Situationship: mikor nem kapcsolat egy kapcsolat?

Kényelmes rutin, édes ígéretek, de a "kapcsolat" szó mintha tiltólistán lenne? A situationship labirintusában bolyongsz, ahol a határ a barátság és a szerelem között elmosódik? Cikkünk feltérképezi ezt a modern párkapcsolati formát, rávilágít a csapdákra és az előnyökre, segítve, hogy navigálj a bizonytalanságban. Vajon ez a következő nagy dolog, vagy csak egy szívtörés bevezetője? Merülj el velünk, és derítsd ki!

Balogh Nóra
24 perc olvasás

A situationship egy olyan párkapcsolati forma, ami nem definiált. Ez azt jelenti, hogy a két fél között van valamilyen intimitás, lehet szexuális vonzalom, közös programok, de nincs címkéje a dolognak. Nem hívják egymást barátnak, barátnőnek/férjnek/feleségnek, és a külvilág felé sem kommunikálják egyértelműen, hogy egy pár lennének.

Gyakran a situationship kényelmes lehet, mert elkerülhető vele a kapcsolattal járó kötelezettségvállalás. Lehet, hogy valaki éppen nem akar komoly kapcsolatot, vagy nem tudja, mit akar. Esetleg fél a sebezhetőségtől, vagy éppen csak élvezi a pillanatot anélkül, hogy a jövőre gondolna.

A situationship lényege tehát a bizonytalanság és a definiálatlan státusz.

Fontos, hogy a situationship-ben részt vevő felek tisztában legyenek egymás elvárásaival. Ha az egyik fél komolyabb kapcsolatot szeretne, míg a másik nem, akkor ez frusztrációhoz és fájdalomhoz vezethet. A kommunikáció kulcsfontosságú annak érdekében, hogy mindkét fél elégedett legyen, vagy legalábbis tisztában legyen a helyzettel.

A situationship idővel átalakulhat komoly kapcsolattá, de az is előfordulhat, hogy egyszerűen kifullad. A lényeg, hogy a résztvevők őszintén beszéljenek egymással a vágyaikról és igényeikről.

Mi az a situationship? – Definíció és jellemzők

A „situationship” egy modern párkapcsolati formát jelöl, ami a hagyományos párkapcsolat és a barátság között helyezkedik el. Gyakran jellemzi a kétértelműség és a definiálatlan jelleg. Nem egyértelmű, hogy a felek kapcsolatban vannak-e, vagy csak alkalmi partnerek. Ez a bizonytalanság sokszor frusztrációhoz és félreértésekhez vezethet.

Nézzük, mik a főbb jellemzői egy situationshipnek:

  • Nincs definiált elköteleződés: A felek nem beszélnek a jövőről, nem terveznek közös programokat hosszabb távra, és nem definiálják a kapcsolatot komoly párkapcsolatként.
  • Alkalmi jelleg: A találkozások gyakran spontánok és nem rendszeresek. A hangsúly a jelen pillanaton van, nem a jövő építésén.
  • Nincs kizárólagosság: Bár a felek szexuális kapcsolatban lehetnek, nem feltétlenül kötelezik el magukat a kizárólagosság mellett. Előfordulhat, hogy mindketten nyitottak más kapcsolatokra is.
  • Kommunikációs hiányosságok: A fontos témák, mint például az érzelmek, a vágyak és az elvárások, gyakran elkerülnek. A felek félnek a „mit jelentünk egymásnak?” kérdés feltevésétől.
  • Érzelmi távolságtartás: Bár a felek vonzódnak egymáshoz, kerülik a mélyebb érzelmi kötődést. Félnek a sebezhetőségtől és a csalódástól.

A situationshipben élők gyakran élvezik a kapcsolat előnyeit (társaság, szex), anélkül, hogy vállalnák a komoly párkapcsolattal járó felelősséget és kötelezettségeket. Ez vonzó lehet azok számára, akik jelenleg nem keresnek komoly kapcsolatot, vagy akik félnek az elköteleződéstől.

A situationship lényege, hogy nincs egyértelműen definiált státusza a kapcsolatnak. Ez a bizonytalanság pedig gyakran okozhat szorongást és frusztrációt az egyik, vagy mindkét fél részéről.

