Ha te okoztad a szakítást, ez a 8 lépés segít túllépni

Te voltál a hunyó? A szívtörés karmája most téged sújt? Ne ostorozd magad örökké! A "Ha te okoztad a szakítást..." cikk nem a bűntudatba temet, hanem a gyógyulás ösvényére vezet. 8 lépésben segít feldolgozni a döntésed okait, megbocsátani magadnak, és erősebben, bölcsebben továbblépni. Engedd el a múltat, és építs egy boldogabb jövőt!

Balogh Nóra
21 perc olvasás

Amikor te léptél ki a kapcsolatból, a fájdalom feldolgozása másképp működik, mint amikor elhagynak. A felelősség súlya nyomasztó lehet, különösen, ha szeretted a másikat, de tudtad, hogy a kapcsolat nem működik. Ne feledd, a szakítás nem feltétlenül jelenti azt, hogy rossz ember vagy. Néha a legnehezebb döntések a legbölcsebbek is.

Fontos, hogy ne bagatellizáld a volt partnered fájdalmát, de azt se felejtsd el, hogy a te érzéseid is érvényesek. A szakítás utáni gyász nem csak az elhagyott félnek jár. Te is gyászolod a kapcsolatot, az elvesztett jövőt, és azokat az emlékeket, amik veletek történtek.

A legfontosabb, hogy tudd: a gyógyulás lehetséges, még akkor is, ha te voltál az, aki véget vetett a kapcsolatnak. A következő lépések segítenek feldolgozni az érzéseidet és továbblépni.

Ne próbáld meg elnyomni a bűntudatot. Ehelyett próbáld meg érteni, miért hoztad meg ezt a döntést. Mi vezetett a szakításhoz? Milyen igényeid nem teljesültek? A válaszok segítenek abban, hogy a jövőben egészségesebb kapcsolatokat alakíts ki.

Adj időt magadnak a gyászra és a feldolgozásra. Ne siettesd a folyamatot, és légy türelmes magaddal. A gyógyulás időbe telik, és ez teljesen rendben van.

A szakítás okainak feltárása: Mi vezetett a döntéshez?

Ahhoz, hogy túllépj a szakításon, ha te voltál a kezdeményező fél, elengedhetetlen, hogy őszintén szembenézz azzal, mi vezetett a döntésedhez. Ez a folyamat nem feltétlenül kellemes, de hosszú távon segít feldolgozni az érzéseidet és elkerülni hasonló hibákat a jövőben.

Kezdd azzal, hogy leülsz egy csendes helyen és alaposan átgondolod a kapcsolatotokat. Mi volt az, ami hiányzott? Milyen igényeid nem teljesültek? Fontos, hogy ne másokat hibáztass, hanem magadra koncentrálj és a saját érzéseidre.

Gondold át a következő kérdéseket:

  • Milyen problémák ismétlődtek a kapcsolatban?
  • Hogyan próbáltad megoldani ezeket a problémákat?
  • Érezted-e, hogy a partnered megért téged és a szükségleteidet?
  • Voltak-e olyan külső tényezők, amelyek befolyásolták a döntésedet (pl. karrier, család)?
  • Valóban a partnered személye volt a probléma, vagy inkább a kapcsolat mibenléte (pl. elköteleződés hiánya)?

Ne feledd, hogy a szakítás okai komplexek lehetnek és ritkán egyetlen dologra vezethetők vissza. Lehet, hogy több kisebb dolog összeadódott, ami végül ahhoz vezetett, hogy úgy érezted, a szakítás a legjobb megoldás.

A legfontosabb, hogy őszinte légy magadhoz. Ha nem vagy hajlandó bevallani a valódi okokat, akkor nem tudsz továbblépni és a jövőbeli kapcsolataid is hasonló sorsra juthatnak.

Próbáld meg objectively értékelni a helyzetet. Ne idealizáld a múltat, de ne is démonizáld a partneredet. Mindkettőtöknek megvoltak a maga erősségei és gyengeségei. A lényeg, hogy megértsd, miért nem működött a dolog.

Ha nehezen megy egyedül, kérj segítséget egy baráttól, családtagtól vagy akár egy terapeutától. Egy külső szemlélő segíthet rávilágítani olyan dolgokra, amiket te nem látsz.

