A babák fejlődése szempontjából a zene és a játék kiemelkedő szerepet játszik. A bababarát dalok nem csupán szórakoztatóak, hanem a kognitív, érzelmi és szociális fejlődésüket is nagymértékben támogatják. Gondoljunk csak a ritmusra, a dallamra, ami már a méhen belül is hatással van a babára.
A játékos fejlesztés pedig azt jelenti, hogy a tanulást szórakoztató, interaktív formában kínáljuk a babáknak. Ez lehet egy egyszerű tapsikolás, egy énekes mondóka, vagy akár egy színes kockákkal való építkezés. A lényeg, hogy a baba élvezze a tevékenységet, és közben észrevétlenül fejlődjön.
Miért is olyan fontos ez a kombináció? Mert a zene és a játék együttesen stimulálja az agy különböző területeit. A dalok segítik a nyelvtanulást, a ritmusérzéket, és a memóriát is. A játékok pedig fejlesztik a finommotoros készségeket, a problémamegoldó képességet, és a kreativitást. Már a legkisebb korban is el lehet kezdeni!
A bababarát dalok és a játékos fejlesztés kulcsfontosságú a baba komplex fejlődéséhez, elősegítve a kognitív, érzelmi és szociális készségek kibontakozását.
Fontos, hogy a dalok és játékok legyenek korosztálynak megfelelőek, és a babák érdeklődésére szabottak. Ne erőltessünk semmit, figyeljük a jelzéseiket. A közös éneklés és játék nem csak a baba fejlődését segíti, hanem a szülő-gyermek kapcsolatot is elmélyíti.
A babák zenei világának felfedezése: Miért reagálnak a babák a zenére?
A babák már a méhen belül elkezdik érzékelni a hangokat, így a zene korai hatása rendkívül jelentős. De miért is reagálnak ennyire a zenére?
A válasz összetett. Egyrészt a zene ritmusa emlékezteti őket az anyaméhben hallott szívverésre, ezáltal biztonságérzetet nyújt. A ritmus és a dallam strukturált mintázatot alkot, ami segít az agynak a mintafelismerésben és a tanulásban. Már csecsemőkorban is megfigyelhető, hogy a babák megnyugszanak, ha ismert dallamokat hallanak.
A zene nem csak a megnyugvást szolgálja. A különböző hangok, a hangerő és a tempó változásai ösztönzik az érzékszerveket és fejlesztik a figyelmet. A zene hallgatása közben a babák megfigyelik a szülők reakcióit, a mozgásukat, a mosolyukat, ami erősíti a kötődést és a szociális készségeket.
A zene tehát nem csupán szórakozás, hanem egy komplex ingerhalmaz, ami serkenti az agy fejlődését, támogatja a tanulást és erősíti a szülő-gyermek kapcsolatot.
Mindezek mellett a zene elősegíti a nyelvi készségek fejlődését is. A rímek, a ritmus és a dallamok segítik a hangok megkülönböztetését és a szavak memorizálását. Ezért is olyan hatékonyak a bababarát dalok és mondókák.
A bababarát dalok kiválasztásának szempontjai: Ritmus, dallam, szöveg
A bababarát dalok kiválasztásánál három fő szempontot érdemes figyelembe venni: a ritmust, a dallamot és a szöveget. Ezek együttesen határozzák meg, hogy a dal mennyire lesz vonzó és fejlesztő a baba számára.
A ritmus kulcsfontosságú. A babák ösztönösen reagálnak a ritmusra, ami megnyugtató és szórakoztató lehet számukra. Válasszunk olyan dalokat, amiknek egyszerű, ismétlődő ritmusa van. Ez segíti a baba agyának fejlődését, a mozgáskoordinációt és a ritmusérzéket. A lassan ringató ritmusú dalok ideálisak lehetnek elalváshoz, míg a gyorsabb, élénkebb ritmusúak játékhoz és mozgáshoz ösztönözhetnek.
A dallam is fontos szempont. A dallam egyszerűsége és ismétlődése segít a babának megjegyezni a dalt, és ezáltal fejleszti a memóriáját. A könnyen énekelhető, fülbemászó dallamok ösztönzik a babát a gagyogásra, majd később az éneklésre is. Fontos, hogy a dallam ne legyen túl bonyolult, vagy túl magas, mert az zavaró lehet a baba számára.
