A bababarát kert kialakítása elengedhetetlen a kisgyermekek biztonságos és örömteli szabadtéri játékához. A kertek tele vannak potenciális veszélyekkel, melyeket egy kíváncsi kisgyermek könnyen felfedezhet, és ami komoly sérülésekhez vezethet.
A babák és kisgyermekek mindent megkóstolnak, ami a kezük ügyébe kerül. Ezért a mérgező növények jelentik az egyik legnagyobb kockázatot. Sokan nem is gondolnák, hogy mennyi gyakori kerti növény okozhat komoly problémákat, mint például hányást, hasmenést, vagy akár súlyosabb mérgezést.
Nem csak a növények jelentenek veszélyt. A kertben található éles tárgyak, mint a szerszámok, kerti bútorok kiálló részei, vagy akár a tópart is komoly balesetek forrása lehet. A nem megfelelően rögzített kerti elemek, például a kerti szobrok vagy a magaságyások is felborulhatnak, sérülést okozva.
A bababarát kert kialakításának legfontosabb célja, hogy minimálisra csökkentsük a balesetek és mérgezések kockázatát, ezzel biztosítva a gyermekek számára a szabad és biztonságos játék lehetőségét a friss levegőn.
Egy biztonságos kert lehetővé teszi, hogy a szülők nyugodtan engedjék ki gyermekeiket játszani, tudva, hogy a környezetük nem rejt magában rejtett veszélyeket. Ezáltal a kert nem csak egy szép hely lesz, hanem egy igazi családi paradicsom, ahol mindenki jól érezheti magát.
A babák és kisgyermekek felfedezőútja a kertben: Kockázatok és lehetőségek
A kert a babák és kisgyermekek számára egy igazi felfedező paradicsom lehet, tele új illatokkal, színekkel és textúrákkal. Fontos azonban, hogy ezt a paradicsomot biztonságossá tegyük számukra. A legfontosabb teendő a mérgező növények eltávolítása vagy elkerítése. Néhány gyakori, de veszélyes növény: gyöngyvirág, tiszafa, aranyeső, ricinus, és a diffenbachia. Győződjünk meg arról, hogy a kicsik nem férnek hozzájuk.
A növények mellett a kertben található tárgyakra is figyelni kell.
- A kerti szerszámokat, mint például ásókat, kapákat, gereblyéket mindig biztonságos helyen tároljuk, ahol a gyerekek nem érik el.
- A műtrágyákat és rovarirtó szereket is el kell zárni, és soha ne hagyjuk őket felügyelet nélkül.
- A kerti tó is komoly veszélyt jelenthet, különösen a kisebb gyermekekre. Ha van tó a kertben, gondoskodjunk a megfelelő elkerítéséről.
A legfontosabb, hogy a kertet a gyermek életkorához és fejlettségi szintjéhez igazítsuk, és soha ne hagyjuk őket felügyelet nélkül!
A biztonságos kert kialakítása nem jelenti azt, hogy a gyerekeknek nem lehet élvezniük a természetet. Éppen ellenkezőleg! Teremtsünk számukra játékos, felfedezésre ösztönző tereket, ahol biztonságosan ismerkedhetnek a környezetükkel. Készíthetünk nekik kis homokozót, ültethetünk velük virágokat, vagy akár építhetünk egy kis kerti házikót is.
A tudatos tervezéssel és a megfelelő óvintézkedésekkel a kert egy csodálatos helyszín lehet a gyermekek számára, ahol sokat tanulhatnak és játszhatnak a szabadban.
Mérgező növények a kertben: Általános tudnivalók
A bababarát kert kialakításának egyik legfontosabb eleme a mérgező növények azonosítása és eltávolítása. Sajnos sok népszerű kerti növény tartalmaz olyan anyagokat, amelyek lenyelve, vagy akár bőrrel érintkezve is problémákat okozhatnak a kisgyermekeknél. Fontos tudni, hogy a gyermekek kíváncsiak és mindent megkóstolnak, így a megelőzés kulcsfontosságú.
