Az elkerülő kötődési stílus gyakran a függetlenség és az önállóság túlzott hangsúlyozásával jellemezhető. Azok, akik ezt a kötődési mintát mutatják, hajlamosak távolságot tartani az érzelmi intimitástól, és nehezen engednek közel magukhoz másokat. Ez nem feltétlenül jelenti azt, hogy nem vágynak kapcsolatra, sokkal inkább azt, hogy a sebezhetőség érzése félelmet kelt bennük. Gyakran tapasztaltak korábban olyan helyzeteket, ahol a szükségleteik nem lettek kielégítve, vagy elutasításban volt részük, ezért egyfajta védekező mechanizmusként fejlesztették ki ezt a távolságtartó viselkedést.
Fontos megérteni, hogy az elkerülő kötődés nem egy személyiségjegy, hanem egy tanult viselkedés, ami a korai élettapasztalatok eredménye. Ezek az emberek nem feltétlenül akarnak rosszat, egyszerűen csak nem tanulták meg, hogyan kell biztonságosan kapcsolódni. A változás lehetséges, de időt, türelmet és önismeretet igényel.
Az elkerülő kötődési stílussal rendelkező személyek gyakran értékelik a logikát az érzelmek felett, és hajlamosak intellektualizálni a problémákat ahelyett, hogy szembenéznének a valódi érzéseikkel. Ez a megközelítés segíthet nekik kontroll alatt tartani a helyzetet, de hosszú távon akadályozhatja a mély és kielégítő kapcsolatok kialakítását.
Az elkerülő kötődés megértése kulcsfontosságú ahhoz, hogy segíteni tudjunk egy ilyen személynek abban, hogy biztonságban érezze magát az elköteleződéshez. Ez nem arról szól, hogy megváltoztatjuk őket, hanem arról, hogy elfogadjuk őket olyannak, amilyenek, és teret adunk nekik a növekedésre.
A 7 mód, amelyeket hamarosan bemutatunk, mind arra irányulnak, hogy lépésről lépésre segítsük az elkerülő típusú embereket abban, hogy megbízzanak a partnerükben, és merjenek sebezhetőek lenni. Ezek a stratégiák nem varázslatos megoldások, hanem inkább eszközök, amelyekkel fokozatosan felépíthetik a biztonságos kötődéshez szükséges alapot.
Ne feledjük, hogy a változás időt vesz igénybe, és a türelem elengedhetetlen. Legyünk megértőek és támogatóak, és ne próbáljuk siettetni a folyamatot. A biztonságos kötődés felé vezető út egyéni, és mindenkinek a saját tempójában kell haladnia.
Mi az az elkerülő kötődési stílus? Jellemzők és viselkedésminták
Az elkerülő kötődési stílus, korábban hárító kötődési stílusnak is nevezték, egy olyan viselkedési minta a párkapcsolatokban, ahol az egyén nehezen tud közel kerülni másokhoz érzelmileg, és hajlamos távolságot tartani. Ez nem feltétlenül jelenti azt, hogy nem vágynak kapcsolatra, inkább arról van szó, hogy az intimitást és a függést fenyegetőnek élik meg. Gyakran félnek attól, hogy elveszítik az önállóságukat, vagy hogy valaki elnyomja őket.
Ennek a kötődési stílusnak a gyökerei gyakran a korai gyerekkorban keresendők, amikor a gondviselők nem voltak következetesek az érzelmi szükségletek kielégítésében, vagy akár elutasítóak voltak. Emiatt az elkerülő típusok megtanulták, hogy önmagukra támaszkodjanak, és elnyomják az érzelmeiket, hogy elkerüljék a csalódást.
Jellemző viselkedésminták:
- Érzelmi távolságtartás: Nehezen fejezik ki az érzelmeiket, és kerülik a mély beszélgetéseket.
- Függetlenség hangsúlyozása: Erősen hangsúlyozzák az önállóságukat és a függetlenségüket, néha a kapcsolat rovására is.