Fontos megjegyezni, hogy a situationship nem feltétlenül rossz dolog. Lehet egy ideiglenes állapot, ami mindkét fél számára megfelel, amíg nem találnak valami komolyabbat, vagy amíg nem döntenek úgy, hogy komolyabbra fordítják a kapcsolatukat. A probléma akkor kezdődik, ha az egyik fél többet szeretne, mint a másik, és a kommunikáció hiánya miatt nem tudják ezt megbeszélni.

A situationship tehát egy „majdnem kapcsolat”, ami sokszor a vágyak és a valóság közötti szakadékban reked meg.

A situationship és a hagyományos párkapcsolat közötti különbségek

A situationship és egy hagyományos párkapcsolat között lényeges különbségek vannak, amelyek gyakran a definíciók hiányában gyökereznek. Egy hagyományos párkapcsolat általában explicit módon definiált, a felek megállapodnak abban, hogy exkluzívak, és közös jövőt terveznek. Ezzel szemben a situationship sokkal homályosabb. Nincsenek kimondott elvárások, és a kapcsolat jövője bizonytalan.

A kommunikáció is jelentősen eltér. Egy párkapcsolatban a nyílt és őszinte kommunikáció elengedhetetlen, beleértve az érzéseket, a félelmeket és a vágyakat. A situationshipben viszont gyakran kerülik a mélyebb beszélgetéseket, mert félnek a kötelezettségvállalástól.

A jövő tervezése egy másik kulcsfontosságú különbség. Egy párkapcsolatban a felek gyakran terveznek közös programokat, utazásokat, sőt, akár a közös életet is. A situationshipben a jövő általában nem téma, vagy ha igen, akkor nagyon általánosan kezelik.

A kizárólagosság kérdése is fontos. Egy párkapcsolatban a felek általában hűségesek egymáshoz. A situationshipben viszont a kizárólagosság nem feltétlenül adott, és ez gyakran okozhat félreértéseket és fájdalmat.

A legfontosabb különbség talán az, hogy egy hagyományos párkapcsolatban mindkét fél tudatosan törekszik a kapcsolat építésére és fenntartására, míg a situationshipben ez a törekvés hiányzik, vagy csak az egyik fél részéről van meg.

Végül, a környezet bevonása is eltérő lehet. Egy párkapcsolatban a felek általában bemutatják egymást a családjuknak és a barátaiknak. A situationshipben ez kevésbé jellemző, mivel a kapcsolat státusza bizonytalan.

A situationship és a barátság extrákkal közötti különbségek

A situationship több bizonytalanságot, kevesebb elköteleződést rejt.
A situationship gyakran bizonytalan, míg a barátság extrákkal szorosabb érzelmi kötődést is jelenthet.

A situationship és a barátság extrákkal (BE) közötti különbség sokszor elmosódott, de lényeges különbségek azért akadnak. Mindkettő a hagyományos párkapcsolat definícióján kívül esik, de más okokból és más dinamikával.

A barátság extrákkal alapvetően egy barátság, amiben szexuális kapcsolat is van. A hangsúly a barátságon van, ami azt jelenti, hogy a felek törődnek egymással, támogatják egymást, és a szexuális aktuson kívül is van köztük kommunikáció és kötődés. A szabályok tiszták és megbeszéltek: általában nincs elköteleződés, nincs féltékenység, és mindkét fél szabadon randevúzhat másokkal.

Ezzel szemben a situationship sokkal inkább egy bizonytalan állapot. Gyakran nincs explicit megbeszélés a kapcsolat természetéről, és a felek nem definiálják magukat párként. A situationship-ben gyakran hiányzik a barátság extrákkalban meglévő érzelmi mélység és a kölcsönös támogatás. A jövő bizonytalan, és a felek nem feltétlenül terveznek együtt.

A legfontosabb különbség tehát az, hogy a barátság extrákkal egy tudatos döntés és megegyezés eredménye, míg a situationship inkább egy sodródás, ahol a felek nem tisztázzák a helyzetet, és ez bizonytalansághoz vezethet.

Egy példa: ha a barátod beteg, és Te viszel neki levest, az a barátság extrákkal része lehet. Ha viszont valaki, akivel situationship-ben vagy, beteg, valószínűleg nem érzed magad kötelezve arra, hogy gondoskodj róla.

