Szervezetünk megfelelő működéséhez elengedhetetlen az ásványi anyagok jelenléte. A testünkben fellelhető 6 legfontosabb ásványi elem a foszfor, a cink, a magnézium, a kalcium, a vas és a jód.
Hogy miből mennyire van szükségünk, az változó. Életkorunk, egészségi állapotunk, fizikai aktivitásunk valamint nemünk függvénye.
Szervezetünk képes egyes vitaminok előállítására, ám ásványi anyagokat képtelen önerőből prezentálni, így ezek beviteléről magunknak kell gondoskodnunk! Ásványi anyag hiányában a vitaminok sem képesek kifejteni maximálisan jótékony hatásukat. Ha kiegyensúlyozottan táplálkozunk, és valamennyi élelmiszercsoportból fogyasztunk, jó eséllyel fenntarthatjuk szervezetünkben az egészséges ásványi anyag összetételt.
Miből, mit?
Foszfor természetes forrásai:
A halak, sajtfélék, szárnyas húsok, hüvelyesek
Cink természetes forrásai:
A mustár, sörélesztő, bárányborda, tökmag
Magnézium természetes forrásai:
Citrom, grapefruit, dió, mandula, füge, sóska, spenót, alma
Kalcium természetes forrásai:
Tej és az abból készült termékek, mint sajtok, joghurtok, tejsavó alapú italok, napraforgó mag, amerikai mogyoró, halfélék
Vas természetes forrásai:
Sertés- és marha belsőségek, elsősorban a máj, tojássárgája, bab, dió, spárga, aszalt gyümölcsök
Jód természetes forrásai:
Hagyma, tenger gyümölcsei, illetve ételízesítéshez használjunk jódozott tengeri sót!
Természetesen vannak olyan élethelyzetek, amikor élelmiszerekből képtelenek vagyunk a megfelelő arányú ásványi anyagmennyiséghez hozzá jutni. Ilyen például a tartós, fokozott fizikai igénybevétel vagy a várandósság és szoptatás időszaka.
Hogy elkerülhessük a hiánytünetes állapotot, ilyenkor nyugodtan vegyünk táplálék kiegészítő készítményeket, de alapvetően azért arra törekedjünk, hogy minél természetesebb forrásból juthasson hozzá szervezetünk, a számára nélkülözhetetlen ásványi elemekhez!