Nem elég csupán a feltűnően mérgező növényekre gondolni. Sokszor a szép, színes bogyók, vagy a jól ismert virágok is veszélyt jelenthetnek. Például a gyöngyvirág, a tiszafa, a nárcisz hagymája, a leander, a ricinus, a borostyán és a maszlag is komoly mérgezést okozhatnak. A tüskés növények is veszélyesek lehetnek, bár nem mérgezőek, de a sérülések elkerülése végett érdemes őket elkerülni.
A növények mérgező hatása eltérő lehet. Van, ami csak enyhe irritációt okoz, míg mások súlyosabb tüneteket, például hányást, hasmenést, vagy akár légzési nehézségeket is kiválthatnak. Mérgezés gyanúja esetén azonnal forduljon orvoshoz!
Honnan tudhatjuk, hogy egy növény mérgező-e? Erre több lehetőség is van:
- Konzultáljunk kertésszel, vagy növényorvossal.
- Nézzünk utána a növénynek megbízható online adatbázisokban (pl. mérgező növények listája a Nemzeti Népegészségügyi Központ honlapján).
- Kérjünk segítséget a helyi gyógyszertárban.
A legfontosabb, hogy alaposan tájékozódjunk a kertünkben található növényekről, és mindenképpen távolítsuk el azokat, amelyek veszélyt jelenthetnek a gyermekünkre. Ha nem tudjuk eltávolítani, legalább tegyük őket olyan helyre, ahol a gyermek nem fér hozzájuk.
Ne feledjük, a megelőzés a legjobb védekezés! Egy bababarát kert nem csak szép, hanem biztonságos is.
A leggyakoribb mérgező növények a magyar kertekben: Képekkel és leírásokkal

Sajnos sok gyönyörű növény, ami a magyar kertekben megtalálható, mérgező lehet a babákra és kisgyerekekre. Fontos, hogy tisztában legyünk ezekkel, és megelőzzük a baleseteket!
Nézzünk meg néhány gyakori, problémás növényt:
- Gyöngyvirág (Convallaria majalis): A gyöngyvirág minden része, beleértve a piros bogyóit is, erősen mérgező. Fogyasztása hányást, hasmenést, szívritmuszavart okozhat. A cuki kis bogyók különösen vonzóak lehetnek a gyerekek számára!
- Ricinus (Ricinus communis): A ricinusmagból nyert ricinusolaj hashajtó hatású, de a mag maga halálosan mérgező! Már néhány mag elfogyasztása is súlyos tüneteket, akár halált is okozhat.
- Tiszafa (Taxus baccata): A tiszafa tűlevelei és magköpenye (a piros rész a mag körül) is mérgező. A mag belül található, és az a legveszélyesebb. Fogyasztása légzési nehézségeket, görcsöket, szívmegállást okozhat.
- Aranyeső (Laburnum anagyroides): Az aranyeső sárga, csüngő virágai gyönyörűek, de a növény minden része, különösen a magok, mérgezőek. Hányást, hasmenést, görcsöket, légzési problémákat okozhat.
- Borostyán (Hedera helix): A borostyán leveleinek és bogyóinak elfogyasztása bőrirritációt, hányást, hasmenést okozhat. A bogyók különösen csábítóak lehetnek a kicsiknek.
Fontos tudni, hogy a tünetek súlyossága függ a növény elfogyasztott mennyiségétől és a gyermek testtömegétől. Azonban minden mérgezéses esetet komolyan kell venni!
Ha azt gyanítod, hogy gyermeked mérgező növényt evett, azonnal hívd a toxikológiai központot vagy a mentőket! Ne próbálj otthoni gyógymódokat alkalmazni, amíg orvosi utasítást nem kapsz!
Mit tehetünk a megelőzésért?
- Azonosítsd a kertedben lévő növényeket! Használj növényhatározót, vagy kérj segítséget egy kertésztől.
- Távolítsd el a mérgező növényeket, vagy helyezd őket a gyermekek számára elérhetetlen helyre. Magas kerítéssel, edényekkel, vagy függőkosarakkal megakadályozhatod, hogy a gyerekek hozzáférjenek.