- Intimitás kerülése: Kerülik a fizikai és érzelmi intimitást, például a szexuális kapcsolatot vagy a meghitt pillanatokat.
- Idealizálják a múltbeli kapcsolatokat: Gyakran idealizálják a múltbeli kapcsolataikat, vagy a potenciális partnereikben keresnek hibákat, hogy igazolják a távolságtartásukat.
- „Hot and cold” viselkedés: Időnként nagyon közeliek és figyelmesek, majd hirtelen távolságtartóvá válnak.
Az elkerülő kötődési stílussal rendelkező emberek nem feltétlenül akarnak egyedül lenni, de a sebezhetőség és az elköteleződés gondolata félelmetes számukra. A kulcs az, hogy olyan környezetet teremtsünk, ahol biztonságban érzik magukat, és nem érzik azt, hogy elveszítik az önállóságukat.
Fontos megérteni, hogy ez egy védekező mechanizmus, nem pedig a partner szándékos bántása. Az elkerülő típusok gyakran nem is tudják, hogy a viselkedésük milyen hatással van a kapcsolataikra. Türelemmel, megértéssel és a megfelelő kommunikációval azonban segíthetünk nekik abban, hogy biztonságban érezzék magukat az elköteleződéshez.
Az elkerülő kötődési stílus gyökerei: A korai tapasztalatok hatása
Az elkerülő kötődési stílus kialakulása gyakran a korai gyermekkori tapasztalatokra vezethető vissza. Ezek a tapasztalatok mélyen befolyásolják, hogyan érzékeljük a kapcsolatokat, és hogyan viszonyulunk az intimitáshoz.
Gyakran előfordul, hogy az elkerülő kötődésű emberek olyan gondozókkal nőttek fel, akik következetlenül reagáltak a szükségleteikre, vagy egyenesen elutasították azokat. Ez megtaníthatja a gyermeket arra, hogy ne bízzon abban, hogy mások kielégítik az igényeit, és hogy a saját erejére kell hagyatkoznia.
Ha egy gyermek azt tapasztalja, hogy a gondozója nem elérhető érzelmileg, vagy kritikus, az megtanulhatja elnyomni az érzelmeit, hogy elkerülje a csalódást vagy a fájdalmat. Ez hosszú távon ahhoz vezethet, hogy nehézséget okoz az érzelmek kifejezése és az intimitás megélése a felnőtt kapcsolataiban.
A korai elutasítás vagy elhanyagolás következtében az elkerülő kötődésű emberek gyakran fejlesztik ki azt a meggyőződést, hogy a másokra való támaszkodás gyengeség, és hogy a legbiztonságosabb, ha távol tartják magukat az érzelmi közelségtől.
Fontos megérteni, hogy ezek a korai tapasztalatok nem feltétlenül jelentenek rossz szándékot a gondozók részéről. Lehet, hogy ők is hasonló kötődési mintákat örököltek, vagy egyszerűen nem voltak képesek megfelelő módon reagálni a gyermek szükségleteire. A lényeg, hogy a korai tapasztalatok mélyen befolyásolják a kötődési stílus kialakulását.
Az elkerülő kötődésű emberek számára a biztonságos elköteleződés felé vezető út azzal kezdődik, hogy felismerik és megértik a korai tapasztalataik hatását a kapcsolataikra. Ez a tudatosság segíthet abban, hogy tudatosan változtassanak a viselkedésükön, és hogy biztonságosabb, intimebb kapcsolatokat alakítsanak ki.
Miért nehéz az elkerülő típusnak az elköteleződés? A félelmek feltárása

Az elkerülő kötődési stílussal rendelkezők számára az elköteleződés gyakran olyan, mint egy aknamező. A probléma gyökere nem feltétlenül a másik félben keresendő, hanem mélyen gyökerező félelmekben, amelyek az intimitással és a függőséggel kapcsolatosak. Elsősorban attól tartanak, hogy elveszítik az önállóságukat és a szabadságukat egy kapcsolatban.