A szöveg kiválasztásánál figyeljünk arra, hogy az egyszerű, ismétlődő szavakból álljon. A babák számára a szavak hangzása, ritmusa fontosabb, mint a jelentése. Az állatok nevei, a testrészek megnevezései, a számok vagy a színek mind-mind remek témák lehetnek. Kerüljük a bonyolult, abstract fogalmakat. A szövegnek legyen pozitív, vidám hangulata, ami örömet okoz a babának.
A bababarát daloknál a legfontosabb, hogy a ritmus, dallam és szöveg harmóniában legyen, és együttesen támogassa a baba fejlődését.
Például, egy egyszerű mondóka, mint a „Süss fel nap” tökéletes választás, mert a ritmusa egyenletes, a dallama könnyen megjegyezhető, és a szövege is érthető a babák számára.
Életkori sajátosságok: Dalok és játékok 0-6 hónapos babáknak

A 0-6 hónapos korosztály számára a zene és a játék elsősorban a biztonságérzet és a kötődés erősítését szolgálja. A babák ebben a korban még nem tudnak aktívan részt venni bonyolult játékokban, ezért a hangsúly a szülő és a gyermek közötti interakción van.
Dalok:
- Altatódalok: A halk, monoton dallamok megnyugtatják a babát és segítik az elalvást. Ismert altatódalok mellett akár saját, egyszerű dallamokat is kitalálhatunk.
- Mondókák énekelve: A ritmusos mondókák, mint például a „Csip-csip csóka” énekelve, felkeltik a baba figyelmét és fejlesztik a hallását.
- Ismétlődő dallamok: Egyszerű, ismétlődő dallamok, mint a „Bújj, bújj zöld ág” vagy a „Süss fel nap” kiválóan alkalmasak a baba figyelmének lekötésére és a ritmusérzék fejlesztésére.
Játékok:
- Arcjátékok: A grimaszok, a mosoly, a nyelvöltögetés mind-mind szórakoztató a baba számára és segítik a vizuális fejlődést.
- Érintéses játékok: A simogatás, a masszírozás, a babaruhák különböző textúráinak bemutatása mind-mind kellemes élményt nyújtanak és fejlesztik a tapintást.
- Beszélgetés, gügyögés: A baba hangjaira való reagálás, a vele való gügyögés erősíti a kötődést és ösztönzi a hangadást.
Fontos, hogy a játékok és a dalok során figyeljünk a baba jelzéseire. Ha a baba elfáradt, unatkozik vagy sír, hagyjuk abba a játékot és kínáljunk neki más elfoglaltságot.
Ebben a korban a legfontosabb, hogy a baba érezze a szeretetet és a biztonságot. A dalok és a játékok eszközök, amelyek segítségével ezt a célt elérhetjük.
Fejlesztési területek:
- Hallás
- Látás
- Tapintás
- Mozgáskoordináció (nyújtózkodás, forgolódás)
- Kommunikáció (hangadás, mimika)
A játékok során használhatunk egyszerű eszközöket, mint például sálakat, kendőket, színes zoknikat. Ügyeljünk arra, hogy ezek az eszközök biztonságosak legyenek, ne legyenek rajtuk apró, lenyelhető alkatrészek.
Ne feledjük, a babák fejlődése egyéni ütemben zajlik. Ne hasonlítsuk a babánkat más babákhoz, és ne aggódjunk, ha valamit nem tud még. A legfontosabb, hogy szeretettel és türelemmel támogassuk a fejlődését.
Életkori sajátosságok: Dalok és játékok 6-12 hónapos babáknak
Ebben az időszakban a babák már sokkal aktívabbak és érdeklődőbbek a környezetük iránt. A mozgásfejlődésük rohamos ütemben halad, sokan már másznak, ülnek, vagy akár állnak is. Ezt a fejlődést remekül támogathatjuk dalokkal és játékokkal.
A ritmusos mondókák és énekek különösen hatékonyak. A „Süss fel nap” vagy a „Csip-csip csóka” típusú dalok, melyekhez mozgást is kapcsolhatunk, nem csak szórakoztatóak, de fejlesztik a mozgáskoordinációt és a ritmusérzéket is.
Játékok tekintetében a bújócska egyszerűbb változatai (pl. egy kendővel eltakarjuk az arcunkat, majd előbukkanunk) nagyon népszerűek. Ez fejleszti a tárgyállandóság fogalmát, azaz azt, hogy a tárgyak akkor is léteznek, ha nem látjuk őket.