- Tanítsd meg a gyerekeknek, hogy ne egyenek semmilyen növényt a kertben, amíg nem kérdezték meg tőled.
- Mindig felügyeld a gyerekeket a kertben, különösen, ha kicsik.
Ezek a lépések segítenek abban, hogy a kerted biztonságos és élvezetes hely legyen a család minden tagja számára.
Hogyan azonosítsuk a mérgező növényeket? Gyakorlati tanácsok és online források
A bababarát kert kialakításának egyik legfontosabb lépése a mérgező növények azonosítása. Ne ijedjünk meg, nem kell növénytan professzornak lennünk, de némi alapvető tudás elengedhetetlen. Először is, készítsünk egy listát a kertünkben található növényekről. Ha nem ismerjük mindet, fényképezzük le őket, és használjunk növényazonosító applikációkat (pl. PictureThis, PlantNet). Ezek a legtöbb esetben elég pontosak a beazonosításhoz.
Ezután ellenőrizzük a növények nevét megbízható online forrásokban, például a Nemzeti Népegészségügyi Központ (NNK) vagy a Magyar Gyógyszerészi Kamara honlapján. Keressünk rá a növény nevére és a „mérgező” szóra együtt. Sok kertészeti weboldal és fórum is foglalkozik a témával, de ezeket mindig kritikusan kezeljük, és csak megbízható forrásokkal vessük össze az információkat.
A legfontosabb: ha bizonytalanok vagyunk, inkább távolítsuk el a növényt! A baba biztonsága mindennél előbbre való.
Gyakorlati tanács: figyeljük a növények leveleit, bogyóit. A feltűnően szép, élénk színű bogyók gyakran mérgezőek. Ne hagyjuk, hogy a gyermekünk bármilyen növényt a szájába vegyen. Ha mégis megtörténik, és gyanúsak vagyunk, azonnal hívjuk a toxikológiai ügyeletet!
Online források:
- NNK (Nemzeti Népegészségügyi Központ) honlapja
- Magyar Gyógyszerészi Kamara
- Megbízható kertészeti oldalak (pl. BalkonGaz)
Elsősegély mérgezés esetén: Mit tegyünk, ha a gyermek mérgező növényt fogyasztott?
Ha a gyermeked a kertben játszva mérgező növényt fogyasztott, a legfontosabb a nyugalom megőrzése. Ne ess pánikba, ez csak ront a helyzeten! Először is, próbáld meg megállapítani, hogy milyen növényt evett a gyermek. Ha tudod, készíts róla fotót vagy gyűjts be egy mintát a növényből, mert ez segíthet az orvosnak a diagnózisban.
Ezután azonnal hívd a toxikológiai központot (keresd a helyi telefonszámot a gyorshívóban vagy az interneten) vagy a mentőket (112). Add meg az összes információt, amit tudsz: a gyermek életkorát, súlyát, a növény nevét (ha ismered), a megevett mennyiséget és a tüneteket.
Ne próbálj hánytatni a gyermeket, hacsak erre nem utasít kifejezetten az orvos vagy a toxikológiai központ. Bizonyos növények hánytatása tovább ronthat a helyzeten. Ne adj neki semmilyen gyógyszert, amíg nem beszéltél orvossal!
A legfontosabb: NE KÉSLEKEDJ! A gyors cselekvés életet menthet. A toxikológiai központ vagy a mentők pontos utasításokat adnak a további teendőkre, attól függően, hogy milyen növényről van szó és milyen tüneteket produkál a gyermek.
Amíg vársz a segítségre, töröld ki a gyermek száját vízzel és távolítsd el a növény maradványait. Ha a növény bőrirritációt okozott, mosd meg a bőrt szappannal és vízzel.
Emlékezz, a megelőzés a legjobb megoldás! Győződj meg róla, hogy a kertedben nincsenek mérgező növények, vagy ha vannak, akkor azok biztonságosan el vannak kerítve a gyermek elől.