Ez a félelem abból eredhet, hogy korábbi kapcsolataikban úgy érezték, korlátozzák őket, vagy túlzott elvárásoknak kellett megfelelniük. Az elkerülő típusú emberek hajlamosak arra, hogy az intimitást a kontroll elvesztésével azonosítsák. A gondolat, hogy valaki ennyire közel kerülhet hozzájuk, hogy befolyásolja a döntéseiket vagy a viselkedésüket, ijesztő lehet.
A másik gyakori félelem a sebezhetőségtől való rettegés. Megnyílni valaki előtt, megmutatni a gyengeségeiket, azt jelenti, hogy kockáztatják a visszautasítást vagy a kritikát. Ezt a kockázatot pedig nehezen viselik, inkább a távolságot választják, hogy megvédjék magukat a fájdalomtól.
Az elkerülő típusú emberek számára az elköteleződés nem csupán egy „igen” kimondása egy kapcsolatra, hanem egy mélyen gyökerező félelmeikkel való szembenézés. Ez a félelem a kontroll elvesztésétől, a sebezhetőségtől és a csalódástól való félelemtől táplálkozik.
Sokszor a korábbi negatív tapasztalatok is hozzájárulnak ehhez. Ha valaha is elárulták őket, vagy csalódást okoztak nekik egy közeli kapcsolatban, akkor nehezebben bíznak meg újra valakiben. Ez a bizalmatlanság pedig megnehezíti az elköteleződést, hiszen az elköteleződés a bizalomra épül.
Végül, de nem utolsósorban, az elkerülő típusú emberek néha egyszerűen nem tudják, hogyan kell egy egészséges kapcsolatot fenntartani. Nem láttak jó példát a környezetükben, vagy nem tanulták meg a szükséges kommunikációs és konfliktuskezelési készségeket. Ez pedig bizonytalansághoz vezethet, ami szintén akadályozza az elköteleződést.
1. A kommunikáció fontossága: Nyílt és őszinte párbeszéd a kapcsolatban
Az elkerülő kötődési stílussal rendelkező emberek számára a biztonságérzet megteremtése a kapcsolatban kulcsfontosságú ahhoz, hogy elköteleződni tudjanak. Ennek egyik legfontosabb eleme a nyílt és őszinte kommunikáció. De mit is jelent ez pontosan, és hogyan valósítható meg a gyakorlatban?
Gyakran előfordul, hogy az elkerülő típusú emberek nehezen fejezik ki az érzelmeiket. Ez nem feltétlenül jelenti azt, hogy nincsenek érzelmeik, sokkal inkább azt, hogy félnek a sebezhetőségtől. A nyílt kommunikáció ebben az esetben azt jelenti, hogy a partnerükkel olyan légkört kell teremteni, ahol biztonságban érzik magukat ahhoz, hogy megnyíljanak. Ez nem egy egyszeri alkalom, hanem egy folyamatos építkezés.
Az őszinteség pedig azt jelenti, hogy nem titkolnak el dolgokat a másik elől, még akkor sem, ha azok kellemetlenek vagy nehezen megfogalmazhatók. Persze, az őszinteség nem egyenlő a bántó szókimondással. Fontos, hogy a kommunikáció során figyelembe vegyük a másik érzéseit, és empatikusan közelítsünk a témához.
Néhány gyakorlati tipp a nyílt és őszinte kommunikáció megvalósításához:
- Aktív hallgatás: Figyelj oda, amit a partnered mond, próbáld megérteni a szempontjait, és tegyél fel kérdéseket, ha valami nem világos.
- „Én” üzenetek használata: Ahelyett, hogy a partneredet hibáztatnád („Te sosem…„), fogalmazd meg a saját érzéseidet („Én úgy érzem…„).
- Időpont egyeztetés: Ne próbálj meg fontos dolgokat megbeszélni, amikor fáradt vagy stresszes vagy. Válassz egy időpontot, amikor mindketten nyugodtak és figyelmesek vagytok.
- Közös célok kitűzése: Ha mindketten ugyanazokért a dolgokért dolgoztok, könnyebb lesz a kommunikáció is.
