Alkoholfogyasztás: mikor beszélhetünk függőségről?

achilles
3 perc olvasás

A világ napjainkban rengeteg problémával küzd, de vannak személyes jellegű kihívásaink is az életben, amelyek jórészt épp a minket körülvevő környezetből fakadnak. A kérdés mindössze az, hogy milyen válaszokat adunk ezekre? Vannak olyan személyek, akik beleállnak a problémákba, s vannak olyanok is szép számmal, akiket a konfliktuskerülés jellemez. Bármely csoporthoz is tartozunk, előfordulhatnak olyan élethelyzetek, amelyek felemésztik az energiánkat, elfáradunk, s rossz választ adunk a kihívásokra.

Kezdeti alkoholizmus

Ilyen lehet az italozás is, amely rendszeressé válva az alkoholproblémák felé tud sodorni minket. Ennek vannak fokozatai és természetesen vannak esetek, amikor nem beszélhetünk függőségről, de egy olyan országban, ahol hivatalosan fél-egymillió ember küzd alkoholproblémával, nemhivatalosan még több, fontos beszélni a tényekről. A nemzetközi mérce szerint napi két-három pohár sör elfogyasztása már alkoholizmusnak számít; az igazság azonban az, hogy ez egy sokkal árnyaltabb terület. Vannak emberek, akik közel nem fogyasztanak ennyi alkoholt, mégis egyértelmű a függőségük. A kulcsszó inkább a rendszeresség és a sóvárgás. Képesek vagyunk-e napokat, heteket kibírni alkohol nélkül úgy, hogy közben ne érezzünk ellenállhatatlan kényszert arra, hogy kitöltsük magunknak az italt, s avval igyekezzünk csökkenteni szorongásunkat, kilátástalanságunkat? Ha a válasz egy őszinte igen, akkor biztosak lehetünk abban, hogy jól kezeljük ezt a területet. Ha viszont a válaszunk nem, fontos szembenézni a problémánkkal.

Mit tegyünk, ha felismertük a problémát?

Minden probléma akkor legyőzhető, ha meg tudjuk nevezni. Sokan vannak, akik eljutnak idáig, de nem tudják, merre és hogyan lépjenek tovább. Félnek, hogy a környezetük megbélyegzi őket, csalódik bennük vagy elfordul tőlük. Azt fontos látni, hogy akik így néznek ránk, azok eddig sem tartottak sokra, így az ő véleményük, bár kellemetlen evvel szembenézni, jelen helyzetben sem domináns. De vannak, akik elismernek, szeretnek, elfogadnak minket, s rájuk bizton számíthatunk és tegyük is meg. Az alkoholhasználati zavar egyik fő oka az elmagányosodás, így tegyük meg magunknak azt a szívességet, hogy a meglévő gondok mellett nem lökjük bele saját magunkat ebbe a szakadékba, hanem elfogadjuk az érdemi tanácsokat, támogatást. De melyek azok a lehetőségek, kiutak, amik valódi segítséget jelentenek számunkra? Néha, még a folyamat elején elég egy olyan személy, aki megért minket és kellő támogatást tud nyújtani ahhoz, hogy kijöjjünk a gödörből. Sokszor azonban ennél komolyabb segítségre is szükség van. Ilyenkor érdemes felkeresni valamelyik Anonim Alkoholista csoportot, melyből több mint száz található országszerte. Egy problémát könnyebb feldolgozni, ha látjuk, nem vagyunk egyedül, s komoly támogatást tud jelenteni a többiek személye sikereikkel és kudarcaikkal együtt. Egy másik jelentős segítséget egy addiktológiai konzulens felkeresése jelenthet, aki sikeresen végig tud minket vezetni a felépülésen életmód-modell kialakításával, s elérhetővé teszi számunkra a kontrollált ivást vagy az absztinenciát.

Köszönjük a megosztást!
Hozzászólás

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük

Ez az oldal az Akismet szolgáltatást használja a spam csökkentésére. Ismerje meg a hozzászólás adatainak feldolgozását .