Alternatívák a mérgező növények helyett: Biztonságos és szép növények a bababarát kertbe
A mérgező növények eltávolítása után itt az ideje, hogy biztonságos és szép alternatívákról gondoskodjunk! A bababarát kert nem kell, hogy unalmas legyen; rengeteg olyan növény létezik, ami gyönyörű, ráadásul teljesen ártalmatlan a kicsikre.
A legfontosabb szempont, hogy a választott növények ne legyenek mérgezőek, és ne okozzanak irritációt sem a bőrön. Kerüljük azokat, amik szúrósak vagy tüskések, ezzel is megelőzve a sérüléseket.
- Napraforgó: Magasra nő, gyönyörű virágokat hoz, és a magja is ehető (a babák számára persze csak felügyelettel!).
- Petúnia: Számtalan színben pompázik, és könnyen gondozható. Ideális választás balkonládákba és virágágyásokba.
- Bársonyvirág (Tagetes): Élénk színeivel vidám hangulatot teremt, és távol tartja a kártevőket.
- Kerti sarkantyúvirág (Tropaeolum): Nemcsak a virága, de a levele és a magja is ehető! Enyhe borsos íze van.
- Mentafélék: Illatosak, könnyen szaporíthatók, és teának is kiválóak. Ügyeljünk arra, hogy elkerítsük, mert nagyon terjed!
Fontos, hogy a növényeket rendszeresen gondozzuk, eltávolítsuk az elszáradt részeket, és figyeljünk a kártevőkre. A levendula is jó választás lehet, mivel nyugtató hatású és távol tartja a szúnyogokat.
A bababarát kert kialakításakor a legfőbb cél, hogy egy biztonságos és inspiráló környezetet teremtsünk, ahol a gyermek szabadon fedezheti fel a természetet.
Ne feledkezzünk meg a fűszernövényekről sem! A rozmaring, a kakukkfű és a bazsalikom nemcsak finomak, de illatuk is kellemes.
Végül, de nem utolsósorban, érdemes megfontolni alacsonyabb, talajtakaró növények ültetését is, mint például a pachysandra vagy a borostyán (biztonságos fajtáját választva), amelyek segítenek a gyomok visszaszorításában és szép zöld felületet képeznek.
Veszélyes tárgyak a kertben: Éles szerszámok, vegyszerek és egyéb kockázatok

A kert nem csak a növényekről szól, hanem a benne található tárgyakról is. Különösen fontos odafigyelni, ha kisgyermek is tartózkodik a területen. A legfontosabb szabály: soha ne hagyjunk veszélyes tárgyakat felügyelet nélkül!
Éles szerszámok: A fűnyíró, a metszőolló, a gereblye, a ásó és minden hasonló eszköz kizárólag gyermekektől elzárt helyen tárolandó. Lehetőleg zárható tárolóban, vagy magas polcon, ahol a kicsik nem érik el. Használat után azonnal tegyük vissza a helyére!
Vegyszerek: A gyomirtók, rovarirtók, műtrágyák és egyéb növényvédő szerek rendkívül veszélyesek. Ezeket soha ne tartsuk a kertben, hanem a garázsban, vagy egy erre a célra kialakított, zárható helyiségben. Ha permeteznünk kell, tegyük azt akkor, amikor a gyermek nincs a kertben, és utána alaposan mossuk le a területet.
A legfontosabb, hogy a vegyszereket eredeti, feliratozott csomagolásukban tároljuk, hogy egyértelmű legyen, mi van bennük, és mi a teendő baleset esetén.
Egyéb kockázatok: A kerti tó, a medence, a kerti grill, a kerti bútorok (különösen a rozoga, instabil darabok) mind potenciális veszélyforrások. A tó és a medence köré feltétlenül telepítsünk kerítést, a grillt pedig soha ne hagyjuk felügyelet nélkül, amíg forró. A kerti bútorokat rendszeresen ellenőrizzük, és javítsuk meg, vagy cseréljük le a sérült darabokat.