Végül, fogadd el, hogy a szakítás megtörtént és nincs értelme a múlton rágódni. Koncentrálj a jövőre és arra, hogy hogyan tudsz tanulni ebből a tapasztalatból.

A bűntudat és a megbánás kezelése: Hogyan dolgozzuk fel az érzéseinket?

A szakítás utáni bűntudat és megbánás szinte elkerülhetetlen, különösen, ha te hoztad meg a nehéz döntést. Fontos, hogy ne próbáld meg elnyomni ezeket az érzéseket, hanem foglalkozz velük konstruktívan.

Először is, engedj teret az érzéseidnek. Ne ostorozd magad folyamatosan, de ne is söpörd a szőnyeg alá a dolgokat. Írd le a gondolataidat, akár egy naplóba. A leírás segít tisztábban látni a helyzetet és a saját szerepedet.

Másodszor, azonosítsd be a bűntudat gyökereit. Mi az, ami konkrétan bánt? Talán az, ahogyan véget vetettél a kapcsolatnak? Vagy az, hogy megbántottad a másikat? Ha konkrétan meg tudod nevezni a problémát, könnyebben tudsz vele dolgozni.

Harmadszor, vizsgáld meg a döntésed okait. Miért érezted úgy, hogy szakítanod kell? Emlékeztesd magad azokra a problémákra, amelyek a szakításhoz vezettek. Ez segít abban, hogy ne idealizáld a múltat, és ne csak a jó dolgokra emlékezz.

Negyedszer, vállalj felelősséget a tetteidért. Ha hibáztál, ismerd el. Ez nem azt jelenti, hogy örökké büntetned kell magad, hanem azt, hogy tanulsz a hibáidból. Egy őszinte bocsánatkérés (ha a helyzet engedi) mindkettőtöknek segíthet a gyógyulásban.

A legfontosabb, hogy ne ragadj bele a bűntudatba. Tanulj belőle, és használd fel arra, hogy a jövőben jobb döntéseket hozz.

Ötödször, gyakorold az önmagad iránti együttérzést. Légy kedves magadhoz, úgy, ahogy egy barátodhoz lennél, aki hasonló helyzetben van. Emlékeztesd magad arra, hogy mindenki hibázik, és a megbánás egy természetes emberi érzés.

Hatodszor, fókuszálj a jövőre. Bár a múltat nem tudod megváltoztatni, a jövődet igen. Tervezz programokat, találkozz barátokkal, és foglalkozz olyan tevékenységekkel, amelyek örömet okoznak. Ez segít abban, hogy ne a múlton rágódj, hanem a jelenre és a jövőre koncentrálj.

Hetedszer, kérj segítséget. Ha a bűntudat és a megbánás elhatalmasodik rajtad, ne félj segítséget kérni egy baráttól, családtagtól vagy akár egy terapeutától. A külső nézőpont segíthet tisztábban látni a helyzetet és megtalálni a megoldást.

Végül, fogadd el, hogy a gyógyulás időbe telik. Ne várd el magadtól, hogy azonnal túllépj a dolgon. Légy türelmes magadhoz, és engedd, hogy az idő gyógyítsa a sebeidet. Idővel a bűntudat és a megbánás enyhülni fog, és képes leszel továbblépni.

A volt partnereddel való kapcsolat megszakítása: Miért fontos a távolságtartás a gyógyuláshoz?

A távolságtartás segíti az érzelmi gyógyulást és önismeretet.
A távolságtartás segíti az érzelmi gyógyulást, és megelőzi a fájdalmas újrakezdést vagy visszaesést.

A szakítás utáni gyógyulás, különösen ha te voltál az, aki kezdeményezte, összetett folyamat. Könnyű azt hinni, hogy a távolságtartás kegyetlen, vagy hogy „segítened” kell a volt partnerednek túllépni, de a valóság az, hogy a távolság mindkettőtöknek a javára válik.

Miért? Mert a kapcsolat megszakítása önmagában is egyfajta gyász. Gyászolod a kapcsolatot, a jövőt, amit elképzeltél, és azt a verziót magadról, aki a kapcsolatban voltál. Ha te szakítottál, ehhez hozzájárulhat a bűntudat, a felelősség érzése, és a félelem attól, hogy fájdalmat okoztál. Azonban ahhoz, hogy ezekkel az érzésekkel szembenézz, és feldolgozd őket, időre és térre van szükséged.