Különböző textúrájú tárgyak (puha rongyok, fa kockák, recés labdák) felfedezése is nagyon fontos. Ezek serkentik a tapintást és a szenzoros integrációt.
Az egyszerű hangszerjátékok is bevezethetők. Egy babakürt, egy csörgő, vagy akár egy fakanállal ütött edény is nagyszerű szórakozást nyújthat. Fontos, hogy a hangok ne legyenek túl hangosak és ijesztőek.
A 6-12 hónapos korosztály számára a dalok és játékok elsődleges célja a szenzoros integráció, a mozgásfejlődés és a kommunikációs készségek fejlesztése.
Néhány konkrét ötlet:
- „Hol van…?” játék: Elrejtünk egy kedvenc játékot a baba előtt, majd megkérdezzük: „Hol van a maci?”.
- „Pá-pá” integetés: Énekeljünk egy búcsúzó dalt, miközben integetünk.
- Kukucs játék: Takarjuk el az arcunkat egy kendővel, majd hirtelen előbukkanunk.
Fontos, hogy figyeljünk a baba jelzéseire. Ha elfáradt, vagy nem élvezi a játékot, hagyjuk abba. A lényeg a közös, örömteli időtöltés és a játékos tanulás.
Életkori sajátosságok: Dalok és játékok 12-18 hónapos babáknak
Ebben a korban a babák már igazi kis felfedezők! Mozgásuk egyre koordináltabb, és a világot a kezükkel és a szájukkal is szeretnék megismerni. A dalok és játékok kiválasztásánál fontos, hogy ez a felfedező kedv kerüljön előtérbe.
A „Bújj, bújj, zöld ág” és a „Hol lakik a nyuszi?” típusú játékok továbbra is nagy sikert aratnak, de már bonyolíthatjuk is őket egy kicsit. Például a bújj, bújj játékban elrejthetünk egy kedvenc játékot, és a baba feladata lesz megtalálni. A nyuszis játékban pedig különböző helyekre „bújtathatjuk” a nyuszit, ezzel fejlesztve a térérzékelését.
A dalok terén is érdemes a mozgásra ösztönző dalokat választani. A „Fej, váll, térd, láb” tökéletes választás, hiszen a baba a testrészeit tanulja meg, miközben aktívan mozog. Hasonlóan jó választás a „Csiga-biga gyere ki”, ahol a baba a kézmozdulatokat követve játszhat.
Fontos, hogy a dalok szövege egyszerű és ismétlődő legyen. A babák ebben a korban szeretik az ismétlődést, mert ez biztonságot ad nekik. Ne féljünk ugyanazokat a dalokat újra és újra énekelni!
Játékok terén a következők jöhetnek szóba:
- Formabedobó: Segít a formák és színek felismerésében, valamint a szem-kéz koordináció fejlesztésében.
- Építőkockák: A kreativitás és a finommotorika fejlesztésére kiválóak.
- Hangot adó játékok: Dobok, xilofonok, csörgők. Fontos, hogy biztonságosak legyenek és ne tartalmazzanak apró, lenyelhető alkatrészeket.
A szerepjátékok is elkezdenek érdekelni a babákat ebben a korban. Adjunk a kezébe egy játéktelefont, egy fakanalat, vagy egy kis babakocsit. Figyeljük meg, hogyan utánozza a környezetében látottakat.
Ebben az időszakban a legfontosabb, hogy a játék és a tanulás szórakoztató legyen a baba számára. Ne erőltessünk semmit, és figyeljük a jelzéseit. Ha a baba elfáradt, vagy megunta a játékot, tartsunk szünetet.
Ne feledjük, hogy minden baba egyéni ütemben fejlődik. Ne hasonlítsuk a miénket más babákhoz. A legfontosabb, hogy szeressük és támogassuk a fejlődését.
Tipp: Használjunk bábokat a dalokhoz és játékokhoz! A bábok még érdekesebbé tehetik a foglalkozásokat, és segíthetnek a baba figyelmének lekötésében.
Életkori sajátosságok: Dalok és játékok 18-24 hónapos babáknak
Ebben a korban a babák már igazi kis felfedezők! A mozgásuk egyre koordináltabb, a szókincsük pedig robbanásszerűen bővül. Ez a tökéletes időszak arra, hogy a dalok és játékok segítségével támogassuk a fejlődésüket.