Sőt, a kerti csapok, a locsolócsövek és a kerti tavak is veszélyt jelenthetnek a kicsikre, ezért ügyeljünk arra, hogy ezeket is biztonságossá tegyük a gyermek számára.
A kerti tó és medence biztonsága: Megelőzés és a fulladásveszély csökkentése
A kerti tó és a medence gyönyörű látványt nyújtanak, de kisgyermekek számára komoly veszélyt jelentenek. A fulladásveszély megelőzése a legfontosabb feladat egy bababarát kert kialakításakor.
Soha ne hagyd a gyermeket felügyelet nélkül a víz közelében! Ez a legfontosabb szabály. Még egy pillanatra se fordulj el, mert a fulladás csendben, gyorsan történik.
Mit tehetsz a biztonságért?
- Kerítés: A legbiztosabb megoldás, ha a tavat vagy medencét legalább 120 cm magas, önzáró kapuval ellátott kerítéssel veszed körül. A kerítésnek meg kell akadályoznia, hogy a gyermek alatta vagy fölötte átmásszon.
- Takaróponyva: A medencét használaton kívül mindig takard le biztonságos, rögzíthető ponyvával. Ügyelj arra, hogy a ponyva elbírja a gyermek súlyát, ha rálépne.
- Riasztórendszer: Beszerelhetsz vízbe esés érzékelő riasztót, ami hangosan jelez, ha valaki a vízbe esik. Léteznek karra erősíthető riasztók is, amelyek azonnal szólnak, ha a gyermek vízbe kerül.
- Úszásoktatás: Már egészen kicsi kortól érdemes a gyermeket úszni tanítani. Az úszástudás növeli a biztonságot, de nem helyettesíti a felügyeletet!
Fontos, hogy a víz közelében legyenek mentőeszközök, például mentőgyűrű vagy mentőmellény. Ismerd meg az újraélesztés (CPR) alapjait, hogy szükség esetén azonnal segíthess.
A legfontosabb: Soha ne bízz abban, hogy a gyermeked vigyáz magára a víz közelében. Állandó, éber felügyelet szükséges!
Ne feledd, a megelőzés a legjobb védelem. Egy kis odafigyeléssel és a megfelelő biztonsági intézkedésekkel a kerti tó vagy medence is lehet a kert örömteli része, anélkül, hogy veszélyt jelentsen a gyermekedre.
Gyakran ellenőrizd a kerítés állapotát, és győződj meg arról, hogy a kapu megfelelően záródik.
Játékok és kerti bútorok: Biztonságos választás és elhelyezés
A kerti játékok és bútorok kiválasztásánál a biztonság az elsődleges szempont. Kerüljük az éles sarkokkal, kiálló csavarokkal rendelkező darabokat. A fa bútorok legyenek simára csiszolva, szálka mentesek. A műanyag játékoknál győződjünk meg arról, hogy nem tartalmaznak BPA-t vagy más káros anyagokat.
A játékok elhelyezése is kulcsfontosságú. A mászókák, csúszdák alá tegyünk ütéscsillapító felületet, például homokot, faforgácsot vagy gumilapokat. A kerti bútorokat úgy rendezzük el, hogy a gyerekek könnyen körbe tudják járni, ne legyenek zsúfolt területek.
A homokozóba szánt homok legyen tisztított, fertőtlenített homok, és rendszeresen takarjuk le, hogy ne kerüljön bele szennyeződés. A kerti medencét mindig felügyeljük, még akkor is, ha csak sekély víz van benne!
A kerti játékokat és bútorokat rendszeresen ellenőrizzük, hogy nincsenek-e rajta sérülések, törések. A meglazult csavarokat húzzuk meg, a sérült alkatrészeket cseréljük ki.
A kerti bútorok festésénél vagy kezelésénél használjunk gyerekbarát, nem mérgező festékeket és lakkokat. A napernyőket rögzítsük stabilan, hogy ne dőlhessenek fel.
A talaj és a növényvédelem: Bio megoldások a vegyszerek helyett
A bababarát kert talajának ápolása és növényvédelme kiemelten fontos, hiszen a kicsik sok időt töltenek a földön, és hajlamosak mindent a szájukba venni. A vegyszerek használata szigorúan tilos! Helyettük válasszunk bio megoldásokat, amelyek biztonságosak a babák számára.