A távolságtartás nem csak a volt partnerednek ad időt a gyógyulásra, hanem neked is lehetőséget biztosít arra, hogy valóban feldolgozd a történteket, és levond a megfelelő következtetéseket a jövőre nézve.

Ha folyamatosan kapcsolatban maradsz, még ha csak baráti szinten is, megakadályozod a gyógyulási folyamatot mindkettőtök számára. A folytonos kommunikáció fenntartja a reményt a volt partneredben, ami megnehezíti a továbblépést. Számodra pedig megnehezíti, hogy elszakadjon a múlt, és egy új fejezetet kezdj. Gondolj bele: hogyan tudnál egy új kapcsolatba belekezdeni, ha a régi még mindig ott lebeg a fejed felett?

Ez a távolság nem feltétlenül örökérvényű. Idővel, amikor mindketten feldolgoztátok a szakítást, és új életet kezdtetek, talán újra tudtok barátok lenni. De ehhez először teljesen külön kell utakon járnotok.

Mit jelent a távolságtartás a gyakorlatban?

  • Kerüld a telefonhívásokat, üzeneteket, e-maileket.
  • Ne nézd meg a közösségi média profiljait.
  • Ne menj olyan helyekre, ahol valószínűleg találkoztok.
  • Kérd meg a közös barátokat, hogy ne beszéljenek róla neked, és te se beszélj róla nekik.

Tudom, hogy ez nehéz lehet, különösen ha szereted a volt partneredet, és nem akartad megbántani. De hidd el, hosszú távon ez a legjobb döntés mindkettőtöknek. Adj magadnak és a volt partnerednek esélyt a gyógyulásra, és egy boldogabb jövőre.

Önmagunkra fókuszálás: Az önszeretet és az önfejlesztés szerepe

A szakítás, különösen ha te kezdeményezted, bonyolult érzelmi folyamat. Könnyű a bűntudat és a kételyek hálójába gabalyodni. Ebben a helyzetben különösen fontos, hogy önmagadra fókuszálj, és az önszeretetet, valamint az önfejlesztést helyezd előtérbe.

Az önszeretet nem azt jelenti, hogy önzőnek kell lenned. Épp ellenkezőleg! Azt jelenti, hogy elfogadod magad hibáiddal és erényeiddel együtt, és megpróbálsz kedvesen bánni magaddal. Gondolj arra, hogy ha egy barátod lenne hasonló helyzetben, hogyan viszonyulnál hozzá? Valószínűleg együttérzőbben, mint ahogy most magadhoz viszonyulsz. Próbáld meg alkalmazni ezt az együttérzést magadra is.

Kezdd azzal, hogy azonosítod azokat a területeket, ahol javulhatsz. Ez nem azt jelenti, hogy ostoroznod kell magad a múltbeli hibáidért, hanem azt, hogy reálisan felméred, hol van szükség fejlődésre. Talán a kommunikációdon, a konfliktuskezeléseden, vagy éppen a türelmeden kell dolgoznod. Legyél őszinte magadhoz, de ne legyél könyörtelen.

A legfontosabb dolog, amit megtehetsz, ha te okoztad a szakítást, hogy felismerd: a fejlődésed nem csak a jövőbeli kapcsolataidra lesz pozitív hatással, hanem a jelenlegi életedre is.

Az önfejlesztés sokféle formát ölthet. Lehet, hogy egy új hobbit kezdesz, elkezdesz sportolni, vagy beiratkozol egy tanfolyamra. A lényeg, hogy olyasmivel foglalkozz, ami feltölt, és amiben örömödet leled. Ez segít abban, hogy eltereld a figyelmed a szakításról, és új perspektívákat nyiss.

Írd össze azokat a dolgokat, amikben jó vagy, amiket szeretsz magadban. Gyakran elfelejtjük a pozitív tulajdonságainkat, amikor valami rossz történik velünk. Ez a lista emlékeztetni fog arra, hogy értékes ember vagy, függetlenül a szakítástól.

Ne félj segítséget kérni! Ha úgy érzed, egyedül nem tudsz megbirkózni a helyzettel, keress fel egy terapeutát, vagy beszélgess egy megbízható baráttal vagy családtaggal. A külső nézőpont segíthet tisztábban látni a dolgokat, és új megoldásokat találni.