Fontos megérteni, hogy a nyílt és őszinte kommunikáció nem azt jelenti, hogy mindig egyet kell érteni. Az a lényeg, hogy képesek legyetek konstruktívan megbeszélni a nézeteltéréseket, és kompromisszumot kötni.
A legfontosabb dolog, amit az elkerülő kötődési stílussal rendelkező partnernek meg kell adni, az a biztonságérzet. Ez azt jelenti, hogy tudnia kell, hogy szeretik és elfogadják őt, még akkor is, ha nem mindig fejezi ki az érzelmeit. A nyílt és őszinte kommunikáció ebben kulcsszerepet játszik.
Ha az elkerülő típusú partner úgy érzi, hogy a véleményét tiszteletben tartják, és hogy biztonságban van a kapcsolatban, sokkal könnyebben fog megnyílni és elköteleződni.
Végül, ne felejtsük el, hogy a kommunikáció egy folyamat. Nem várhatjuk el, hogy egyik napról a másikra tökéletes legyen. A lényeg, hogy folyamatosan törekedjünk a javulásra, és hogy türelmesek legyünk egymással.
2. A tér és a függetlenség tiszteletben tartása: Hogyan biztosítsunk elegendő szabadságot anélkül, hogy elhanyagolnánk a kapcsolatot
Az elkerülő kötődési stílussal rendelkezők számára a tér és a függetlenség nem luxus, hanem szükséglet. Úgy érzik, hogy csak akkor tudnak biztonságosan elköteleződni, ha megőrizhetik az autonómiájukat. A kihívás az, hogy ezt hogyan érjük el úgy, hogy a kapcsolat ne szenvedjen hiányt a közelségben és az intimitásban.
A kulcs a tiszteletben tartás és a kommunikáció. Ne próbáld meg „megváltoztatni” az elkerülő partneredet. Ehelyett fogadd el, hogy ez az ő kötődési stílusuk, és dolgozz ki stratégiákat, amelyek mindkettőtök számára működnek.
Íme néhány gyakorlati tipp:
- Tervezzetek be külön időtöltést: Fontos, hogy mindkettőtöknek legyen saját hobbija, baráti köre és tevékenysége. Ez segít megelőzni, hogy az elkerülő partner úgy érezze, „befolyásolja” a kapcsolat.
- Ne légy tolakodó: Adj időt és teret a partnerednek, hogy feldolgozza az érzelmeit. Ne faggasd, ne sürgesd. Ha szüksége van rád, tudni fogja, hogy ott vagy.
- Kommunikálj nyíltan a saját igényeidről: Fontos, hogy te is érezd magad biztonságban és megbecsülve a kapcsolatban. Beszélj arról, mire van szükséged a közelséghez, de tedd ezt anélkül, hogy hibáztatnád a partneredet.
- Legyél türelmes: Az elkerülő típusoknak időbe telhet, mire megnyílnak és sebezhetővé válnak. Ne add fel, de ne is erőltesd a dolgot.
A legfontosabb, hogy megértsd: a tér nem egyenlő az elutasítással. Az elkerülő partner számára a tér a biztonság és a bizalom jele. Azt jelenti, hogy bízol benne, hogy képes gondoskodni magáról, és hogy nem fogod kontrollálni.
Például, ha a partnerednek szüksége van egyedüllétre egy nehéz nap után, ne vedd személyes sértésnek. Ehelyett kínáld fel, hogy adsz neki egy kis teret, és emlékeztesd, hogy ott vagy, ha szüksége van rád. Ez a fajta megértés és elfogadás sokat jelenthet egy elkerülő partner számára.
Ne feledd, a cél az, hogy olyan kapcsolatot hozzatok létre, amelyben mindketten biztonságban és megbecsülve érzitek magatokat. A tér és a függetlenség tiszteletben tartása elengedhetetlen ahhoz, hogy az elkerülő partner megnyílhasson és elköteleződhessen.