Végső soron mindkét formának lehetnek előnyei és hátrányai, de a kulcs a kommunikáció és a világos elvárások. Ha ezek hiányoznak, könnyen csalódás lehet a vége.

A situationship kialakulásának okai

Számos oka lehet annak, hogy valaki egy situationship-be kerül, ahelyett, hogy egyértelműen definiált párkapcsolatot alakítana ki. Gyakran a háttérben meghúzódó félelmek, a korábbi rossz tapasztalatok, vagy éppen a jelenlegi élethelyzet állnak. Az egyik leggyakoribb ok a kötődéstől való félelem. Ez a félelem abból fakadhat, hogy az illető korábban sérülést szenvedett egy kapcsolatban, és nem akarja újra átélni a fájdalmat. Ebben az esetben a situationship egyfajta biztonsági hálóként funkcionál, ahol vannak kapcsolati elemek, de a teljes elköteleződés hiányzik.

Egy másik fontos tényező a karrier vagy más prioritások előtérbe helyezése. Sokan a 20-as, 30-as éveikben a karrierjükre, tanulmányaikra vagy más személyes céljaikra koncentrálnak, és egyszerűen nincs idejük vagy energiájuk egy komoly kapcsolatra. A situationship ebben az esetben egy kényelmes kompromisszum, ami kielégíti a kapcsolati igényeket anélkül, hogy túl sok időt vagy energiát emésztene fel.

A bizonytalanság a jövőt illetően is közrejátszhat. Ha valaki nem tudja, hogy hol fog élni, vagy mit fog csinálni egy év múlva, kevésbé valószínű, hogy hosszú távú kapcsolatra vágyik. A situationship ebben a helyzetben egy logikus választás, hiszen nem igényel hosszú távú tervezést, és könnyebben felbontható, ha az élethelyzet megváltozik.

A félelem, a prioritások és a jövőbeli bizonytalanság mind olyan tényezők, amelyek hozzájárulhatnak ahhoz, hogy valaki egy situationship-be kerüljön, ahelyett, hogy egy hagyományos párkapcsolatot alakítana ki.

Végül, a kommunikáció hiánya is kulcsszerepet játszhat. Ha a felek nem beszélnek nyíltan az elvárásaikról és érzéseikről, könnyen előfordulhat, hogy egyikük komoly kapcsolatra vágyik, míg a másikuk csak a pillanatnak él. Ebben az esetben a situationship egyfajta véletlen állapot, ami a félreértések és a kommunikációs problémák következménye.

A situationship előnyei és hátrányai

A situationship, bár sokak számára vonzó lehet, mint egy kötetlen, címke nélküli kapcsolati forma, mind előnyökkel, mind hátrányokkal jár. Az előnyök közé tartozik a szabadság és a kötöttségek hiánya. Nem kell megfelelni a hagyományos párkapcsolati elvárásoknak, nincsenek kötelező családi programok, évfordulók, vagy a jövő tervezésének nyomása. Ez különösen vonzó lehet azok számára, akik karrierjükre, tanulmányaikra vagy önmagukra szeretnének koncentrálni. A másik előny a könnyedség: a situationship általában kevesebb konfliktussal jár, hiszen nincsenek elvárások a monogámiára vagy a hosszú távú elköteleződésre. A felek élvezhetik egymás társaságát, a fizikai intimitást, anélkül, hogy egy komoly kapcsolat terheit kellene cipelniük.

Ugyanakkor a situationship számos hátránnyal is jár. A legfontosabb talán a bizonytalanság. Mivel nincsenek tisztázott szabályok, a felek gyakran nem tudják, mire számíthatnak a másiktól, ami szorongáshoz és stresszhez vezethet. A kommunikációs problémák is gyakoriak, hiszen sokan kerülik a „kapcsolatot tisztázó” beszélgetéseket, félve attól, hogy elrontják a dinamikát. Ez oda vezethet, hogy az egyik fél többet szeretne, míg a másik maradna a kötetlen formánál, ami sérülésekhez és szívfájdalomhoz vezethet.

További hátrány, hogy a situationship megnehezítheti a valódi intimitás kialakulását. Mivel a hangsúly a kötetlenségen van, a felek kevésbé valószínű, hogy megosztják egymással mélyebb érzéseiket, félelmeiket, vagy álmaikat. Ez a felszínesség pedig megakadályozhatja, hogy igazán megismerjék egymást, és egy mélyebb, tartalmasabb kapcsolatot építsenek ki.