És végül, légy türelmes magaddal. A gyógyulás időt vesz igénybe. Ne várd el magadtól, hogy azonnal jól legyél. Adj időt magadnak a gyászra, a feldolgozásra, és a fejlődésre. Az önszeretet és az önfejlesztés egy folyamat, nem egy cél. Élvezd az utazást!

Hibáink beismerése és a tanulságok levonása: Mit tanulhatunk a kapcsolatból és a szakításból?

A szakítás utáni gyógyulás egyik legfontosabb lépése, különösen, ha te voltál a kezdeményező, a hibáid beismerése és a tanulságok levonása. Nem könnyű szembenézni a saját felelősségeddel, de ez elengedhetetlen ahhoz, hogy továbblépj és elkerüld, hogy a jövőben megismételd ugyanazokat a hibákat.

Kezdd azzal, hogy őszintén átgondolod a kapcsolatot. Mik voltak a problémák? Milyen szerepet játszottál ezekben a problémákban? Ne mentegetőzz, ne háríts másra a felelősséget. Próbáld meg a dolgokat a partnered szemszögéből is látni.

Lehet, hogy nem voltál elég figyelmes, nem támogattad eléggé a partnered, vagy éppen túlságosan is birtokló voltál. Talán kommunikációs problémáitok voltak, vagy nem voltatok képesek kompromisszumot kötni. Bármi is volt az ok, fontos, hogy megértsd a saját részedet a történetben.

Ez a folyamat nem csupán a múltbeli hibák feltárásáról szól, hanem arról is, hogy hogyan fejlődhetsz emberileg. Mit tanulhatsz ebből a kapcsolatból, ami segíthet abban, hogy jobb partner legyél a jövőben? Hogyan javíthatod a kommunikációs készségeidet? Hogyan lehetsz empatikusabb és megértőbb?

Írd le a gondolataidat egy naplóba. Ez segíthet abban, hogy tisztábban lásd a helyzetet és jobban megértsd a saját érzéseidet. Beszélj egy barátoddal vagy terapeutával, aki segíthet a feldolgozásban.

A legfontosabb, hogy ne ostorozd magad a hibáid miatt. Mindenki követ el hibákat, a lényeg, hogy tanuljunk belőlük és igyekezzünk jobbá válni.

A tanulságok levonása nem egy egyszeri dolog. Folyamatos önreflexióra van szükség ahhoz, hogy valóban fejlődni tudj. Figyeld meg a viselkedésedet a jövőbeli kapcsolataidban, és légy tudatos a korábbi hibáidra.

Ne feledd, a szakítás egy lehetőség a fejlődésre és a növekedésre. Használd ki ezt a lehetőséget, és fordítsd a tapasztalatokat a javadra.

A jövő tervezése: Hogyan kerüljük el a hasonló hibákat a következő kapcsolatban?

A szakítás utáni önvizsgálat kulcsfontosságú ahhoz, hogy a jövőben elkerüld azokat a hibákat, amik a kapcsolatod végét okozták. Ne tekints erre a szakaszra büntetésként, hanem lehetőségként a fejlődésre és az önismeretre.

Először is, légy őszinte magadhoz. Gondold végig, mi vezetett a szakításhoz. Milyen viselkedési mintáid, kommunikációs stílusod, vagy belső félelmeid játszottak ebben szerepet? Ne próbáld szépíteni a dolgokat, vagy másokat hibáztatni. A felelősségvállalás az első lépés a változáshoz.

Készíts egy listát a hibáidról. Ez lehet egy egyszerű táblázat, ahol a bal oldalon a hiba áll, a jobb oldalon pedig a lehetséges megoldás, vagy a jövőbeli elkerülésének módja. Például:

Hiba Megoldás/Elkerülés
Nem kommunikáltam megfelelően az igényeimről. A jövőben gyakorlom az asszertív kommunikációt, és megtanulom kifejezni az érzéseimet és szükségleteimet nyíltan és tisztelettel.
Túl sokat vártam a partneremtől. Reális elvárásokat fogalmazok meg, és elfogadom a partneremet olyannak, amilyen.
Nem figyeltem eléggé a partneremre. Tudatosan odafigyelek a partneremre, aktívan hallgatom őt, és érdeklődést mutatok az élete iránt.

