Refluxról beszélünk, ha a gyomrunkból az elfogyasztott étel megemésztéséhez szükséges sav visszaáramlik a nyelőcsövünkbe. Kisbabáknál gyakori jelenség, de az ő esetükben egy éves koruk környékéig normálisnak tekinthetjük mindaddig, míg a visszabukott étel mennyisége nem túl sok.
Felnőtt kori reflux
Helytelen táplálkozás, mozgásszegény életmód, hajszolt életvitel. Ezek a reflux betegségre leginkább hajlamosító tényezők.
Optimális esetben, a gyomrunkban termelődő gyomorsav mennyisége éppen annyi, ami elfogyasztott ételeink megemésztéséhez szükséges. Ha gyomrunk savtermelése valamiért felborul, túltermelés alakul ki.
A savtöbblet nem képes kiválasztódni, így nem vesz részt az emésztés folyamatában sem. Pang a gyomorfalban, megmarja a gyomornyálkahártyát, meggyengíti a gyomor és a nyelőcső között elhelyezkedő gyomorszáj záróizmát, így gyomortartalmunk akadálytalanul visszajuthat nyelőcsövünkbe, szájüregünkbe.
A reflux betegség korra és nemre való tekintet nélkül bármikor kialakulhat.
Ezek fogyasztását mellőzzük reflux esetén:
-erősen fűszerezett ételek
-csípős paprika
-káposzta
-hagyma
-citrusfélék
-szénsavas üdítők
Mivel az égő érzés gyomrunkban főképp evés után jelentkezik, sokat segíthet, ha étkezés után közvetlenül nem fekszünk le! Függőleges testhelyzetben a gravitáció segítségünkre van, így nehezebben áramlik vissza gyomortartalmunk.
Ne éljünk együtt a reflux betegséggel!
Mivel a gyomorsav egy rendkívül maró hatású vegyület, visszaáramlás esetén károsítja nyelőcsövünket, szájüregünkbe jutva roncsolja a fogzománcot, és hosszú távon olyan betegségekhez vezet, mint a nyelőcső-, vagy gyomorrák.
Ha rendszeresen ég a gyomrunk, ha savas felbüfögést tapasztalunk, forduljunk mielőbb szakemberhez! Az orvos utasításait betartva tünetmentesen, vagy akár a betegségből teljesen felgyógyulva élhetünk tovább.