A ritmus és a mozgás továbbra is kulcsfontosságú. Egyszerű, ismétlődő dallamok, melyekhez mozgás is társul, nagy sikert aratnak. Gondoljunk a „Sétálunk, sétálunk az erdőben” vagy a „Hopp, Juliska, hopp!” kezdetű dalokra. Ezek nem csak szórakoztatóak, de fejlesztik a ritmusérzéket és a mozgáskoordinációt is.
A szókincs bővítésére a képekkel illusztrált könyvek és a hozzájuk kapcsolódó énekek kiválóak. Például egy állatos könyv mellé énekelhetjük a „Boci, boci tarka” vagy a „Megy a gőzös” című dalokat, miközben rámutatunk az állatokra a könyvben. Így a baba összekapcsolja a szót a képpel és a dallammal.
A játékok terén a szerepjátékok kezdenek előtérbe kerülni. A baba szeret utánozni minket, ezért adjunk neki játéktelefon, edények, vagy akár egy kis seprűt. Énekelhetünk közben olyan dalokat, amelyek a mindennapi tevékenységeket tükrözik, például főzésről, takarításról vagy vásárlásról.
Fontos, hogy a játékok és dalok biztonságosak legyenek és megfeleljenek a baba életkorának. Kerüljük a túl apró alkatrészeket, és mindig felügyeljük a játékot.
A 18-24 hónapos korú babák számára a legfontosabb, hogy a dalok és játékok a mindennapi életüket tükrözzék, és lehetőséget teremtsenek a mozgásra, a szókincs bővítésére és az utánzásra.
Néhány ötlet a dalokhoz és játékokhoz:
- Énekeljünk dalokat a testrészekről, miközben megmutatjuk őket a babának. (Pl. „Hol van a szemed?”)
- Játsszunk „bújócskát” a kedvenc játékmackóval, énekelve közben.
- Építsünk tornyot kockákból, és énekeljünk közben számolós dalokat.
- Táncoljunk együtt a kedvenc zenénkre, és engedjük, hogy a baba vezessen!
Ne feledjük, a legfontosabb a közös élmény és a szeretet, amit a dalok és játékok közben megosztunk a babánkkal. Ez az alapja a harmonikus fejlődésnek.
Népszerű bababarát dalok elemzése és felhasználási javaslatok

A bababarát dalok nem csupán szórakoztatóak, hanem kiemelkedően fontos szerepet töltenek be a baba kognitív és érzelmi fejlődésében. Vizsgáljuk meg néhány népszerű dal elemzését és felhasználási javaslatait.
„Boci, boci tarka”: Ez a klasszikus dal a ritmusérzéket és a nyelvfejlődést támogatja. Javaslat: Énekeljük el a dalt különböző tempóban, vagy mutassuk meg a testrészeket, amiket a dalban említünk.
„Csip, csip csóka”: A dal a finommotoros készségeket fejleszti. Javaslat: Énekeljük a dalt, miközben a baba kezét fogjuk és a mozdulatokat együtt végezzük. Később a baba próbálhatja utánozni a mozdulatokat.
„Hopp Juliska, hopp Mariska”: A mozgáskoordinációt és a térérzékelést fejleszti. Javaslat: Énekeljük a dalt, miközben a babát óvatosan ringatjuk vagy emelgetjük.
„Süss fel nap”: Ez a dal a napirend kialakításában segíthet, és a pozitív hangulatot erősíti. Javaslat: Énekeljük reggelente, hogy vidáman induljon a nap.
A dalok kiválasztásánál figyeljünk a dallam egyszerűségére, a szöveg érthetőségére és a pozitív üzenetre. A dalokhoz kapcsolódó mozgásos játékok még hatékonyabbá teszik a fejlesztést.
Fontos, hogy ne csak passzívan hallgassuk a dalokat, hanem aktívan bevonjuk a babát a játékba. Használjunk bábokat, képeket, vagy akár egyszerű tárgyakat, hogy vizuálisan is megragadjuk a figyelmét.
A dalok felhasználásánál legyünk kreatívak! Készíthetünk saját szövegeket is, amelyek a baba aktuális érdeklődési köréhez kapcsolódnak. Például, ha a baba éppen a kutyákat szereti, énekelhetünk egy dalt a kutyákról.
Ne feledjük, a legfontosabb a közös játék öröme és a babával való szoros kapcsolat kialakítása. A dalok ebben nagyszerű segítséget nyújtanak.