A situationship akkor válik igazán problematikussá, ha az egyik fél többet szeretne, mint a másik, és ez a különbség nincs nyíltan kommunikálva. Ez az egyensúlyhiány hosszú távon biztosan sérülésekhez vezet.

Végül, a situationship időpocsékolás is lehet. Ha valaki hosszú távon komoly kapcsolatot keres, akkor a situationshipben töltött idő elveheti az esélyt attól, hogy olyan emberekkel találkozzon, akikkel valóban kompatibilis, és akik hasonló célokat szeretnének elérni a párkapcsolat terén.

A situationship-ben való érzelmi kockázatok

A situationship, bár látszólag kötetlen és felszabadító, valójában komoly érzelmi kockázatokat rejt magában. Az egyik leggyakoribb probléma a bizonytalanság. Mivel nincsenek egyértelmű szabályok és elköteleződés, folyamatosan kérdéses, hogy a másik fél mennyire gondolja komolyan a dolgot, és meddig tart ez az állapot.

Ez a bizonytalanság könnyen szorongáshoz és stresszhez vezethet. Folyamatosan analizálod a másik fél viselkedését, keresed a jeleket, hogy vajon „több” lesz-e ebből, vagy éppen ellenkezőleg, közeledik a vége. Ez a fajta mentális terhelés hosszú távon kimerítő lehet.

Ráadásul, a situationship-ben könnyen kialakulhat egyoldalú érzelmi befektetés. Lehet, hogy te már komolyabban gondolod, míg a másik fél pusztán a pillanatnyi élvezetet keresi. Ebben az esetben sérülékenyebbé válsz, és a szakítás (ami ebben az esetben inkább a kapcsolat megszakítása) sokkal fájdalmasabb lehet, mint egy hagyományos kapcsolat vége.

A legfontosabb érzelmi kockázat a situationship-ben az, hogy könnyen kiszolgáltatottá válhatsz, miközben a másik fél nem vállal kötelezettséget. Ezáltal a saját érzelmi jóléted kerül veszélybe.

Fontos tudnod, hogy a situationship nem feltétlenül rossz dolog, de tisztában kell lenned a potenciális veszélyekkel. Ha úgy érzed, hogy többet szeretnél, mint amit kapsz, és a bizonytalanság már túlságosan megterhelő, érdemes őszintén beszélned a partnereddel, vagy akár elgondolkodni a továbblépésen.

Néhány gyakori érzelmi probléma a situationship során:

  • Alacsony önértékelés érzése, ha úgy érzed, nem vagy „elég jó” egy komoly kapcsolathoz.
  • Félelem az elköteleződéstől (mind a saját, mind a másik fél részéről).
  • Irritáció és frusztráció a határok hiánya miatt.
  • Féltékenység, ha a másik fél másokkal is találkozik.

A kommunikáció fontossága a situationship-ben

A nyílt kommunikáció elengedhetetlen a situationship egyértelműsítéséhez.
A kommunikáció segít tisztázni az elvárásokat és elkerülni a félreértéseket egy situationship-ben.

A situationship definíció szerint egy átmeneti állapot két ember között, ami valahol a barátság és a komoly párkapcsolat között helyezkedik el. Gyakran hiányzik belőle a címke, a kölcsönös elköteleződés és a jövőbeli tervek. Ebben a bizonytalan helyzetben a kommunikáció kulcsfontosságú a félreértések elkerülése érdekében.

Ha nem tisztázottak a határok és az elvárások, a situationship könnyen frusztrációhoz és csalódáshoz vezethet. Gondoljunk csak bele: az egyik fél komolyabb érzelmeket táplál, míg a másik elégedett a helyzettel. Ezért elengedhetetlen, hogy nyíltan beszéljünk arról, mit szeretnénk, mire vagyunk képesek, és mit várunk a másiktól.

Milyen kérdéseket érdemes feltenni? Például:

  • Mit jelent számunkra ez a kapcsolat?
  • Látjuk-e ennek a lehetőségét, hogy valami komolyabbá váljon?
  • Milyen gyakran szeretnénk találkozni?
  • Kivel randizhatunk ezen kívül?