Fontos, hogy konkrét példákkal támaszd alá a hibáidat. Ne csak azt mondd, hogy „sokat veszekedtem”, hanem írd le, hogy milyen helyzetekben, milyen módon veszekedtél, és mi váltotta ki a veszekedést.

A lista elkészítése után gondold végig, hogyan tudod ezeket a hibákat a jövőben elkerülni. Ehhez segítséget kérhetsz egy terapeutától, egy coach-tól, vagy egy megbízható baráttól is. Fontos, hogy ne csak elméletben tudjad a megoldást, hanem gyakorlatban is alkalmazd.

Érdemes megvizsgálni a kötődési stílusodat is. Vajon hajlamos vagy elkerülni a közelséget, vagy éppen túlságosan ragaszkodsz a partneredhez? A kötődési stílusod nagyban befolyásolhatja a kapcsolataid dinamikáját.

A legfontosabb, hogy ne ismételd meg ugyanazokat a hibákat. A múltbeli tapasztalatokból tanulva, és a tudatos önfejlesztéssel sokkal sikeresebb és boldogabb kapcsolatokat építhetsz a jövőben.

Végül, ne feledd, hogy a változás időt vesz igénybe. Légy türelmes magadhoz, és ne várd el, hogy azonnal tökéletes legyél. A lényeg, hogy folyamatosan dolgozz magadon, és törekedj arra, hogy jobb partner legyél a jövőben.

Professzionális segítség igénybevétele: Mikor forduljunk szakemberhez?

Szakemberhez fordulás segíthet feldolgozni a nehéz érzelmeket.
A szakember segíthet feldolgozni az érzelmeket és hatékony megküzdési stratégiákat kialakítani a szakítás után.

A szakítás feldolgozása, még akkor is, ha mi okoztuk, komoly érzelmi kihívást jelenthet. Bár a 8 lépés segíthet elindulni a gyógyulás útján, vannak helyzetek, amikor a professzionális segítség igénybevétele elengedhetetlen.

Mikor van szükség szakemberre? Ha a szakítás utáni érzések intenzitása és időtartama meghaladja a normálisnak tekinthető mértéket. Ez azt jelenti, hogy hónapok telnek el, és még mindig a napjaidat a bánat, a bűntudat vagy a harag tölti ki. Ha az alvásod, az étkezésed, a munkád vagy a tanulásod jelentősen romlik, az komoly jelzés lehet.

Az öngondoskodás fontos, de nem minden esetben elegendő. Ha a szakítás utáni érzések akadályozzák a mindennapi életedet, például képtelen vagy koncentrálni, folyamatosan szorongsz, vagy pánikrohamok gyötörnek, akkor mindenképpen érdemes szakemberhez fordulni. A terapeuta segíthet feldolgozni a negatív érzéseket, megérteni a szakítás okait, és egészségesebb megküzdési stratégiákat kialakítani.

A bűntudat és a megbánás természetes velejárói lehetnek annak, ha mi okoztuk a szakítást. Azonban, ha ez a bűntudat állandó, elnyomó érzés, ami meggátol abban, hogy továbblépj, akkor egy szakember segíthet reálisabban látni a helyzetet, és megbocsátani magadnak. A terapeuta segíthet azonosítani azokat a viselkedési mintákat, amelyek a szakításhoz vezettek, és dolgozni azon, hogy a jövőben elkerüld ezeket.

Ha a szakítás utáni érzések öngyilkossági gondolatokhoz vezetnek, azonnal keress segítséget! Ez egy vészhelyzet, és nem szabad egyedül szembenézned vele.

Ne feledd, a segítségkérés nem a gyengeség jele, hanem éppen ellenkezőleg, a bátorságé és az önismereté. A terápia egy biztonságos és támogató környezetet biztosít a gyógyuláshoz és a továbblépéshez. A szakember segíthet abban, hogy megtaláld a belső erőforrásaidat, és újra megtaláld az örömöt az életedben.

Érdemes lehet szakemberhez fordulni akkor is, ha korábbi traumáid vannak, amelyek a szakítás hatására felerősödnek. A múltbeli sérelmek befolyásolhatják a jelenlegi kapcsolataidat és a szakítás feldolgozását is. A terápia segíthet feldolgozni ezeket a traumákat, és egészségesebb kapcsolatokat kialakítani a jövőben.