A dalok és játékok szerepe a beszédfejlődésben
A babák beszédfejlődése szorosan összefügg a zenei és játékos tevékenységekkel. A dalok és mondókák ritmusa, ismétlődése segít nekik a hangok, szavak és a nyelv szerkezetének megértésében. Gondoljunk csak a „Süss fel nap” vagy a „Tente baba” egyszerű, de hatékony dallamaira. Ezek a dalok nem csak szórakoztatóak, de alapvető építőkövei a nyelvi készségeknek.
A játékok során, különösen a szerepjátékokban, a babák és kisgyermekek aktívan használják a nyelvet. Például, egy egyszerű „kukucs” játék során megtanulják a tárgyállandóságot és az „itt” és „nincs itt” fogalmát, ami elengedhetetlen a kommunikációhoz. A játék közben használt szavak, mint például „hol van?”, „itt vagyok!”, mind-mind hozzájárulnak a szókincs bővüléséhez.
A dalok és játékok nem csupán szórakozást nyújtanak, hanem létfontosságú szerepet töltenek be a beszédfejlődésben, segítve a babákat a hangok felismerésében, a szavak megtanulásában és a nyelv szabályainak elsajátításában.
Fontos, hogy a dalokat és játékokat játékosan, interaktívan mutassuk be a babáknak. Énekeljünk nekik, játsszunk velük, és reagáljunk a reakcióikra. Ez a kölcsönhatás ösztönzi őket a kommunikációra, és segít nekik abban, hogy magabiztosabbá váljanak a nyelvhasználatban.
Íme néhány példa, hogyan használhatjuk a dalokat és játékokat a beszédfejlesztésben:
- Énekeljünk egyszerű dalokat, és mutogassuk a hozzájuk tartozó mozdulatokat.
- Olvassunk meséket, és beszéljük meg a történetet a babával.
- Játsszunk szerepjátékokat, például „babaetetést” vagy „autóvezetést”.
- Használjunk képeskönyveket, és nevezzük meg a képeken látható tárgyakat.
Ne feledjük, a legfontosabb a játékos, szeretetteljes légkör, ami ösztönzi a babát a kommunikációra és a nyelvtanulásra.
A dalok és játékok szerepe a mozgásfejlődésben
A bababarát dalok és játékok nem csupán szórakoztatóak, hanem kulcsszerepet játszanak a mozgásfejlődésben. A ritmus, a dallam és a játékos elemek ösztönzik a babákat a mozgásra, a testük felfedezésére és a koordinációjuk fejlesztésére.
Egyszerű dalocskák, mint a „Hüvelykujjam almafa” vagy a „Kicsi vagyok én„, kiválóan alkalmasak arra, hogy a baba figyelmét megragadják, és mozgásra ösztönözzék. A dalok közben végzett mozdulatok, mint a tapsolás, integetés vagy a lábak emelgetése, segítik a finommotoros és a nagymotoros készségek fejlődését.
A játékos fejlesztés során fontos, hogy a dalokhoz kapcsolódó mozgásokat a baba életkorához és fejlettségi szintjéhez igazítsuk. Egy újszülött esetében a ringatás és a finom simogatás a legmegfelelőbb, míg egy nagyobb baba már aktívan részt vehet a dalokhoz kapcsolódó mozgásos játékokban.
A dalok és játékok által nyújtott ismétlődő mozgások erősítik az izmokat, javítják az egyensúlyt és elősegítik a testtudat kialakulását.
Íme néhány példa a mozgásfejlesztő dalokra és játékokra:
- Repülőgép: A baba a levegőben repül, miközben a szülő énekel. Ez fejleszti az egyensúlyt és a térérzékelést.
- Bújócska: A takaró alatt elbújunk, majd előbukkanunk, miközben énekelünk. Ez fejleszti a tárgyállandóságot és a mozgáskoordinációt.
- Tapsolós játékok: A tapsolás ritmusa segíti a ritmusérzék és a mozgáskoordináció fejlesztését.
Ne feledjük, a lényeg a szórakozás! A bababarát dalok és játékok akkor a leghatékonyabbak, ha a baba és a szülő is élvezi őket. A közös játék erősíti a kötődést, és pozitív élményeket teremt, amelyek hozzájárulnak a baba egészséges fejlődéséhez.
A dalok és játékok szerepe a szociális-érzelmi fejlődésben
A bababarát dalok és játékok nem csupán szórakoztatóak, hanem kiemelkedő szerepet töltenek be a kicsik szociális-érzelmi fejlődésében. A közös éneklés és játék során a babák megtanulják a nonverbális kommunikációt, mint például a mosolyt, a szemkontaktust és a gesztusokat.