A válaszok nem mindig lesznek könnyűek, de a nyílt kommunikáció lehetővé teszi, hogy mindkét fél tisztában legyen a helyzettel, és ennek megfelelően hozza meg a döntéseit. Fontos, hogy őszinték legyünk magunkkal és a másikkal is.

A kommunikáció hiánya a situationship-ben szinte garantálja a félreértéseket és a fájdalmat.

Ne féljünk kimondani, ha többet szeretnénk, vagy éppen ellenkezőleg, ha elégedettek vagyunk a jelenlegi helyzettel. Az őszinteség segít abban, hogy elkerüljük a felesleges várakozásokat és a csalódást. A situationship akkor működhet egészségesen, ha mindkét fél tudja, mire számíthat, és elfogadja a másik álláspontját.

Hogyan beszéljünk a jövőről a situationship-ben?

A situationship-ben a jövőről beszélni kényes téma. Mivel a kapcsolat definíciója homályos, a jövőbeli tervek megbeszélése könnyen félreértésekhez, vagy akár a kapcsolat hirtelen befejezéséhez vezethet. A kulcs a nyitottság és az őszinteség, de óvatosan kell bánni a témával.

Először is, fontos tisztázni magadban, hogy mit szeretnél. Mit vársz ettől a kapcsolattól, és hol látod magad egy hónap, egy év múlva? Ha konkrét elvárásaid vannak a jövőre nézve, például szeretnél egy komoly kapcsolatot, akkor ezt finoman kell kommunikálnod.

Ne kényszeríts ki egy „jövő-beszélgetést” rögtön az elején. Figyeld a másik fél viselkedését és reakcióit. Ha valaki folyamatosan kerüli a témát, vagy egyértelműen jelzi, hogy nem tervez hosszú távra, akkor valószínűleg nem érdemes erőltetni.

A lényeg, hogy ne tegyél fel közvetlen, nyomást gyakorló kérdéseket („Hol látod magad velem egy év múlva?”). Ehelyett próbálj meg lazán, általánosságban beszélgetni a jövőről, például a karrieredről, a hobbijaidról, vagy az utazási terveidről, és figyeld a másik fél reakcióit.

Például mondhatod: „Én nagyon szeretnék jövőre eljutni Olaszországba. Te tervezed valamerre az utazást?”. Ezzel bevonod a beszélgetésbe, anélkül, hogy közvetlenül a kapcsolatotok jövőjéről faggatnád.

Ha a másik fél hajlandó beszélgetni a jövőről, és a válaszai összhangban vannak a te elvárásaiddal, akkor érdemes lehet fokozatosan mélyíteni a témát. Ha viszont a válaszai homályosak, vagy ellentmondanak a te elképzeléseidnek, akkor el kell gondolkodnod azon, hogy ez a situationship hosszú távon megfelel-e neked.

Mikor érdemes befejezni egy situationship-et?

A situationship, bár kezdetben izgalmas és kötetlen lehet, könnyen frusztráció forrásává válhat, ha nem egyeznek a felek elvárásai. Mikor jön el az a pont, amikor érdemesebb kilépni belőle? Több intő jel is utalhat arra, hogy a situationship már nem szolgálja a javadat.

Először is, figyeld a saját érzéseidet. Ha tartósan szorongsz, bizonytalan vagy, vagy úgy érzed, nem kapod meg azt a figyelmet és törődést, amire vágysz, az egyértelmű jelzés. Felteszed magadnak a kérdést, hogy „Én többet akarok?” és a válasz igenlő, akkor ideje lépni. A situationship definíció szerint nem kínálja a kapcsolat biztonságát és elkötelezettségét, így ha ezekre vágysz, máshol kell keresned.

Másodszor, ha a kommunikáció egyoldalúvá válik, vagy kerülitek a mélyebb beszélgetéseket, az problémát jelez. Ha nem tudtok nyíltan beszélni az érzéseitekről és a jövőbeli elvárásaitokról, a situationship valószínűleg zsákutca. Az őszinteség hiánya hosszú távon aláássa a bizalmat, még akkor is, ha hivatalosan nem vagytok egy pár.

