes szakítani egy önző partnerrel?

Amikor a partnered folyamatosan a saját igényeit helyezi előtérbe, és a te szükségleteid figyelmen kívül hagyja, az hosszú távon kimerítővé válhat. De mikor válik ez tarthatatlanná, és mikor érdemes fontolóra venni a szakítást?
Ha a következő helyzetek rendszeresen előfordulnak, és a partner nem mutat hajlandóságot a változásra, ideje komolyan elgondolkodni:
- Ha a kommunikáció egyoldalú, és sosem hallgatja meg a te szempontjaidat.
- Ha a döntéseket mindig ő hozza meg, a te véleményedet mellőzve.
- Ha a te sikereidet aláássa, vagy nem mutat örömet irántuk.
- Ha a te érzéseidet bagatellizálja, vagy nem veszi azokat komolyan.
A legfontosabb jel, hogy a partner nem látja be a problémát, és nem hajlandó változtatni a viselkedésén. Ha a beszélgetések eredménytelenek, és a helyzet nem javul, akkor a kapcsolat nem fog működni. Ne feledd, a te boldogságod is számít!
Ha a partner önzősége káros hatással van a mentális egészségedre, az önértékelésedre, és úgy érzed, folyamatosan leértékelve vagy, akkor a szakítás lehet a legjobb megoldás a számodra.
Ne maradj egy olyan kapcsolatban, ahol nem vagy megbecsülve és szeretve. Az egészséges kapcsolat alapja a kölcsönösség és az egymás iránti tisztelet.