A talaj tápanyagutánpótlására használhatunk komposztot, melyet akár mi magunk is készíthetünk. A komposzt nemcsak táplálja a növényeket, de javítja a talaj szerkezetét is. Emellett kiváló megoldás a szerves trágya (pl. istállótrágya), de ezt használat előtt alaposan érleljük, hogy ne égesse meg a növények gyökerét.
A kártevők ellen is léteznek természetes módszerek. A levéltetvek ellen például hatásos a csalánlé permetezése. Készítsük úgy, hogy csalánt áztatunk vízben néhány napig, majd leszűrjük és a növényekre permetezzük. A rovarhotel építése is nagyszerű ötlet, hiszen ide vonzhatjuk a ragadozó rovarokat, amelyek kordában tartják a kártevőket. A baktériumos készítmények (pl. Bacillus thuringiensis) is hatékonyak lehetnek bizonyos kártevők ellen, de használat előtt mindenképpen olvassuk el a használati utasítást!
A legfontosabb, hogy a bababarát kertben kerüljük a szintetikus növényvédő szereket és műtrágyákat!
A gyomok ellen a legjobb védekezés a kézi gyomlálás. Ez időigényesebb, de garantáltan biztonságos. A talaj takarása mulccsal (pl. faapríték, szalma) szintén segít a gyomok visszaszorításában, emellett védi a talajt a kiszáradástól és a hőingadozástól.
Fontos megjegyezni: a bio növényvédelem nem mindig olyan gyors és látványos, mint a vegyszeres megoldások, de hosszú távon sokkal egészségesebb a babák és a környezet számára. Legyünk türelmesek és kitartóak!
Kerítés és elhatárolás: Hogyan akadályozzuk meg a gyermek kijutását a kertből?

A bababarát kert kialakításakor kiemelten fontos a gyermek biztonsága, aminek szerves része a kert megfelelő elkerítése. A cél, hogy megakadályozzuk a kicsi felügyelet nélküli kijutását a kertből, elkerülve ezzel a potenciális veszélyeket, mint például a forgalmas utak vagy a szomszédos telkek.
A kerítés legalább 120 cm magas legyen, hogy a gyerek ne tudja átmászni. Érdemes sűrű kerítést választani, hogy ne tudjon átbújni rajta. A kerítés anyaga legyen tartós és biztonságos. Kerüljük a hegyes, éles végeket vagy a könnyen törő, szilánkosodó anyagokat.
A kapuknál kiemelten fontos a biztonságos zár. Olyan zárat válasszunk, amit a gyermek nem tud kinyitni. Fontos, hogy a zár ne legyen könnyen elérhető magasságban, és a gyermek ne tudja felmászni a kaput, hogy elérje a zárat.
A legfontosabb, hogy a kerítés és a kapuk rendszeresen ellenőrizve legyenek, hogy nincsenek-e rajtuk sérülések vagy gyenge pontok, ahol a gyermek kijuthat.
Érdemes a kerítés mellé nem mászható növényeket ültetni, hogy a gyermek ne tudja a növényeket segítségül hívni a kerítés megmászásához. A sövények jó megoldást jelenthetnek, de figyeljünk arra, hogy ne legyenek köztük mérgező fajták.
A kertben található egyéb tárgyak, mint például a kerti bútorok vagy a játékok, ne segítsék a gyermeket a kerítés megmászásában. Ne hagyjunk létrát vagy mászóalkalmatosságot a kerítés közelében.
Árnyékolás és a napvédelem: Fontos szempontok a nyári hónapokban
A bababarát kert kialakításakor a napvédelem kiemelten fontos. A kisbabák bőre sokkal érzékenyebb a nap káros sugaraira, mint a felnőtteké, ezért gondoskodjunk megfelelő árnyékolásról. Ne feledjük, a déli órákban a legintenzívebb a sugárzás, ilyenkor lehetőleg kerüljük a szabadban tartózkodást.