A dalok ritmusa és dallama megnyugtatja a babát, biztonságot nyújtva, ami elengedhetetlen az érzelmi stabilitás kialakulásához. Az egyszerű, ismétlődő dalszövegek segítenek a babáknak megérteni a világot, és elősegítik a szavakhoz kapcsolódó érzelmek felismerését. Például egy „Süss fel nap” dalocska örömet és melegséget közvetít.
A játékok, különösen azok, amelyek interakciót igényelnek, mint például a „kukucs” vagy a tapsikolás, erősítik a kötődést a szülővel vagy gondozóval. Ezek a pillanatok megtanítják a babát a várakozásra, a sorrendre és az ok-okozati összefüggésekre.
A zene és a játék emellett segít a babáknak az érzelmek kifejezésében és szabályozásában. Egy vidám dal táncra ösztönözheti a babát, levezetve a feszültséget. Egy csendes, altató dal pedig segíthet megnyugodni és elaludni.
A dalok és játékok a babák számára egy biztonságos teret teremtenek az érzelmi kifejezésre és a szociális készségek gyakorlására, miközben erősítik a kötődést a szülővel.
Fontos, hogy a dalok és játékok legyenek életkoruknak megfelelőek és biztonságosak. Kerüljük a túl stimuláló, zajos játékokat, és figyeljünk a baba jelzéseire. Ha a baba elfáradt vagy unatkozik, tartsunk szünetet.
Példák a szociális-érzelmi fejlődést támogató játékokra:
- Éneklős játékok (pl. „Boci, boci tarka”)
- Tapsikolós játékok (pl. „Tapsi, tapsi”)
- Kukucs játékok
- Érintéses játékok (pl. simogatás, masszázs)
Ne feledjük, a legfontosabb a közös élmény és a szeretetteljes figyelem! A babánk számára ez a legértékesebb ajándék, ami hozzájárul a kiegyensúlyozott és boldog fejlődéshez.
DIY bababarát hangszerek készítése és használata

Készítsünk együtt bababarát hangszereket! Ez remek alkalom a kreatívkodásra, ráadásul a kicsik is imádják a saját készítésű játékokat. A hangszerek nem csak szórakoztatóak, de fejlesztik a baba hallását, ritmusérzékét és finommotoros képességeit is.
Íme néhány egyszerű ötlet:
- Rizsrázó: Töltsünk rizst egy üres, jól záródó műanyag palackba vagy egy régi joghurtos dobozba. Fontos, hogy biztonságosan zárjuk le, nehogy a baba hozzáférjen a rizshez! Díszíthetjük színes papírral vagy matricákkal.
- Dob: Egy üres konzervdoboz (élek nélkül!) vagy egy műanyag vödör kiváló alap lehet egy dobhoz. Feszítsünk rá egy lufit vagy egy darab vastagabb textilt, és rögzítsük gumiszalaggal.
- Csörgő: Fűzzünk fel nagyobb gyöngyöket vagy gombokat egy erős madzagra, és rögzítsük egy fakanálra vagy egy műanyag karikára. Ügyeljünk arra, hogy a gyöngyök elég nagyok legyenek, hogy a baba ne tudja lenyelni őket!
A hangszerek használata során figyeljünk a hangerőre! A babák hallása érzékenyebb, ezért ne játsszunk túl hangosan. Használjuk a hangszereket énekkel kombinálva, vagy egyszerű ritmusokat ütve. A baba figyelmét lekötve, miközben fejlesztjük a képességeit.
A saját készítésű hangszerek nem csak olcsók és kreatívak, de a baba számára is különlegesek, hiszen érezheti a szülői szeretetet és gondoskodást a játékban.
Ne feledjük, a legfontosabb a biztonság! Mindig ellenőrizzük a hangszereket, mielőtt a baba kezébe adjuk, és győződjünk meg arról, hogy nincsenek rajta apró, lenyelhető darabok. A játék során mindig legyünk ott a baba mellett, és figyeljünk rá.
A zene és a játékos fejlesztés összekapcsolásával a baba szociális és érzelmi fejlődését is elősegíthetjük. Énekeljünk neki, táncoljunk vele, és engedjük, hogy ő is felfedezze a zene világát a saját készítésű hangszereivel!