3. A kiszámíthatóság és a következetesség megteremtése: A bizalomépítés alapjai
A kiszámíthatóság és a következetesség az elkerülő típusú emberek számára a biztonság szigete. Ők ugyanis gyakran a váratlan változásoktól és a kiszámíthatatlan érzelmi reakcióktól tartanak a legjobban. Ha valaki stabil és megbízható, az segít lebontani a védőfalakat.
Mit jelent ez a gyakorlatban? Például, ha azt mondod, hogy felhívod őket este 7-kor, akkor tényleg hívd fel őket este 7-kor. Ha azt ígéred, hogy megnéztek egy filmet a hétvégén, akkor tartsd be az ígéreted. Ezek apró dolgoknak tűnhetnek, de az elkerülő típus számára ezek bizonyítékok arra, hogy megbízható vagy.
A következetesség nem csak a tettekben, hanem a szavakban is megnyilvánul. Ne legyenek ellentmondások abban, amit mondasz és ahogyan viselkedsz. Ha azt mondod, hogy elfogadod őket olyannak, amilyenek, akkor ne próbáld meg őket megváltoztatni. Az elkerülő típusok nagyon érzékenyek a képmutatásra, és ha úgy érzik, hogy nem vagy őszinte, azonnal visszavonulnak.
Fontos továbbá, hogy értsd meg a határait. Ne erőltess rá semmit, amire nem áll készen. Ha időre van szüksége, hogy feldolgozzon valamit, adj neki időt. Ne nyomaszd, ne követeld, ne zsarold. A türelem kulcsfontosságú.
A legfontosabb: mutasd meg, hogy stabil pont vagy az életükben. Légy az a személy, akire mindig számíthatnak, aki nem hagyja cserben őket, és aki nem ítélkezik felettük. Ez a bizalom alapja, ami elengedhetetlen ahhoz, hogy egy elkerülő típus biztonságban érezze magát az elköteleződéshez.
A kiszámíthatóság nem jelenti azt, hogy unalmasnak kell lenned. Épp ellenkezőleg! A biztonságos bázis megteremtése lehetővé teszi, hogy az elkerülő típus merjen kockázatot vállalni és kilépni a komfortzónájából. Tudja, hogy ha valami nem sikerül, akkor ott leszel, hogy támogasd.
Ne feledd, hogy a bizalom építése időbe telik. Légy türelmes, következetes és őszinte. Ha így teszel, az elkerülő típus lassan, de biztosan megnyílik előtted.
4. Türelem és megértés: Az elkerülő típus változásának időigénye

Az elkerülő kötődési stílussal rendelkező emberek változása nem történik meg egyik napról a másikra. Ez egy folyamat, ami időt, türelmet és rengeteg megértést igényel. Ne várd el, hogy azonnal megváltozzanak, vagy hogy hirtelen komfortosan érezzék magukat a mély, intim kapcsolatokban. Az ilyen elvárások csak növelik a szorongásukat és megerősítik a védekező mechanizmusaikat.
Fontos megérteni, hogy az elkerülő viselkedés gyakran egy védekező mechanizmus eredménye, ami a múltbeli negatív tapasztalatokból ered. Lehet, hogy korábban sérültek, elutasították őket, vagy éppen túlzottan kontrollálták őket, ami miatt megtanulták, hogy a távolságtartás a legbiztonságosabb stratégia. Ezért nem érdemes személyes támadásként értelmezni az elkerülő viselkedésüket.
A türelem azt jelenti, hogy elfogadod, hogy időbe telik, amíg valaki megbízik benned és képes megnyílni. Ne sürgesd őket, és ne próbáld meg ráerőltetni a változást. Ehelyett teremts egy biztonságos és támogató környezetet, ahol érezhetik, hogy nem ítéled el őket, és hogy elfogadod őket olyannak, amilyenek.
A megértés azt jelenti, hogy próbálsz beleélni magad az ő helyzetükbe, és megérteni a motivációikat. Kérdezz tőlük, érdeklődj a múltjuk iránt, és figyelj rájuk figyelmesen. Ne ítélkezz, hanem próbáld meg megérteni, hogy miért viselkednek úgy, ahogy. A megértés segít abban, hogy elfogadóbb legyél, és hogy hatékonyabban tudj kommunikálni velük.