Több módon is biztosíthatjuk az árnyékot a kertben:
- Nagy lombkoronájú fák: Ideálisak, hiszen természetes árnyékot adnak, ráadásul a levegőt is tisztítják.
- Napernyők, napvitorlák: Könnyen mozgathatók és beállíthatók a nap állásának megfelelően.
- Pergolák, lugasok: Bepillantást engednek a fénynek, de a közvetlen napsugárzástól védenek.
Fontos, hogy az árnyékoló eszközök stabilak legyenek, és ne jelentsenek veszélyt a babára. A napernyő talpa legyen elég nehéz, a napvitorlák pedig megfelelően rögzítve.
A legfontosabb, hogy a babát soha ne hagyjuk felügyelet nélkül a tűző napon, még akkor sem, ha árnyékban van! Mindig használjunk napkrémet a babák számára kifejlesztett, magas faktorszámú termékekből, és adjunk rájuk kalapot, sapkát.
A kertben töltött idő legyen örömteli és biztonságos a kicsik számára! A megfelelő árnyékolással és napvédelemmel hozzájárulhatunk ehhez.
A bababarát kert tervezése: Tippek és trükkök a biztonságos és élvezetes környezet kialakításához
A kert tervezésekor a legfontosabb szempont a biztonság. Gondoljunk arra, hogy a kicsik mindent megkóstolnak, ezért elengedhetetlen a mérgező növények eltávolítása vagy elkerítése. Néhány gyakori, de veszélyes növény: gyöngyvirág, tiszafa, aranyeső, leander és a diffenbachia. Ne felejtsük el, hogy a növényvédő szerek és műtrágyák is komoly veszélyt jelenthetnek. Használjunk inkább természetes alternatívákat, mint például a komposztot.
A kertben található tárgyak is okozhatnak baleseteket. A kerti szerszámok, mint a gereblye, ásó, olló, mindig biztonságos helyen, gyermekek számára elérhetetlen módon legyenek tárolva. A kerti tó vagy medence komoly fulladásveszélyt jelent, ezért gondoskodjunk a megfelelő kerítésről vagy takarásról.
A kövek, kavicsok, faapríték is veszélyt jelenthetnek, főleg a kisebb gyerekek számára, akik hajlamosak a szájukba venni őket. Érdemes ezeket nagyobb méretű, lekerekített kövekre cserélni, vagy homokozót kialakítani, ami biztonságosabb játékteret biztosít.
A kerti bútorok stabilitására is figyeljünk. A könnyű, felboruló székek, asztalok sérüléseket okozhatnak. Válasszunk masszív, strapabíró bútorokat, amelyek nem jelentenek veszélyt a gyerekekre.
A bababarát kert kialakításának alapja a megelőzés: gondosan tervezzük meg a kertet, távolítsuk el a veszélyes növényeket és tárgyakat, és folyamatosan ellenőrizzük a területet.
A kertben kialakíthatunk biztonságos játéktereket. A homokozó, a kis házikó, a hinta vagy csúszda mind remek szórakozást nyújtanak a gyerekeknek. Ügyeljünk arra, hogy a játékok megfelelő minőségűek és biztonságosak legyenek, és tartsuk be a gyártó által javasolt korhatárt.
A napvédelem is fontos szempont. Gondoskodjunk árnyékos helyekről a kertben, például fák ültetésével vagy napernyők használatával. Ne felejtsük el a naptejet és a kalapot sem!
A rovarcsípések elkerülése érdekében használjunk természetes rovarriasztókat, és kerüljük a virágzó növények közelségét a játékterületeken. A darázsfészkek azonnali eltávolítása is fontos.
A kertben való biztonságos közlekedés érdekében alakítsunk ki jól látható, egyenletes járdákat. Kerüljük a csúszós felületeket, és gondoskodjunk a megfelelő világításról a sötétedés után.
Rendszeresen ellenőrizzük a kertet, és javítsuk ki a hibákat. A megelőzés a legjobb védekezés a balesetek ellen.