Milyen tényezők befolyásolják a fogantatást és mikor kérjünk segítséget?

achilles
4 perc olvasás
Businessman measuring something with these fingers against cloudy evening sky

Sokan már gyermekkorukban alig várják, hogy ők maguk is szülővé válhassanak, ami nem is csoda: a családalapítás életünk egyik legszebb, legizgalmasabb időszaka, ami bár sok kihívással jár együtt, ezeket megéri leküzdeni a cél érdekében. Amikor elérkezik a gyermekvállalás ideje, egyre többen szembesülnek azzal, hogy a fogantatás nem megy egyik napról a másikra, ilyenkor pedig megkezdődik az aggodalom, rosszabb esetben önmagunk hibáztatása. A fogantatási nehézségeknek számos oka lehet, melyek egy része egy kis életmódváltással is kezelhető, más esetekben azonban egy meddőségi központ felkeresése jelentheti a legjobb megoldást.

A fogantatást befolyásoló tényezők

Ahhoz, hogy egy gyermek megfoganjon, alapvetően két dolog szükséges: egy petesejt és egy hímivarsejt, melyek a megfelelő időben kell, hogy találkozzanak. Ez a folyamat azonban a gyakorlatban koránt sem ilyen egyszerű: számos körülmény, tényező létezik, ami befolyásolhatja a fogantatás sikerét.

Életkor

A fogantatás szempontjából talán legfontosabb tényező a leendő szülők – elsősorban az anya – életkora. A nők ugyanis egy meghatározott számú petesejttel születnek, melyből később nem termelődik több, sőt, a számuk az életkor előrehaladtával folyamatosan csökken. A legtermékenyebb életkor a 20-as évek környékére tehető, a 35. életév betöltését követően pedig az esélyek gyorsan csökkennek. Természetesen később sem lehetetlen az, hogy egy nőnek természetes úton szülessen gyermeke, de a petesejtek száma ebben a korban már meglehetősen alacsony.

A férfiakat ennyire nem sürgeti az idő, de 40 éves kor felett az ő esetükben is csökkenhet a spermiumok száma, vagy romolhat azok minősége, ez a változás azonban koránt sem olyan drasztikus, mint a nők esetében.

Meglévő alapbetegségek

A fogantatás sikere szoros összefüggésben áll a szülők egészségi állapotával. Ide sorolhatjuk a hormonális zavarokat, a genetikai eltéréseket, a cukor- és a pajzsmirigybetegségeket vagy éppen a mellékvese rendellenességeit, de gyakori probléma az endometriózis és a policisztás ovárium szindróma (PCOS) is.

Életmód

Az, hogy hogyan éljük mindennapjainkat, szintén hatással lehet a fogantatás sikerére: szerencsére ez az a terület, melyre a legnagyobb hatásunk van. Az állandó stressz, az alváshiány és a helytelen táplálkozás negatívan hat a hormonrendszerre és az általános egészségi állapotunkra, talán ennél is fontosabb azonban az, hogy a dohányzás, az alkoholfogyasztás és a droghasználat is csökkentheti a termékenységet – mind a nők, mind a férfiak esetében.

Az optimális testsúly fenntartása is nagyon fontos, hiszen mind a túlzott soványság, mind az elhízás befolyásolhatja a hormonháztartásunkat, ami hatással lehet a menstruációs ciklusra és a peteérésre is.

Mikor érdemes orvosi segítséget kérni?

A meddőség fogalmát a Nemzetközi Világszervezet (WHO) is meghatározta, melyet érdemes lehet figyelembe venni, ha fogantatási gondokkal küzdünk. Ez alapján meddőnek tekinthetjük azt a párt, akiknek egy évnyi rendszeres, védekezés nélküli szexuális együttlét mellett sem sikerül a teherbeesés – ha a nő elmúlt 35 éves, ehhez már 6 hónap is elegendő.

A legtöbb esetben tehát ezen időszak elteltével lehet jó megoldás egy meddőségi központ felkeresése, előfordulhat azonban, hogy ezt a lépést már korábban is érdemes megtenni.

Ha van olyan, ismert egészségügyi problémánk, alapbetegségünk mely hatással lehet a fogantatásra, esetleg a sikeres megtermékenyülést követően többször fordult elő spontán vetélés, mindenképpen javasolt egy szakember segítségét kérni, aki ellát minket a legfontosabb tanácsokkal és meghatározza az esetleges további kezelési lehetőségeket.

A fogantatás sikerét számos tényező befolyásolhatja az életkortól kezdve az egészségügyi állapotunkon át egészen az életmódunkig. Amennyiben hosszabb ideje sikertelenül próbálkozunk, nagyon fontos, hogy ne féljünk szakemberhez fordulni: problémánkkal nem vagyunk egyedül, a meddőségi központok szakorvosai pedig felkészülten és segítőkészen várnak majd minket, merjünk tehát segítséget kérni.

Köszönjük a megosztást!
Hozzászólás

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük

Ez az oldal az Akismet szolgáltatást használja a spam csökkentésére. Ismerje meg a hozzászólás adatainak feldolgozását .