Harmadszor, ha azt veszed észre, hogy a másik fél kerüli az elköteleződést, vagy egyértelműen jelzi, hogy nem akar komoly kapcsolatot, ne próbáld meg megváltoztatni a véleményét. A situationship lényege a kötetlenség, de ha te többet szeretnél, és a másik fél nem hajlandó kompromisszumot kötni, az egyértelműen azt mutatja, hogy nem vagytok kompatibilisek.

A legfontosabb, hogy figyelj a saját jóllétedre. Ha a situationship többet árt, mint használ, és akadályoz abban, hogy megtaláld azt a kapcsolatot, amire valóban vágysz, akkor itt az ideje továbblépni.

Végül, ha azt veszed észre, hogy a barátaid és a családod is aggódik érted, érdemes meghallgatni a véleményüket. Ők kívülről látják a helyzetet, és objektívebben tudják megítélni, hogy a situationship jót tesz-e neked.

Jelek, hogy a situationship nem működik

A situationship, bár eleinte izgalmas lehet, könnyen válhat frusztrálóvá, ha nem működik. Mikor tudhatod, hogy ideje továbblépni?

  • Állandó bizonytalanság: Ha sosem tudod, mire számíthatsz, és a partnered kerüli a témát, ha a jövőről kérdezed.
  • Érzelmi elérhetetlenség: Ha a partnered nem mutat igazi érzelmeket, és nem hajlandó megnyílni. Ez a mélyebb kapcsolatok alapja.
  • Exkluzivitás hiánya: Ha nem vagytok megegyezve abban, hogy csak egymással randiztok, és ez zavar téged.
  • Kommunikációs problémák: Ha a kommunikáció felszínes, és nem mertek komoly dolgokról beszélgetni.

Ha az igényeid és a partnered szándékai nem egyeznek, és ez tartós feszültséget okoz, az egyértelmű jele annak, hogy a situationship nem működik számodra.

További jelek lehetnek:

  1. Érzed, hogy többet adsz bele, mint a partnered.
  2. Félsz bemutatni őt a barátaidnak vagy a családodnak.
  3. Állandóan azon aggódsz, hogy mi lesz a következő lépés.

Ne feledd, a saját boldogságod a legfontosabb! Ha a situationship nem hozza el azt, amire vágysz, ne félj továbblépni.

Hogyan lépjünk ki egy situationship-ből?

Nyílt kommunikációval és határok kijelölésével szabadulhatunk ki situationship-ből.
A tiszta kommunikáció és saját érzéseink felismerése segít tudatosan kilépni egy situationship-ből.

Kilépni egy situationship-ből nem könnyű, de elengedhetetlen a saját lelki egészséged érdekében, ha nem kapsz meg mindent, amire vágysz egy kapcsolatban. Az első lépés a tudatosítás: ismerd fel, hogy ez nem az, amit szeretnél. Ha már elismerted, hogy a helyzet nem felel meg az igényeidnek, ideje cselekedni.

A következő lépés a kommunikáció. Beszélj a partnereddel őszintén és nyíltan arról, hogy mit érzel. Fontos, hogy ne vádaskodj, hanem a saját érzéseidre fókuszálj. Mondd el, hogy ez a helyzet nem elégíti ki a vágyaidat, és szeretnél továbblépni.

A legfontosabb, hogy határozott légy! Ne hagyd, hogy a partner győzködjön, vagy próbáljon meggyőzni arról, hogy maradj. Emlékeztesd magad, hogy a saját boldogságod az elsődleges.

Amennyiben a beszélgetés nem vezet eredményre, és a partnered nem hajlandó változtatni a dinamikán, akkor véget kell vetned a kapcsolatnak. Ez fájdalmas lehet, de hosszú távon a legjobb döntés.

A szakítás után szükséged lesz időre, hogy feldolgozd az érzéseidet. Ne siettesd a gyógyulást, és ne keress rögtön új kapcsolatot. Fókuszálj önmagadra, a hobbijaidra, és a barátaidra. Emlékezz, hogy megérdemled a boldogságot és egy olyan kapcsolatot, ami teljes mértékben kielégít.

Situationship a közösségi médiában és a társkereső alkalmazások világában

A közösségi média és a társkereső alkalmazások korában a situationship jelensége különösen elterjedt. Ezek a platformok a felületes kapcsolatok melegágyai lehetnek, ahol könnyű ismerkedni, de nehéz elköteleződni. A swipe-olás és a folyamatosan rendelkezésre álló új „lehetőségek” miatt sokan nem érzik szükségét, hogy mélyebb kapcsolatot alakítsanak ki valakivel.