A változás üteme egyénenként változó. Van, akinek hónapok, másnak évek kellenek ahhoz, hogy biztonságban érezze magát az elköteleződéshez. A lényeg, hogy ne add fel, és légy ott neki, amikor szüksége van rád.
Ne feledd, hogy a legfontosabb a bizalom kiépítése. Mutasd meg nekik, hogy megbízható vagy, hogy tartod a szavad, és hogy mindig ott leszel nekik. Ez segít nekik abban, hogy fokozatosan leépítsék a falakat, és hogy közelebb engedjenek magukhoz.
5. A sebezhetőség ösztönzése: Hogyan teremtsünk biztonságos teret az érzelmek megosztására
Az elkerülő típusok számára a sebezhetőség egyenesen ijesztő lehet. A mély érzelmek megosztása, a gyengeségek felfedése ellentétes azzal a stratégiával, amivel eddig védték magukat. Ezért kulcsfontosságú, hogy olyan környezetet teremtsünk, ahol biztonságban érzik magukat, és fokozatosan nyílnak meg.
A türelem a legfontosabb. Ne várjuk el, hogy azonnal kitárulkozzanak. Az érzelmi bizalom kiépítése időt vesz igénybe. Legyünk türelmesek és megértőek, ha lassan haladnak.
Legyünk következetesek a reakcióinkban. Az elkerülő típusok nagyon érzékenyek a kritikára és az elutasításra. Ha megosztanak valamit, akkor soha ne ítélkezzünk, ne bagatellizáljuk el az érzéseiket, és ne próbáljuk meg „megjavítani” őket. Egyszerűen hallgassuk meg őket, és mutassuk ki az empátiát.
Az aktív hallgatás sokat segít. Nézzünk a szemükbe, tegyünk fel kérdéseket, hogy jobban megértsük, mit éreznek, és tükrözzük vissza, amit mondanak. Például: „Úgy hangzik, mintha nagyon csalódott lennél.”
A legfontosabb, hogy mutassuk meg, hogy az érzelmeik validak, függetlenül attól, hogy mi mit gondolunk róluk.
Kezdjük mi a sebezhetőséget. Osszunk meg mi is személyes történeteket, érzéseket, vagy nehézségeket. Ezzel megmutatjuk, hogy a sebezhetőség nem gyengeség, hanem az intimitás része, és hogy mi is hajlandóak vagyunk kockáztatni. Ez egy biztonságos mintát mutat, és bátoríthatja őket, hogy kövessenek.
Kerüljük a nyomást. Ne erőltessük a beszélgetést, ha nem állnak rá készen. Hagyjuk, hogy a saját tempójukban haladjanak. Ha kényelmetlenül érzik magukat, akkor váltsunk témát, és térjünk vissza rá később.
Dicsérjük a sebezhetőségüket. Amikor megosztanak valamit, ismerjük el a bátorságukat. Mondjuk el, hogy mennyire értékeljük a bizalmukat. Ez megerősíti a pozitív viselkedést, és ösztönzi őket, hogy a jövőben is nyitottabbak legyenek.
6. A konfliktusok egészséges kezelése: A veszekedés nem a világ vége
Az elkerülő típusú emberek számára a konfliktus gyakran egyenlő a veszéllyel. Gyerekkori tapasztalatokból adódóan a veszekedés számukra a kapcsolat végét, a szeretet elvesztését jelentheti. Ezért kulcsfontosságú, hogy megtanulják, a konfliktus nem mindig negatív, hanem a kapcsolat fejlődésének természetes része lehet.
Fontos megérteniük, hogy a nézeteltérések nem feltétlenül vezetnek szakításhoz. Sőt, a konfliktusok megoldása közelebb hozhatja a feleket egymáshoz. Ehhez azonban egészséges kommunikációs stratégiákra van szükség.