Gyászfeldolgozás: A veszteség elfogadása és a továbblépés

A szakítás utáni gyászfolyamat akkor is érvényes, ha te kezdeményezted a véget. Sőt, ilyenkor talán még bonyolultabb is, hiszen a bűntudat, a kétségek és a „mi lett volna, ha…” kérdések is nehezíthetik a továbblépést. A gyászfeldolgozás ebben az esetben nem csak a másik fél elvesztéséről szól, hanem a közös jövő, a kapcsolatba fektetett energia és az önmagunkkal kapcsolatos elképzelések elvesztéséről is.

Az első és legfontosabb lépés az érzelmeid elismerése. Ne próbáld meg elnyomni a szomorúságot, a bűntudatot vagy a magányt. Engedd meg magadnak, hogy érezd őket. Írj naplót, beszélj egy baráttal vagy egy terapeutával. A lényeg, hogy ne fojtsd magadba a fájdalmat.

A második lépés a felelősségvállalás. Ha te okoztad a szakítást, fontos, hogy elismerd a saját szerepedet. Ez nem azt jelenti, hogy ostoroznod kell magad, hanem azt, hogy megértsd, mi vezetett a döntésedhez, és mit tanulhatsz belőle a jövőre nézve.

A harmadik lépés a bűntudat kezelése. A bűntudat természetes reakció, de nem szabad, hogy felemésszen. Emlékeztesd magad, hogy jó okod volt a döntésedre, és hogy a hosszútávú boldogságod érdekében cselekedtél. Próbáld meg megbocsátani magadnak.

A negyedik lépés a kontaktus minimalizálása. Bár nehéz lehet, a legjobb, ha a szakítás után minimalizálod a kapcsolatot az exeddel. Ez segít abban, hogy mindketten teret kapjatok a gyógyulásra és a továbblépésre. A közös barátok, események kerülése is fontos lehet.

Az ötödik lépés az önmagadra való fókuszálás. Most van itt az ideje, hogy újra felfedezd a saját érdeklődési köreidet, hobbijaidat és céljaidat. Tölts időt a barátaiddal, családoddal, és tegyél olyan dolgokat, amik örömet okoznak.

A hatodik lépés az újraépítés. Ezalatt érthető, hogy új rutinokat alakítasz ki, új célokat tűzöl ki, és új embereket ismersz meg. Ne félj kilépni a komfortzónádból és új dolgokat kipróbálni.

A hetedik lépés a tanulás. Gondold át a kapcsolatotokat és a szakítást. Mit tanultál magadról, a partneredről és a kapcsolatokról általában? Ezek a tanulságok segíthetnek abban, hogy a jövőben sikeresebb és boldogabb kapcsolatokat alakíts ki.

A legfontosabb, hogy ne siettesd a gyászfolyamatot. Mindenkinek más időre van szüksége ahhoz, hogy feldolgozza a veszteséget és továbblépjen. Légy türelmes magaddal, és ne felejtsd el, hogy nem vagy egyedül.

A nyolcadik lépés a segítség kérése. Ha úgy érzed, hogy nem tudsz egyedül megbirkózni a helyzettel, ne habozz segítséget kérni egy terapeutától vagy egy szakembertől. A terápia segíthet feldolgozni az érzelmeidet, kezelni a bűntudatot és a szorongást, és megtanulni egészségesebb módszereket a továbblépésre.

Köszönjük a megosztást!
Nóri vagyok, imádom a kreatív tevékenységeket és a szabadban töltött időt. Nagyon szeretek új recepteket felfedezni és elkészíteni, majd megosztani a családommal és barátaimmal. Szenvedélyem a fotózás, legyen szó természetről, utazásról, vagy csak a mindennapi élet apró pillanatairól. Mélyen érdekel a pszichológia és rendszeresen szervezek könyvklub találkozókat, ahol érdekes beszélgetésekbe bonyolódunk. Ezenkívül rajongok a filmekért, és gyakran írok róluk kritikákat. Remélem, hogy az írásaim inspirálhatnak másokat is.
Hozzászólás

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük

Ez az oldal az Akismet szolgáltatást használja a spam csökkentésére. Ismerje meg a hozzászólás adatainak feldolgozását .