Gyakori, hogy a társkereső appokon kialakult „kapcsolatok” sosem lépik át a fizikai találkozás szakaszát, vagy ha igen, akkor is ritkán. A kommunikáció sokszor kimerül a közösségi médián keresztül történő üzengetésben, és a valódi, személyes interakció hiányzik. Ezáltal a kapcsolat felszínes marad, és hiányzik belőle az a mélység, ami egy valódi párkapcsolathoz szükséges.

A situationship a közösségi médiában és a társkereső alkalmazások világában gyakran a „valami van, de nincs neve” definíciója. Nincs címke, nincs elköteleződés, csak pillanatnyi szórakozás és bizonytalanság.

A közösségi média továbbá felerősítheti a bizonytalanságot. Ha a „partner” aktívan követ másokat, vagy flörtölő üzeneteket vált másokkal, az könnyen aggodalmat és féltékenységet válthat ki, anélkül, hogy jogosan érezhetnénk ezeket az érzéseket, hiszen a kapcsolat nem hivatalos. A situationship így könnyen frusztrációhoz és csalódáshoz vezethet, különösen akkor, ha az egyik fél mélyebb érzelmeket táplál.

Szakértői vélemények a situationship-ről

A situationship fogalma egyre gyakrabban bukkan fel a párkapcsolati tanácsadók rendelőiben. A szakértők egyetértenek abban, hogy a situationship nem egyenlő egy kapcsolattal, bár sok kapcsolat eleme megtalálható benne. Dr. Kiss Éva párterapeuta szerint a legfőbb különbség a definiált elköteleződés hiánya.

Pszichológusok gyakran hangsúlyozzák, hogy a situationship egy átmeneti fázis lehet, de ha huzamosabb ideig fennáll, és az egyik fél többet szeretne, az komoly érzelmi sérüléseket okozhat. Fontos megérteni, hogy a situationship nem feltétlenül rossz, de tisztázni kell a felek szándékait és elvárásait.

A szakértők véleménye szerint a situationship akkor válik problémássá, ha az egyik fél elköteleződést szeretne, a másik pedig nem hajlandó erre. Ez a helyzet hosszú távon frusztrációhoz, szorongáshoz és önbizalomhiányhoz vezethet.

A párkapcsolati szakértők szerint a situationship jellemzői közé tartozik:

  • Nincs hivatalos címke („barát/barátnő”).
  • Nincs jövőbeli tervezés (nyaralás, összeköltözés).
  • A kommunikáció felszínesebb, mint egy komoly kapcsolatban.
  • A felek nem mutatják be egymást a családjuknak és barátaiknak.

Dr. Nagy Gábor szexuálpszichológus kiemeli, hogy a situationshipben gyakran a szexuális intimitás magasabb szinten van jelen, mint az érzelmi intimitás. Ez a dinamika könnyen félreértésekhez vezethet, különösen akkor, ha az egyik fél a szexuális kapcsolatot a komolyabb érzelmi kötődés jeleként értelmezi.

Összességében a szakértők azt javasolják, hogy a situationshipben részt vevő felek őszintén kommunikáljanak egymással a vágyaikról és elvárásaikról, hogy elkerüljék a későbbi csalódásokat.

Köszönjük a megosztást!
Nóri vagyok, imádom a kreatív tevékenységeket és a szabadban töltött időt. Nagyon szeretek új recepteket felfedezni és elkészíteni, majd megosztani a családommal és barátaimmal. Szenvedélyem a fotózás, legyen szó természetről, utazásról, vagy csak a mindennapi élet apró pillanatairól. Mélyen érdekel a pszichológia és rendszeresen szervezek könyvklub találkozókat, ahol érdekes beszélgetésekbe bonyolódunk. Ezenkívül rajongok a filmekért, és gyakran írok róluk kritikákat. Remélem, hogy az írásaim inspirálhatnak másokat is.
Hozzászólás

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük

Ez az oldal az Akismet szolgáltatást használja a spam csökkentésére. Ismerje meg a hozzászólás adatainak feldolgozását .