A passzív-agresszív viselkedés, a sértődés, a csenddel való büntetés mind károsak. Ehelyett a partnernek meg kell tanulnia nyíltan és őszintén kifejezni a szükségleteit és érzéseit, anélkül, hogy támadna vagy hibáztatna.
Az elkerülő típusú embernek meg kell tapasztalnia, hogy a konfliktus után is biztonságban van, hogy a partner nem hagyja el, és hogy a szeretet nem szűnik meg a vita után.
Ehhez a partnernek is türelmesnek és megértőnek kell lennie. Fontos, hogy ne erőltesse a konfrontációt, hanem teremtsen egy biztonságos teret, ahol mindketten megoszthatják a gondolataikat. Hallgassa meg figyelmesen a partnerét, próbálja meg megérteni a szemszögéből a dolgokat, és mutassa ki az empátiáját.
Gyakorolhatnak olyan konkrét technikákat is, mint a „én-üzenetek” (pl. „Én szomorú vagyok, amikor…”), az aktív hallgatás és a kompromisszumkészség. A lényeg, hogy a konfliktust ne egy győzelemért vívott harcnak tekintsék, hanem egy lehetőségnek a kölcsönös megértésre és a kapcsolat erősítésére. Ha látják, hogy a konfliktusok megoldhatók, és hogy a partnerük továbbra is szereti és elfogadja őket a vita után is, akkor sokkal biztonságosabban érzik majd magukat a hosszútávú elköteleződésben.
7. A közös célok és értékek megtalálása: A kapcsolat alapjainak megerősítése
Az elkerülő típusú emberek számára az elköteleződés ijesztő lehet, mert a sebezhetőséggel és a szabadság elvesztésével társul. A biztonságérzet megteremtésének egyik kulcsa a közös célok és értékek megtalálása. Ez azt jelenti, hogy a felszín alá kell nézni, és meg kell vizsgálni, mi az, ami mindkettőtöknek fontos az életben.
Nem elég, ha mindketten szeretitek a pizzát. A mélyebb értékekre kell koncentrálni. Például:
- Család: Mennyire fontos a család mindkettőtöknek? Hogyan képzelitek el a jövőtöket a családdal kapcsolatban?
- Karrier: Milyen ambícióitok vannak? Hogyan támogatjátok egymást a karrieretekben?
- Életmód: Szeretitek a kalandot, vagy inkább a nyugalmat részesítitek előnyben? Fontos nektek a környezetvédelem?
- Spiritualitás: Van-e valamilyen közös spirituális vagy vallási meggyőződésetek?
A közös célok és értékek megtalálása nem azt jelenti, hogy mindenben egyet kell értenetek. Inkább arról van szó, hogy azonosítani kell azokat a területeket, ahol egy hullámhosszon vagytok, és ezekre az alapokra építeni a kapcsolatot. Amikor az elkerülő típusú ember látja, hogy a kapcsolat nem csak a romantikáról szól, hanem egy közös jövőképről és értékrendről, akkor sokkal biztonságosabban érzi magát.
Az elkerülő típus számára a közös célok és értékek azt üzenik, hogy a kapcsolat nem egy szűk ketrec, hanem egy tágas tér, ahol mindketten fejlődhettek és kiteljesedhettek.
A nyílt és őszinte kommunikáció elengedhetetlen ebben a folyamatban. Beszéljetek a félelmeitekről, vágyaitokról és álmaitokról. Hallgassátok meg egymást figyelmesen, és próbáljatok meg megérteni a másik nézőpontját. Ne féljetek a konfliktusoktól, de kezeljétek azokat konstruktív módon. A konfliktusok lehetőséget adnak arra, hogy jobban megismerjétek egymást, és megerősítsétek a kapcsolatotokat.
Ne feledjétek, hogy ez egy folyamat, nem egy egyszeri esemény. Folyamatosan fedezzétek fel egymás értékeit és céljait, és igazítsátok hozzájuk a kapcsolatotokat. Ha sikerül közös alapokat találni, az elkerülő típusú ember sokkal könnyebben fogja megnyitni a szívét, és elköteleződni a kapcsolat iránt.